امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

تفاوت اقتصاد مقاومتی با ریاضت اقتصادی

Share/Save/Bookmark

برخی از مردم اقتصاد مقاومتی و ریاضت اقتصادی را یکی می دانند و یا  تصور می کنند اقتصاد ریاضتی یکی از شاخه های اقتصاد مقاومتی است در حالی که این دو اصطلاح کاملا متفاوت بوده و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

 

ملکشاهی خبر: "اقتصاد مقاومتی"  واژه ای است که این روزها  در مجالس خبری و سیاسی بدان پرداخته می شود و بسیاری آن را راهکار مناسبی برای  مقابله با  شرایط تحریم ها و گرانی های موجود می دانند.

"اقتصاد مقاومتي" يعني تشخيص حوزه های فشار یا درشرایط کنونی تحریم و متعاقبا تلاش براي کنترل و بي اثر کردن و در شرايط آرماني تبديل چنين فشارهايي به فرصت ، که قطعا باور و مشارکت همگاني و اعمال مديريت هاي عقلايي و مدبرانه پيش شرط و الزام چنين موضوعي است. اقتصاد مقاومتي کاهش وابستگي ها و تاکيد روي مزيت هاي توليد داخل و تلاش براي خوداتکايي است.

منظور از اقتصاد مقاومتی واقعی، یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و محدود، چنانکه مقاومت برای دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت و پیشرفت تعریف می‌شود.

هدف در اقتصاد مقاومتی این است که بر فشارها و ضربه‌های اقتصادی از سوی نیروهای متخاصم یا موانع خارجی و داخلی، غلبه کرد و با وجود چالشها به حرکت اقتصادی ادامه داد.

امروزه کمتر به تشریح مفهوم اقتصاد مقاومتی و تفاوت آن با ریاضت اقتصادی غرب پرداخته می شود ، برخی از مردم این دو مفهوم را مکمل و یا مترادف یکدیگر دانسته اند،در حالیکه چنین تفسیری اشتباه است.

برخی از مردم اقتصاد مقاومتی و ریاضت اقتصادی را یکی می دانند و یا  تصور می کنند اقتصاد ریاضتی یکی از شاخه های اقتصاد مقاومتی است در حالی که این دو اصطلاح کاملا متفاوت بوده و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند .

ریاضت اقتصادی به طرحی گفته می‌شود که دولت‌ها برای کاهش هزینه‌ها و رفع کسری بودجه، به کاهش و یا حذف ارائه برخی خدمات و مزایای عمومی دست می‌زنند. این طرح که به منظور مقابله با کسری بودجه توسط برخی دولت‌ها انجام می‌شود گاهی اوقات به افزایش میزان مالیات و افزایش دریافت وام‌ها و کمک‌های مالی خارجی می‌انجامد.

در  ریاضت اقتصادی  در  شرایط بحران زده  و سخت محدودیتهایی بوجود می آید اما در  اقتصاد مقاومتی فرصتهایی پیش می آید که از آنها به نحو مطلوب استفاده خواهد شد.

انتهای پیام/

افزودن نظر