امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

اشرافی گری مسئولان، یک آفت است/ رئیس جمهور باید تقوا محور،عدالت خواه و استکبار ستیز باشد

Share/Save/Bookmark

در انتخابات ریاست جمهوری مهم ترین شعار، شعار اقتصادی و بهبود وضعیت اجتماعی کشور است.

ملکشاهی خبر/ سیده زهره مجیدیان: همه ی ما یکسان و بدون هیچ تفاوتی به دنیا آمده ایم؛ برهنه، هراسان و بی سواد.

بعد از ورود به این دنیا ،زندگی مجموعه ای از انتخابهایی پیش رویمان قرار میدهد که خواه یا نا خواه باید از بین آنها تعدادی را برگزینیم.این انتخاب میتواند داشتن بهترین دوست یا بدترین دشمنمان باشد. می تواند ما را به هدفها و آمالمان برساند یا به جزیره ای دور افتاده بفرستد. هر انتخاب رفتاری را آغاز می کند که در بلند مدت تبدیل به عادت می شود به خاطر همین است که انتخابها ریشه ی همه ی نتایج هستند . و این واضح است هر تصمیمی هر چند بی اهمیت و ناچیز ،مسیر زندگی ما را تغییر میدهد.

انسان موجودی است دارای قدرت اختیار ،انتخاب و تفکر که میتواند تصمیم بگیرد . در این باب آیات متعددی در قرآن کریم آورده شده که گویای صحت این مطلب است از جمله این آیات می توان به آیه شریفه:"انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا" اشاره کرد.

طبق این آیه ،محیط ، یک محیط روشن است .راه باز و روشنی در اختیار انسان گذارده شده و در عین حال قدرت انتخاب به او داده و دستش بیرون از وجودش گرفته شده و در یک دریای طوفانی و در یک بیابان تاریک که هر جا که خودش خواست برود رهایش نکرده اند و این انسان است که خود باید برود و گام بردارد و باید راه خود را از بین سنگلاخ و تاریکی پیدا کند و بهترین انتخاب را انجام دهد.

همین انسان با گزینش هایی که میکند و تصمیماتی که می گیرد زندگی خویش را بصورتی خاص شکل می دهد. گزینش و انتخاب علاوه بر آنکه نشاندهنده توانایی تصمیم گیری ماست بلکه آشکار کننده دانش، ارزش و سلیقه ما نیز می باشد.

پژوهش ها نشان می دهد هر کس با توجه به تعریف خود برای تصمیم گیری از روش ویژه ای استفاده میکند.

گروهی به احساس خود تکیه می کنند، جمعی اولین امکان را بر می گزینند. بعضی آنقدر در مورد امکاناتشان فکر میکنند که به طور کلی تصمیم گرفتن را فراموش می کنند. حتی دیده شده عده ای اجازه می دهند دیگران برایشان تصمیم بگیرند . گروههای دیگری نیز هستند که تصمیم گیری را هر چه بتوانند به عقب می اندازند یا به دست سرنوشت واگذار می کنند.

یکی از مهم ترین انتخابهایی که تقریبا هر فرد در جامعه در بازه زمانی مشخص پیش روی او قرار میگیرد ،شرکت در انتخابات است. در فرآیند انتخابات تعدادی افراد به عنوان کاندید برای کسب منصب خاصی مانند ریاست جمهوری در مقابل هم قرار گرفته و تلاش میکنند هر کدام با دادن راهکار و پیشنهاداتی وضعیت جامعه را سامان ببخشند.

در اینجا لازم به ذکر است تعدادی از مبانی اعتقادی،ارزش های سیاسی و اصول سیاست ورزی که لازمه داشتن شخص رئیس جمهور است را بیان کنیم:

التزام و اعتقاد راسخ به اسلام ناب محمدی و ولایت مطلقه فقیه بدان گونه که در اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای متجلی شده باشد ، پایبند به نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی باشد،خدمتگزار ، تقوا محور و اخلاق مدار باشد،استقلال محور ، عدالت خواه و استکبار ستیز باشد. مومن ،متعهد و وفادار به مردم و نظام باشد. شجاع ،نترس ،آرمان خواه ،تحول خواه ، نقد پذیر و جوان گرا باشد. و مهم تر از همه ساده زیست باشد و بدور از اشرافی گری باشد چراکه این مسئله می تواند آفت یک کشور باشد و اشرافی گری مسئولان آفت مضاعف است. یک رئیس جمهور باید ساده زیست باشد .

در انتخابات ریاست جمهوری مهم ترین شعار، شعار اقتصادی و بهبود وضعیت اجتماعی کشور است. کسی که بتواند طبق آمار و ارقام و عقبه ای در زمینه فعالیت های اجتماعی در بین مردم داشته باشد. میتواند منتخب نهایی مردم برای چهار سال ریاست جمهوری آینده باشد البته شکی نیست که مردم با پیدا کردن بصیرت و آگاهی و درس عبرت گرفتن از دوره های قبل چندان شیفته حرف و سخن نیستند و تمایل دارند کسی را انتخاب کنند که مرد عمل باشد و بتواند توانایی خود را در عمل برای بهبود وضعیت معیشت مردم و رفع معضل بیکاری نشان دهد.

مشارکت سیاسی معادل شرکت مردم و دخالت آنها در سیاست است و لازمه تحقق آن امید و اطمینان مردم به تاثیرگذاری در فرآیند تصمیم گیری در جامعه با برخورداری از حق انتخاب آزادانه می باشد مردم برای حضور در پای صندوق های رای باید انگیزه داشته باشند وظیفه مسئولان نظام تقویت انگیزه و ترغیب مردم برای انجام این وظیفه شرعی و ملی است. بی تردید تقویت انگیزه و ترغیب بدون برنامه مشخص و راهکارهای منطقی امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین برای افزایش میزان آرای مردم و دستیابی به مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری باید راهکارهایی مانند:برگزاری سالم و قانونی انتخابات ،بالا بردن سطح امید و رضایت مندی مردم،اطلاع رسانی شفاف به موقع و برابر ،رعایت اعتدال و پرهیز از افراطی گری ،پرهیز از ایجاد فضای چند قطبی ، تبلیغ نگرش تکلیفی در نگاه رهبری در جامعه، پرهیز از ریخت و پاش و صرف هزینه های گزاف تبلیغاتی و ...

راهبرد اساسی که باید در مورد انتخابات مورد توجه قرار گیرد تلاش برای حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهور است تا به فضل اللهی با برگزاری یکی از بهترین و پرشورترین انتخابات ،بار دیگر حماسه ملی در کشور آفریده شود و دشمن از دست اندازی به ایران اسلامی و ملت سرافزار ایران مایوس گردد. لذا می طلبد جوانان با بصیرت ضمن سرلوحه قرار دادن توصیه ها و فرامین و مطالبات مقام عظمی ولایت انتخابی اصلح و بدور از تعصب های حزب و جناحی و قبیله گرایی و کاملا سالم در پای صندوق های رای حضور چشمگیر و فعال داشته باشند.

انتهای پیام

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید