امروز    دوشنبه , 28/اسفند/1396   Monday , 19/March/2018  - 

تحلیل علمی زمین لرزه اخیر ارکواز ملکشاهی

Share/Save/Bookmark

با توجه به عمق کانون و مرکز سطحی زمین لرزه اخیر ملکشاهی می توان گفت علت وقوع این زمین لزره جابجایی بلوک های فرادیواره و فرودیواره در گسل معکوس تاقدیس کبیرکوه بوده است.

ملکشاهی خبر/ روح الله زیبرم: با توجه به گزارش منتشر شده از مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، بامداد روز سه‌شنبه، 21 دی ماه ساعت 5:58:3 21 یک زمین لرزه با عمق کانونی 10 کیلومتر رخ داده است. مختصات جغرافیایی مرکز سطحی آن به شرح زیر است: عرض ۳۳.۴۵۲ درجه شمالی و طول ۴۶.۵۵۶ شرقی که در تصویر شماره 1 نشان داده شده است.

شکل 1: مرکز سطحی زمین لرزه

این زمین لرزه که موجب نگرانی مردم شد، با تکانی خفیف همراه بود و اکثر مردم شهر ملکشاهی آن را احساس کردند اما خسارتی در پی نداشته است.

گسل مرتبط با زمین لرزه اخیر:

با توجه به عمق کانون و مرکز سطحی زمین لرزه با اطمینان بالایی می توان گفت علت وقوع این زمین لزره جابجای بلوک های فرادیواره و فرودیواره در گسل معکوس تاقدیس کبیرکوه بوده است. این گسل از جمله گسل های ساختاری زاگرس به شمار نمی رود و عمق زیادی ندارد (بر خلاف گسل بالا رود در دهلران). این گسل در یال جنوبی کبیرکوه تشکیل شده است و در امتداد این تاقدیس در دره ها رخنمون دارد.

علت وقوع زمین لرزه در استان ایلام:

کره زمین همانند تخم مرغ دارای پوسته ای نازک است که این پوسته سخت و سنگی (سنگ کره) بر روی بخش نرم زیرین خود (سست کره) به حالت تقریبا شناور قرار دارد. از آنجایی که پوسته زمین شکسته شده و تکه تکه است، به هر تکه یک ورقه یا پلیت می گویند. این تکه ها دائم در حال حرکت هستند و ممکن است هنگام حرکت خود از همدیگر دور شوند و یا به هم برخورد کرده و فشار وارد کنند.

رشته کوه زاگرس (که استان ایلام جزی از آن محسوب می شود) نیز در اثر برخورد ورقه ایران و عربستان ایجاد شده است و هم اکنون نیز فازهای فشاری شدیدی را تحمل می کند. این فشارها در درون زمین انباشته شده و به صورت امواج لرزه ای گهگاه آزاد می شوند و زمین لرزه ایجاد می کنند.

تاریخچه زمین لرزه در استان ایلام:

بر اساس تحقیقات به دست آمده از یافته های تاریخی و ماقبل تاریخی زمین لرزه های بزرگتر از 6.5 ریشتر نیز در استان رخ داده است، آمبرسیز و ملویل (1982). این عدد در خوش بینانه ترین حالت می تواند بین 0.4 تا 0.8 خطا داشته باشد. از جمله شواهدی که می تواند این گفته را تقویت کنند زمین لغزه کبیرکوه است که در یال شمالی آن و در نزدیکی پلدختر رخ داده است بزرگی این زمین لغزه به قدری است که آنرا بزرگترین زمین لغزه جهان می نامند.

شکل 2: نقشه رومرکز زمین لرزه های استان ایلام از سده چهارم پیش از میلاد تا 1997

گاهی ممکن است تکان های خفیف پیش لرزه هایی باشند که آمدن یک زمین لرزه بزرگ تر را هشدار دهند. بنابراین نباید به این لرزه ها بی تفاوت ماند

مقاوم سازی ساختمان ها در مقابل زمین لرزه های در استان امری ضروری است. خصوصا سازه های که بر روی پی نرم (آبرفت و خاک های کواترنری تحکیم نیافته) احداث شده اند.

هنگام احداث سدها و تونل ها که به طور مستقم با فعالیت گسل ها در ارتباط هستند باید برای کاهش خطرات احتمالی، اقدامات لازم انجام شود. به عنوان مثال سقف تونل ها مقاوم سازی شود.

لرزه های خفیف کمتر از 4 ریشتر می تواند برای آزاد سازی انرژی درونی زمین مفید باشد و احتمال وقوع زمین لرزه های بزرگ را تا حدودی کاهش می دهد.

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید