امروز    پنجشنبه , 02/فروردين/1397   Thursday , 22/March/2018  - 

رونق اقتصادی در گرو اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

Share/Save/Bookmark

کوشش دولت و نهاد های اجرایی در بکارگیری  سیاست های درست و اصولی اقتصادی منجربه کاهش فاصله طبقاتی، رونق اقتصادی، و بهبود معیشت مردم می شود.

 

ملکشاهی خبر/مهدی سبزه: اقتصاد مقاومتی چیست و به چه معنایی است؟ تا چه حد خانواده های ایرانی اقتصاد مقاومتی را می شناسند؟ و تا چه حد به آن عمل می کنند؟ آِیا اقتصاد مقاومتی موضوع تازه ای است؟ اقتصاد مقاومتی تا چه حد نیاز امروز کشور ما است؟ بدون اقتصاد مقاومتی چه اتفاقی می افتد؟ هدف از اقتصاد مقاومتی چیست؟ اقتصاد مقاومتی چقدر به از بین رفتن فقر و بیکاری کمک میکند؟

این ها بخش مهمی از پرسش هایی است که بسیاری از ما بارها شنیده ایم. همیشه مسایل مهم جامعه را ابتدا نخبگان آن جامعه حس میکنند بعد آنها را به توده ی جامعه انتقال می دهند. یکی از موضوعات مهم کشور که چند سالی است در جامعه مورد توجه قرار گرفته بحث اقتصاد مقاومتی است. در طی سال های گذشته این موضوع مورد توجه قرار گرفت و اقداماتی در این راستا در حد توان صورت گرفت اما گویا کافی نبوده تا جایی که رهبر انقلاب نام امسال را دوباره به نام سال اقتصاد مقاومتی نامیدند و بر اقدام و عمل در این راستا تاکید کردند.

در این نوشتار سعی نمیشود اقتصاد مقاومتی به طور درست و دقیق تعریف شود و به شکل کارشناسی به این مساله پرداخته شود. در کتاب ها و روزنامه ها و سایتهای مختلف اینترنتی موضوع اقتصاد مقاومتی بارها تعریف شده و مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. اما همانطور که در کلام مقام معظم رهبری نیز مشخص است تعریف و توضیح و شعار دادن در این باره دردی را دوا نمیکند چون اگر این تعاریف و توضیحات مثمر ثمر بود امسال دوباره به این نام نامگذاری نمی شد. آن چه در کلام ایشان مورد توجه قرار گرفته بحث اقدام عملی در زمینه بکار گیری اقتصاد مقاومتی در راس کارهای دولت و نهادهای اجرایی است.

هر یک از ما ممکن است ذهنیت های مختلفی درباره عمل به اقتصاد مقاومتی داشته باشیم. یکی ممکن است از آن به عنوان صرفه جویی یاد کند یکی دیگر ممکن است از آن به عنوان استفاده بهینه از امکانات محدود یاد کند. در ذهن بسیاری از ماها بحث اقتصاد مقاومتی با مبحث حرکت به سوی افزایش تولید ملی گره خورده است. این که اطلاعات آحاد جامعه در این زمینه محدود است به این موضوع بر می گردد که اطلاع رسانی کافی در این زمینه نشده و به مردم خوب توضیح داده نشده که منظور از اقدامات عملی برای اقتصاد مقاومتی چیست؟

در این سطور به توصیف سه خانواده ایرانی پرداخته می شود که هر یک ویژگی ها و رفتار های خاصی در عمل کردن به اقتصاد مقاومتی دارند. گروه اول خانواده هایی هستند که وضع مالی خوبی دارند، سرمایه دارند (چند درصد خانواده های ایرانی را شامل میشود؟؟). شاید تصور همه این باشد که در این خانواده ها اقدام عملی برای اقتصاد مقاومتی حذف هزینه های اضافی و اسرافی و قرار دادن سرمایه آن ها در مسیر تولید داخل و داشتن حسابهای قرض الحسنه است.

گروه دوم خانواده هایی هستند که سال هاست حساب دانه های برنج و حبه های قند مصرفی ماهیانه خود را دارند و از سر سفره آنها غذای دور ریختنی باقی نمی ماند و مسافرت های انان سالی یکبار است و پوشاک آنها تا پاره نشود دور انداخته نمی شود و با چنگ و دندان خرج خود را به د خل شان می رسانند و اقساط ماهیانه را یک در میان پرداخت میکنند. (چند درصد خانواده های ایرانی در این گروه قرار میگیرند؟؟) پاسخ به این سوال که این گروه چه اقدامی درکمک به اقتصاد مقاومتی انجام دهد قدری  سخت به نظر میرسد. این گروه چه اقدامی میتواند برای اقتصاد مقاومتی داشته باشد؟ این ها خانواده هایی اند که سال هاست با مقاومت دست و پنجه نرم میکنند. توصیه کارشناسان اقتصادی به این اسطوره های مقاومت چیست؟

اما گروه سوم خانواده هایی را تشکیل میدهند که هیچ وقت دخلشان به پای خرجشان نمی رسد و به دلیل مشاغل کاذب و کم در آمد، تورم و گرانی و جمعیت بالای آنها و هم چنین به دلیل هزینه های بالای بهداشت و درمان، اجاره و غیره هر ماه بدهکار تر و فقیر تر میشوند. بسا شب هایی را که با گرسنگی به صبح نرسانده اند، بسا روزهایی که بدون کرایه تاکسی پیاده به خانه برنگشته اند، بسا استعداد هایی که در آنها سرکوب نشده است، بسا حسرت هایی که بر دل آنها نمانده است. (این خانواده ها چند درصد جامعه ایران را تشکیل میدهد؟؟) آیا قرا است اقتصاد مقاومتی به کمک این خانواده ها بیاید؟ یا این خانواده ها به کمک اقتصاد مقاومتی؟ پاسخ به تمام سوالهای فوق که ذهن مرا و امثال مرا درگیر خود کرده تا مساله اقدام عملی برای اقتصاد مقاومتی روشن شود، چیست؟!

تا حدودی پاسخ روشن است. اگر تک تک سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی درست اجرا شود، که البته اجرا کردن آن ها کار ساده ای نیست و همت بالایی می خواهد، اگر نهاد های اجرایی کوشش کنند این سیاست اقتصادی را ناقص اجرا نکنند، پس در آینده باید شاهد کاهش فاصله طبقاتی، رونق اقتصادی، و بهبود معیشت مردم باشیم.

انتهای پیام/س

افزودن نظر


آخرین اخبار