امروز    پنجشنبه , 02/فروردين/1397   Thursday , 22/March/2018  - 

تحولات ترکیه و کودتای نافرجام

Share/Save/Bookmark

حضور مردم و تاثیر دموکراسی در مقابله با کودتا یکی از ابعاد تحلیلی کودتای نافرجام  ترکیه است. هرجا مردم و نهادهای مردمی همراه و همگام دولت ها بوده اند، رفتارهای غیردموکراتیک محکوم به شکست هستند.

 

گروه سیاسی ملکشاهی خبر: تحولات ترکیه هر روز ابعاد تازه ای پیدا می کند، از کمک های پیدا و پنهان دولت ترکیه به تروریست ها و تلاش برای سرنگونی رژیم بشار اسد تا بازگشت از موضع مخالفت و تلاش برای کودتای نافرجام در ترکیه از نمودهای پیچیدگی در سیاست و اوضاع سیاسی ترکیه است.

دولت اسلام گری اردوغان و حاکمیت یک دهه ای حزب عدالت و توسعه حاکی از تغییر نگاه از سمت اتحادیه اروپا به غلبه رویکرد منطقه گرایانه دولت ترکیه است که از آن تعبیر به نو عثمان گرایی هم می شود.

تلاش حزب عدالت وتوسعه برای بازسازی جایگاه سنتی ترکیه در منطقه عقبه ظهور و بروز رفتارهای سیاسی سیال ترکیه در این روزهاست.

کودتا در ترکیه در بحبوحه تحرکات دولت ترکیه در منطقه نیازمند واکاوی جدی است.

در اولین اقدام، دولتمردان ترکیه جریان فتح الله گولن را متهم اصلی این کودتا عنوان و اقدامات زیادی جهت بازداشت اعضاء و هواداران این جریان انجام داده اند. گولن مخالف دولت و سیاست معاصر ترکیه است.

جریان گولن یک جریان سکولار غرب گرا بوده و در برابر جریان اسلام گرا و دولت اردوغان واکنش نشان داده است.

هرچند کودتا شکست خورد ولی قطعا پیامدهای مهمی در ترکیه بدنبال دارد. یقینا اقتصاد ترکیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد، اعتماد ترکیه به آمریکائیها متزلزل خواهد شد، نخست وزیر ترکیه از تجدید نظر در رابطه با آمریکا سخن گفته است، اما آمریکائیها خود را بی خبر از ماجرا دانسته و دولت ترکیه را به خویشتن داری دعوت کرده است.

حضور مردم و تاثیر دموکراسی در مقابله با کودتا نیز یکی دیگر از ابعاد تحلیلی کودتای نافرجام است. مردم و اکثر احزاب ترکیه از اردوغان حمایت کردند. جمهوری اسلامی ایران نیز در اولین لحظات کودتا از دولت قانونی اردوغان و از دموکراسی در ترکیه حمایت کرد.

هرجا مردم و نهادهای مردمی همراه و همگام دولت ها بوده اند، رفتارهای غیردموکراتیک محکوم به شکست هستند. خاورمیانه در این روزها، روزهای ناآرامی پشت سر می گذارد و کودتای اخیر باید زنگ خطری برای سیاست های مداخله گرانه در منطقه و حضور قدرت های فرامنطقه ای که سهم زیادی در تداوم ناآرامی ها و خشونت ها دارند بوده و یکی از عبرت های مهم این کودتای نافرجام، تقویت ارزشهای مردم سالارانه و مبارزه جدی فرهنگی و ایدئولوژیکی با خشونت و تروریزم است.

افزودن نظر


آخرین اخبار