امروز    پنجشنبه , 27/تير/1398   Thursday , 18/July/2019  - 

غار تایه گه +تصاویر

Share/Save/Bookmark

غار "تایه گه" در 2 کيلومتري جنوب غربي روستاي «وري» از توابع بخش مرکزی شهرستان ملکشاهی در ميان دره‌اي که منتهي به رودخانة جنوب روستا مي‌شود قرار گرفته و تا مرکز شهرستان ملکشاهي حدود 12 کيلومتر فاصله دارد.

به گزارش ملکشاهی خبر، غار "تایه گه" در 2 کيلومتري جنوب غربي روستاي «وري» از توابع بخش مرکزی شهرستان ملکشاهی در ميان دره‌اي که منتهي به رودخانة جنوب روستا مي‌شود قرار گرفته و تا مرکز شهرستان ملکشاهي حدود 12 کيلومتر فاصله دارد.

عرض دهانة غار 25 متر، طول تالار ورودي (اصلي) آن 120 متر و بلندي سقف تا کف غار 33 متر است.

کف غار از شن و سنگ پوشيده است، استالاکتيت (چکنده) و استالاگميت (چکيده) که از رخسارهاي برجسته غارهاي آهکي‌اند، در کف و سقف آن مشاهده مي‌شود.

در فاصلة 10 متري ورودي غار استخر آبي قرار دارد که محل جمع شدن سيلاب‌هاي زمستاني است که معمولاً به داخل غار سرازير مي‌شود. خفاش‌هاي زيادي نيز در اين غار زندگي مي‌کنند.

اين غار به دوران دوم زمين‌شناسي مربوط است.

ورودي اين غار از تالاري بزرگ شروع مي‌شود و انتهاي آن کم‌کم باريک شده و به قسمت‌هاي نامعلومي که هنوز شناسايي نشده‌اند، ختم مي‌شود.

 

نظرات 

 
+1 # رضایی ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۴
سلام غار« کنااقا»ازجمله دیدنی ترین غارهای کشوراست اما مانند شهرستان ملکشاهی دراوج مظلومیت است باورکنیدهرکجای دیگرکشوربودبه ثبت جهانی رسیده بود ازمردم بخواهید هرکس عکس وفیلم ازاین زیبایی افرینش داردبرایتان ارسال کند
پاسخ
 

افزودن نظر