امروز    پنجشنبه , 02/فروردين/1397   Thursday , 22/March/2018  - 

مدیریت جهادی از منظر مقام معظم رهبری

Share/Save/Bookmark

ملکشاهی آنلاین - جلیل هواسی تک : مدیریت جهادی با تکیه بر روحیه بسیجی اعمال می شود و چون بسیجی بودن در شناسنامه ما حک شده است این یک نعمت است و هرکس این توفیق را ندارد ، لذا تکلیف ما هم سنگین تر است ، هرسال که شعار آن سال مطرح می شود انصافًا تکلیف ما هم بیشتر می شود زیرا مدعی هستیم که یار و سرباز نزدیک تری به انقلاب هستیم و این ادعا را داریم ، هرکدام از ما قلبًا و رفتارًا و عملًا باید این را ثابت کنیم و بنابراین هرشعار راهبردی که از سوی رهبر فرزانه انقلاب داده می شود وظیفه ما را سنگین تر می کند و امسال سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است و مدیریت جهادی  مصداق بارز تحول در عرصه خدمات رسانی و خدمتگذاری است . در ادبیات مدیریت ، تئوریهای زیادی را برای مدیریت بر مجموعه های مختلف پایه ریزی ، تعریف و اجرا شده است و سالهاست این تئوریها هم در عمل و هم در سطح دانشگاههای مختلف دنیا بعنوان اصول مدیریت تدریس و اجرا می شوند .
در سال جاری و براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری نیاز به مدیریت جهادی یک کلیدواژه ای است که لازمه تغییر در شرایط فعلی دانشته است .
مدیریت جهادی  را می توان مصداق عینی تحول در عرصه خدمت رسانی و خدمتگذاری به مردم دانست ، مدیریت جهادی  یعنی انقلابی عمل کردن در ارائه خدمات ذاتی خود . یعنی عدم توجه به محدودیت ها و حرکت شتابنده و هدفدار به سمت اهداف خاص . یعنی حرکت با برنامهو عبور از رویه های سخت و دست و پاگیر و نماندن در لایه های نهان و آشکار مسائل اداری (مدیریت جهادی به معنای بدون برنامه خود ضربه بزرگی به پیکره هرجامعه ای است )
در هرسبکی از مدیریت ، داشتن برنامه اولین قدم برای شروع است . در مدیریت جهادی تلاش را می توان موتور محرکه آن دانست ، تلاشی که برگرفته از علاقه و ایثار و عشق و خدمت رسانی است . مدیریت جهادی یعنی مدیریت هزینه های غیرضروری و رسیدن به یک الگویی که سرعت دهنده افزایش شاخصه های بهره وری در سازمان است .

شکی نیست که انسان در مقام عمل همواره با مشکلات مواجه می شود  که نیازمند همت عالی وصبر  و بردباری و مقاومت و استقامت است .زیرا نبود مقتضیات و بودن موانع ، می تواند تردیدهایی را در مقام عمل موجب شود از این رو تنها کسانی موفق می شوند که مدیریت جهادی را در سرلوحه کار خود قرار داده که دارای عزم جدی باشند . ماهم به نوبه خود عزم ملی را بصورت جهادی و با امید به خداوند منان چنان مدیریت می کنیم تا به شکل درست و در راستای اهداف تعیین شده قرار گیرد . البته در بیاناترهبری نیز مسئولیت و تکلیف متقابل ملت و دولت تعیین شده است .

رهبر فرزانه انقلاب فرمودند : در اداره شهر و اداره کشور باید روحیه خدمت به مردم با نیت خدایی و با تکیه بر علم و درایت یا همان روحیه مدیریت جهادی حاکم باشد تا بتوان از مشکلات عبور کرد و به پیش رفت که رهبر انقلاب رمز این موفقیت را مدیریت جهادی دانستند و تاکید کردند : اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتی بر علم و درایت حاکم باشد مشکلات کشور، در شرایط کنونی فشارهای خباثت آمیز قدرتهای جهانی و در شرایط دیگر ، قابل حل است و کشور حرکت روبه جلو را ادامه خواهد داد.
مدیریت جهادی و مدیریت انقلابی یک روحیه است که به عنوان ملکه در افراد شکل می گیرد و این گونه نیست که با شعار بتوان آن را تحقق بخشید و با تمرین و تکرا می توان آن را نهادینه کرد .
غفلت از روحیه جهادی موجب می شود تا نتوانیم در مقابل انبوه مشکلات ، کاری را پیش ببریم و ازموقعیت و فرصت ها بی بهره می شویم .
روحیه جهادی دارای شاخص هایی از قبیل : 1)ایمان و اخلاص 2)اتحاد و همدلی 3)ایثار و ازخودگذشتگی 4 )پرهیز از اسراف 5 )دوری از سستی 6 )نظم و انظباط کاری 7) نداشتن غرور و تکبر 8)توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار می می باشد .


افزودن نظر


آخرین اخبار