?????    سه شنبه , 08/بهمن/1398   Tuesday , 28/January/2020  - 

وقتی "میمک" از چنگال کماندوهای بعثی پس گرفته شد/ نیروهای مردمی "سیف سعد" را پس گرفتند

Share/Save/Bookmark
نیروهای مردمی به صورت خودجوش برای بازپس گیری آب و خاکشان از جان و مالشان مایه گذاشتند و توانستند این منطقه بسیار حساس و استراتژیک باز پس بگیرند.
گروه جهاد و مقاومت ایلام بیدار:: به پای صحبت دو تن از رزمندگانی می نشینیم که در جوانی با شرکت در عملیات فتح میک توانستند با دست خالی اما با ایمان و اراده قویشان در کنار سایر همرزمان خود و ایل حزل کاری بزرگ را انجام دهند و دشمن را از میهن اسلامیمان عقب برانند.

رزمنده دفاع مقدس با همان صفا و صمیمت دوران جنگ با استقبال از خبرنگار ما خود را اینگونه معرفی میکنند: صفر هماوری هستم در دوران جوانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان چریک در ژاندارمری برای دفاع از میهنم حضور داشتم.

وی میگوید: در دوران ابتدای جنگ به همت آیت الله حیدری نیروهای مردمی شکل گرفت و به عنوان یکی از مهمترین نیروهایی که می توانست در دفاع مقدس به کمک سایر نیروها بیاید نقش موثری در دفاع مقدس ایفا کرد.

این رزمنده دفاع مقدس میگوید: ارتفاعات میمک به دلیل استراتژیک بودن آن در تصرف دشمن بعث در آمده بود و با استقرار دیده بان در مرتفع ترین نقاط آن تسلط خوبی بر منطقه داشت که همین امر باعث شده بود تا نیروها رزمنده ما با مشکل مواجه شوند

هماوری افزود: نیروهای مردمی که بسیاری از آنان نیز در منطقه میمک زندگی می کردند و به این منطقه نیز آشنا بودند تصمیم گرفتند این منطقه را از چنگال بعثیون خارج کنند.

وی اظهار کرد : در آن شرایط سخت که دشمن از حمایت سایر کشورهای منطقه برخوردار بود و اسلحه دراختیار مردم فقط ام یک و برنو در دسترس بود که کار را سخت کرده بود اما ایمان مردم و سخت کوشی آنان برای بازپس گیری ارتفاعات میمک ستودنی بود.

این رزمنده دفاع مقدس با بیان خاطراتش می گوید در آن عملیات بزرگ به همراه یک ستوان ژاندارمری و یک دیده بان در زیر تپه ها سوراخی را ایجاد کرده بودیم که تحرکات دشمن را زیر نظر بگیریم.

هماوری خاطر نشان کرد: زمانی که مردم خودجوش قصد داشتند تا میمک را از چنگال دشمن خارج کنند ما از این طریق تحرکات دشمن را زیر نظر داشتیم و کوچکترین تحرک دشمن را پاسخ می دادیم.

وی گفت: توپخانه ها در امیرآباد بود و دیده بان ما از جایی که بودیم گزارش می داد و بر سر دشمن آتش می گشود.

مصطفی محتشمی یگانه یکی دیگر از رزمنده هایی است که در دفاع مقدس و عملیات میمک حضور داشته او فتح میمک را یک جنگ کماندویی بین نیروهای مسلح عراق و مردم بدون سلاح ما می داند.

این رزمنده دفاع مقدس می گوید:نیروهای مردمی به صورت خودجوش برای بازپس گیری آب و خاکشان از جان و مالشان مایه گذاشتند و توانستند این منطقه بسیار حساس و استراتژیک باز پس بگیرند.

وی ادامه داد: در ابتدای جنگ طرح بسیج مردمی توسط ایت الله حیدری شکل گرفت و به مردم منطقه یادآوری کرد که اگر میمگ آزاد شود مرتع و زندگیتان باز می گردد مردم منطقه نیز با اینکه دست خالی و آموزش ندیده‌ اما نیروی کماندوی دشمن را منهدم کردند.

این رزنده دفاع مقدس درباره همرزمانش می گوید: اولین شهید ما عباس جوزی بود که برای کمین یا شناسایی میرفتیم تا افراد نفوذی از طرف عراق را شناسایی کنیم.

وی درباره اهمیت میمک میگوید : اهمیت این منطقه به حدی بود که حتی گروه هایی از منافقین از منطقه میمک وارد می شدند و در پشت سر آنها ارتش عراق با تجهیزات کامل می امدند.

محتشمی ادامه می دهد: میمک بلندترین نقاط از ایران است که اهمیت امنیتی برای عراق داشت که به تصرف عراق درامد در مرتفع ترین نقطه این منطقه چندین دیده بان وجود داشت و از چند کیلومتری به خاطر وجود دیده بان ها در منطقه میمک، نمیشد خودرو رزمندگان اسلام حرکت کنند چون با توپخانه هر تحرکی را میزنند.

این رزمنده دفاع مقدس ادامه داد: برای همین نیروهای ما مجبور بودند تا ماربره ماشین بیاورند و از آنجا نیرو خالی کنند و با پای پیاده وارد منطقه میمک شوندو حدااقل 5 نفر از افراد بومی ما چون راه های نفوذی را بلد بودند نیروهای نظامی را همراهی میکردند.

وی تصریح کرد: عراق که چند روز پیش از شروع رسمی جنگ این منطقه را تصرف کرده بود نام سیف سعد یعنی شمشیر سعد و شمشیر پیروزی را بر این منطقه نهاده و آن را بخشی لاینفک از کشور عراق قلمداد میکرد. وقتی سیف سعد از چنگال کماندوهای بعثی پس گرفته شد

محتشمی به تلاش هوانیروز برای عقب راندن دشمن از این منطقه نیز اشاره میکند و میگوید : بالگردهای هوانیروز شهید شیرودی و شهید کشوری تانک‌ها و مواضع دشمن، را هدف قرار دادند و تاثیر گذار در عقب راندن دشمن بود .

عملیات ضربت ذوالفقار توسط بسیج عشایر مردمی ، سپاه و ارتش در تاریخ 19 دیماه 59 و با استعداد کلی ۸ گردان ؛ متشکل از چهار گردان ارتش و چهار گردان از سپاه طراحی شد که با رمز یا الله از دو محور عملیات خود را آغاز کردند. در محور شمالی از تنگه‌ی بینا و در محور جنوبی از سَرنی به‌منظور آزادسازی ارتفاعات میمک وارد عمل شدند و پس از چند روز نبرد توانستند قله‌های اصلی آن را آزاد سازند .

 

انتهای پیام/س

افزودن نظر


????? ?????

????? ????????