امروز    جمعه , 23/آذر/1397   Friday , 14/December/2018  - 

ملکشاهی مهیای استقبال از زائرین حرم عشق

Share/Save/Bookmark

مردم و مسئولان شهرستان ملکشاهی همچون سال‌های گذشته، امسال نیز از زائرین اربعین حسینی استقبال و پذیرایی مطلوب به عمل می آورند.

ملکشاهی خبر/ شمس الله سلیمانی: باز بوی اربعین می آید، قدم های زائرین حسینی در کنار قدم های جابر قرار گرفته تا باز در دیار عاشقی محشر به پا کنند و با صدای لبیک یا حسین(ع) نشان دهند که تا عشق ارباب و ولایت هست هیچ دشمنی نمی تواند حتی کوچکترین آسیبی به اسلام بزند.

کم کم بوی اربعین به مشام می رسد، حال و هوای اربعین دیدنی است به ویژه این چندسال اخیر که خیلی ها پای پیاده راهی کربلای ارباب می شوند.

کربلا رفتن آن هم پای پیاده اجری دارد که گفتنی نیست، لحظه به لحظه اش داستانی دارد و فرد فرد زائرانش داستانی ترند، قلم به دست بگیری، یا دوربین بر چشم بگذاری حرف ها زیاد است برای گفتن، و صحنه ها زیاد است برای به تصویر کشیدن، و گوش ها و چشم ها تشنه حقیقت ناب کربلایند.

اربعین امسال حال و هوای دیگری دارد و عشق به امام حسین(ع) در دل مسلمین جور دیگری خودنمایی می کند اربعین امسال خیلی ها با پای پیاده طول جاده عشق را به سمت حرم امام حسین (ع) در کشور عراق با جان و دل پیمودند تا با تمام وجود سرو جان را تقدیم امام شیعیان‎شان کنند.

چند روزی است که زائرین کربلای معلی از شهرها و روستاهای مختلف کشور سختی راه را به جان خریدند و با پای خسته و پیاده به سمت کربلای معلی به راه افتادند، زن و مرد حتی از کودک چندماه ماهه گرفته تا پیرزن و پیرمردی که نای راه رفتن را ندارند اما به عشق امام حسین(ع) سعی می کند تا از کاروان عقب نمانند.

خدایا این چه عشقی است که همه را اینچنین به سمت خود می خواند و این چه شوری است که شیعیان دلسوخته ات حاضرند چند روز متوالی با وجود خستگی راه با پای پیاده به سمت کشور عراق برای دیدن بارگاه ملکوتی امام شیعیان حسین بن علی (ع) بپیمایند.

محور ملكشاهی، مسير جايگزين مناسب براي تردد زائرين اربعين

مسير ارتباطي ايلام- ملكشاهي- مهران، در ايام اوج ترافيك و تردد زائرين از مسير اصلي يعني ايلام به مهران، مي تواند بهترين محور جايگزين محسوب شود.

اين مسير جاده ای امن، كم ترافيک وداراي طبيعتي زيبا و دل انگيز مي باشد كه از شهرایلام تا ملکشاهی 35 کیلومتر و از ملکشاهی تا شهر مهران حدود 70 كيلومتر فاصله دارد.

ضروري است مسئولين استاني نسبت به اطلاع رساني درخصوص اين مسير در ايام اوج تردد زوار اربعين و نصب تابلوهاي راهنما در خروجي شهر ايلام اقدام نمايند.

اين مسير ارتباطي در كاهش بار ترافيكي مسير ايلام-مهران و كاهش تصادفات و سهولت تردد زائرين بسيار موثر است.

در ايام اربعين سال گذشته، زائريني كه به علت ترافيك سنگين درمسير ايلام - مهران، از مسير ارتباطي شهرستان ملكشاهي عبور مي كردند، مورد استقبال و پذيرايي بي نظير مردم شهرستان ملكشاهي قرار گرفتند.

ضرورت معرفی مسیر ملکشاهی به زائرین

مراسم اربعین به نماد واقعی ایجاد اتحاد و انسجام میان مسلمین تبدیل شده است، چند سالی است که با وجود مشکلاتی در کشور عراق عاشقان مکتب حسینی خطر را به جان می خرند و حماسه ای عظیم درپیاده رویی اربعین خلق می کنند.

در این میان نقش کشور عزیزمان ایران اسلامی نقشی پررنگ تر و سازنده تر است و استان ایلام هرچند استانی محروم ودور افتاده است اما به لطف قدوم مبارک زائران حسینی،ایلام ومهران به تمام کشور حتی برخی کشورهای اسلامی معرفی شده است.

رسیدن به مرز مهران از مرکز استان ایلام از دو مسیر میسر است یکی از آنها محور ایلام-صالح آباد- مهران و مسیر دوم محور ایلام- ملکشاهی- مهران است که زوار اباعبدالله الحسین در مسیر دوم برای رسیدن به مرز مهران از شهرستان ملکشاهی باید عبور کنند.

در سال گذشته در حماسه اربعین بیش از 2میلیون نفر ازمرز مهران به کشور عراق سفر کردند که از این مقدار جمعیت قابل توجهی مسیر شهرستان مکشاهی را برای رسیدن به مرز مهران انتخاب کردند.

این تعداد جمعیت با استقبال خوب مردم ملکشاهی روبرو شدند چرا که از آغاز شروع ورود زوار به شهرستان ملکشاهی مسئولین و مردم شهرستان با برپایی ایستگاه ها و موکب های و مراکز اقامتی جهت خدمت به زوار ابا عبدالله الحسین شبانه روز تلاش کردند و از هیچ تلاشی دریغ نکردند و الحمدالله شاهد رضایت زائرین از مردم شهرستان ملکشاهی بودیم.

امسال نیز شهرستان ملکشاهی با ایجاد کمیته ها و ستادهای مختلف آماده پذیرایی از زائرین شده است و برنامه ریزی های لازم در حال صورت گرفتن است،اما نکته ای که امسال را از سال گذشته متمایز می کند بهره برداری از پروژه بهسازی و تعریض جاده ترشابه است که در ایام اربعین زیر بارترافیک خواهد رفت، چرا که با بهره برداری از این پروژه پیچ های خطرناک و حادثه ساز ترشابه حذف شده، طول مسیر کوتاهتر و ایمنی جاده بالاتر می رود و شیب مسیر کاهش پیدا خواهد کرد و در هزینه سوخت خودرو های عبوری نیز موثر است.

اما امسال انتظاری که از مسئولین استانی داریم این است که در راستای معرفی این مسیر به زائرین عنایت ویژه ای را داشته باشند چرا که اگر قرار است نقشه راهی به زوار داده شود این مسیر ارتباطی هم درآن گنجانده شود چرا که این مسیر از این پتانسیلی برخوردار است که پذیرای ججم زیادی از زوار باشد.

امیدواریم که در ورودی و سطح شهر ایلام، شاهد ایجاد و نصب تابلوهای معرفی شهرستان ملکشاهی به عنوان مسیر منتهی به مرز مهران باشیم چرا که مردم شهرستان افتخار می کنند امسال پذیرای حجم زیاد تری از زوار باشند.

آمادگی مردم ملکشاهی برای استقبال و پذیرایی از زائرین اربعین

شهرستان ملکشاهی در استان ایلام یک از مسیرهایی است که به سرزمین عشق ختم می شود و چه بسیاری از زائران این راه را بخاطر منتهی شدن به مرز مهران برای رسیدن به کربلای معلی انتخاب می کنند.

شهرستان ملکشاهی در سال گذشته با برپایی مواکب پذیرایی در پذیرایی از زوار اربعین حسینی سنگ تمام گذاشت.

امسال نیز همانند سال گذشته، مردم و مسئولان ملکشاهی برای پذیرایی از زائرین اربعین حسینی تمهیدات لازم را اندیشیده اند.

مردم مومن، ولایتمدار و دوست دار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برای پذیرایی از عاشقان و دلباختگان شیفته ابالفضل العباس(ع) و حسین بن علی(ع) از هیچ تلاش و کوششی دریغ نمی کنند بطوریکه در ایام منتهی به اربعین همه نذورات خود را به موکب مرکزی می فرستند و در این موکب از چای، خرما و شیر گرفته تا کباب داغ از زائرین اربعین پذیرایی می کنند تا توانسته باشند به زائرین سرور و سالار شهیدان خدمتی کرده باشند.

با برنامه ریزی و پیگیری‌های مسئولان و تلاش و جدیت ستادهای مردمی اربعین در شهرستان، تدارک خوبی برای میزبانی از زائرین اربعین حسینی در ملکشاهی اندیشیده‌ شده است.

دراین راستا جلسات متعدد با خیرین و ادارات به منظور پذیرایی از زائرین انجام شده است.

امسال در ملکشاهی موکب بزرگ و تجمیع یافته در محوطه بزرگی با کلیه امکانات شامل پارکینگ، محل اسکان، سرویس بهداشتی و... در محل اداره فنی و حرفه ای شهرستان برپا گردیده است.

علاوه بر این موکب مرکزی، به روال سال های گذشته  تدابیر اسکان زائران در مساجد و حسینه های شهر، برگزاری ایستگاههای صلواتی در مسیرهای تردد زائران در دستور کار قرار گرفته است و کار جمع آوری نذورات و کمکهای مردمی در حال انجام است.

ساماندهی نذورات مردمی، اطلاع رسانی و ارائه خدمات بهداشتی ، درمانی وامدادی در این شهرستان نیز صورت گرفته است.

مردم شهرستان ملکشاهی نیز در هر زمینه ای از امکانات موجود در جهت راه اندازی موکب پذیرایی، پخت وپز غذا، آماده سازی محوطه موکب نهایت همکاری خود را بکار بسته اند تا زائرین عتبات عالیات خاطره خوشی را این شهرستان با خود به یادگار ببرند.

آمادگی شهرستان ملکشاهی برای خدمات رسانی به زائرین اربعین

با برنامه ریزی و پیگیری‌های مسئولان و تلاش و جدیت ستادهای مردمی اربعین در شهرستان، تدارک خوبی برای میزبانی از زائرین اربعین حسینی در ملکشاهی اندیشیده‌ شده است.

دراین راستا جلسات متعدد به منظور پذیرایی از زائرین انجام شده است.

به روال سال های گذشته تدابیر اسکان زائران در مساجد و حسینه های شهر، برگزاری ایستگاههای صلواتی در مسیرهای تردد زائران در دستور کار قرار گرفته است.

ساماندهی نذورات مردمی، اطلاع رسانی و ارائه خدمات بهداشتی ، درمانی وامدادی در این شهرستان نیز در دستور کار متولیان امر می باشد.

مردم شهرستان ملکشاهی نیز در هر زمینه ای از امکانات موجود در جهت راه اندازی موکب پذیرایی، پخت وپز غذا، آماده سازی محوطه موکب نهایت همکاری خود را بکار بسته اند تا زائرین عتبات عالیات خاطره خوشی را این شهرستان با خود به یادگار ببرند.

در طول محورهای ارتباطی شهرسنان؛ اکیپهای راهداری، پلیس،هلال احمر، فوریت پزشکی و سایر دستگاههای خدمات رسان مستقرهستند.

انتهای پیام/س

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید