امروز    پنجشنبه , 27/تير/1398   Thursday , 18/July/2019  - 

استقرار پزشکی قانونی نیاز اساسی مردم ملکشاهی

Share/Save/Bookmark

مردم شهرستان ملکشاهی از داشتن برخی ادارات محروم هستند که از آن جمله اداره پزشکی قانونی است که اهمیت بسیاری دارد.

 

به گزارش ملکشاهی خبر، پزشکی قانونی سازمانی است که ضرورت وجود آن در همه نقاط کشور احساس می‌شود اما نبود این سازمان در برخی از مناطق مشکلاتی را برای مردم آن منطقه به وجود آورده است.

امروزه در کشورهای مختلف جهان، پزشکی قانونی با آزمایشگاههایش نقش مهمی در امور قضایی و دادگستری دارد؛ پزشکی قانونی عملیاتی است که پزشکان متخصص برای کشف و تشخیص جرم و ردپای متهم و اثبات راست یا دروغ بودن گفته های مدعی یا مدعی علیه انجام می دهند.

در احکام دادرسی و در فقه و حقوق اسلامی برای تشخیص بسیاری از جرم ها و نقصها و تعیین میزان خسارات وارد بر اعضای بدن به پزشک متخصص عادل ارجاع داده شده است.

بسیاری از پرونده ها همچون ضرب و جرح، تصادف و پرونده های قضایی در این منطقه، نیاز به نظر پزشک قانونی دارد اما به دلیل نبود این مرکز، پرونده ها از ادامه مسیر جا مانده و گاهی حتی شهروندان از حق قانونی خود هم به همین دلیل گذشت می کنند و متضرر می شوند.

ملکشاهی از سال 1387با استقرار فرمانداری از بخش به شهرستان تبدیل شد. در این شهرستان نوپا، همراه با فرمانداری، اداراتی نیز برای خدمات رسانی به مردم مستقر شدند. اما پس از گذشت چند سال مردم شهرستان ملکشاهی همچنان از داشتن برخی ادارات محروم هستند که از آن جمله اداره پزشکی قانونی است که اهمیت بسیاری دارد.

نبود پزشکی قانونی در شهرستان ملکشاهی مشکلات و دردسرهای زیادی را برای مراجعان به پزشکی قانونی بوجود آورده که به معنای واقعی کلمه مشکل آفرین و قابل چشم پوشی نیست چرا که مردم این شهرستان برای هر کاری در رابطه با پزشکی قانونی و یا صدور جواز فوت باید به شهرستان ایلام مرکز استان مسافرت کرده و کارهای مربوطه را انجام دهند.

این مشکلات زمانی بیشتر به چشم می آید که در طول ماه چندین تصادف در سطح شهرستان رخ می دهد که منجر به جرح یا فوت می باشد و برای صدور مجوز دفن اموات، به ویژه کسانی که در تصادفات کشته می شوند، جسد را در سردخانه نگهداری کنند تا اینکه جسد را به پزشک قانونی مرکز استان انتقال داده  و مورد معاینه قرار گرفته و جواز دفن آنرا صادر نماید. این امرعلاوه بر ایجاد مشکلات روحی و روانی ناشی از نگهداری اموات، دردسرهایی همچون معطلی در دفن فوت شدگان و نگرانی‌هایی را برای خانواده‌های قربانیان به همراه دارد.

با توجه به اهمیت وجود اداره پزشکی قانونی در شهرستان ملکشاهی مانند سایر شهرستان ها، باید توجه بیشتری از سوی مسئولین استانی به این قضیه شود زیرا مردم این شهرستان برای انجام امور پزشکی قانونی و یا صدور جواز فوت باید به شهرستان ایلام مسافرت کرده و کارهای اداری مربوطه را انجام دهند که مستلزم صرف وقت و هزینه بوده و به دور از خطرات احتمالی رفت و آمد در مسیر های برون شهری نیست.

در مجموع در کنار همه مشکلاتی که شهروندان ملکشاهی با آن دست و پنجه نرم می کنند و یا به نوعی با آن کنار می آیند، پزشک قانونی در شهرستان یک نیاز اساسی است. لذا امید است مسئولان در اسرع وقت نسبت به رفع این معضل بعنوان حق قانونی مردم تلاش نمایند.

انتهای پیام/سافزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید