امروز    دوشنبه , 28/اسفند/1396   Monday , 19/March/2018  - 

"کلاش" یا کفش سنتی ملکشاهی، نماد ظرافت و هنر دستی

Share/Save/Bookmark

"كلاش" نوعي كفش سنتی دست بافت در شهرستان ملكشاهی است كه قدمتی ديرينه دارد.

 

به گزارش ملكشاهي خبر، کفش سنتي معروف به "کلاش" یکی از صنایع دستی شهرستان ملكشاهي محسوب مي شود كه پيشينه تاريخي آن به هزاران سال قبل ميرسد و امروزه نيز در خدمت اقتصاد مقاومتي خانوارها نقش آفريني می نمايد.

ازجمله اولين پاپوشهای سنتی منطقه "گيوه" بوده است  که انسان از دورانهای گذشته با بهره گیری از مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت و در دسترس و با ذوق سرشار خویش اقدام به تولید آن نموده است.

اين نوع كفشها براي محافظت از پا و راه رفتن در مناطق کوهستانی و سنگلاخی ساخته شدند و درعین حال سبک و راحت بودند.

"كلاش" نوع پيشرفته تر از گيوه و دارای ویژگی های خاصی است که باعث شده در زمان کنونی که انواع واقسام کفش های کارخانه‌ای ، در بازار وجود دارند، هنوز هم به عنوان کفشی عمومی و نه تزیینی مورد استفاده قرار گیرد.

يکی از ویژگیهای این پا افزار، خنک بودن آن است که موجب می‌شود پا همیشه خنک باشد و از بوی بد و تعريق پاها جلوگیری کند.زیبایی وکیفیت خوب و همچنین راحتی  این کفشها باعث شده که اخیرا مورد توجه بازار اروپا واقع  شود ودر مراکز علمی مختلف اروپا مورد تحقیق علمی قرار بگیرد.

در شهرستان ملكشاهي خوشبختانه اين صنعت هنوز در خدمت اقتصاد مقاومتي  رواج دارد و كلاش از جمله كفشهاي درجه يک موجود مي باشد.

اين صنعت بافتنی به  گسترش و حمايت تبليغاتي بيشتر نياز دارد.

"علي آريانفر" بافنده گیوه درگفتگو با ملكشاهي خبر گفت: گيوه و كلاش از پاپوشهاي سنتي رايج منطقه ملكشاهي بوده اند و با توجه به ويژگيهاي منحصر به فرد آنها، مي توانند جايگزين مناسبي براي كفش معمولي باشند.

وی اظهار کرد: با علاقه و انگيزه به احياي گيوه بافي و با استفاده از تسهيلات حمايتي بسيج سازندگي شروع به كار بافتن كلاش بعنوان يك حرفه اصلي و درآمدزا نمودم.

اين بافنده كلاش افزود: ماده اوليه كلاش پنبه است ، بافت هر جفت از اين پاپوش محلي مدت چهار روز طول مي كشد.

آریانفر تصریح کرد: كلاش پاپوشي سبك،بادوام و زيباست كه مشتريان و طرفداران زيادي دارد و از نظر بهداشتي و خواص پنبه داراي ويژگيهاي كمك به حفظ سلامتي پاها و بدن است.

وي اذعان کرد: از مسئولين انتظار حمايت بيشتر با راه اندازي كارگاههاي توليدي كلاش در شهرستان داریم.

آريانفر در پايان گفت: توليد اين كفش بومي و دستباف از ظرفيتهاي اقتصادي مناسب شهرستان ملكشاهي مي باشد كه با نقش آفريني جوانان جوياي كار مي تواند نمود كامل اقتصاد مقاومتي محسوب شود.

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید