امروز    دوشنبه , 07/اسفند/1396   Monday , 26/February/2018  - 

اختصاص خط اعتباری اتریش برای سرمایه‌گذاری درگردشگری ایران/ جاذبه‌های گردشگری طبیعی ایران منحصر به فرد است

Share/Save/Bookmark

پیرو تخصیص یک خط اعتباری به ایران ازسوی اتریش، هیاتی از تجار اتریشی به ریاست رایزن بازرگانی سفارت این کشور در تهران، در نشست مشترکی با فعالین گردشگری کوهستان کشورمان به رایزنی در مورد سرمایه گذاری مشترک در زمینه گردشگری کوهستان پرداختند.

خبرگزاری فارس: اختصاص خط اعتباری اتریش برای سرمایه‌گذاری درگردشگری ایران/ جاذبه‌های گردشگری طبیعی ایران منحصر به فرد است

به‌گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، نشست تخصصی ایران و اتریش با موضوع گردشگری کوهستان پیرو تخصیص یک خط اعتباری به ایران ازسوی اتریش با حضور سعید اوحدی معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث‌ فرهنگی، کریستف گراپ ‌مایر رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران، جمعی از نمایندگان شرکت‌های اتریشی و فعالین گردشگری کوهستان کشورمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست سعید اوحدی گفت: تاکنون هشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و اتریش تشکیل شده و یکی از شش کارگروهی که پیرو این کمیسیون‌ها شکل گرفته کارگروه‌ حوزه گردشگری است. نهمین جلسه کمیسیون مشترک نیز در وین برگزار می‌شود. حضور هیئت اتریشی در ایران می‌تواند سرفصل جدیدی را در حوزه سرمایه‌گذاری و برنامه‌های مشترک این دو کشور ایجاد کند.

اوحدی افزود: در سفری که مسئولان ارشد بانک مرکزی و بانک توسعه صادرات به وین داشتند مصوب شد که کشور اتریش یک خط اعتباری را در اختیار ایران برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. می‌توان این خط اعتباری برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری به‌ویژه گردشگری کوهستان استفاده کرد.

معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در ایران در گردشگری ورزشی و کوهستانی وجود دارد شاید بتوان در نشست‌هایی از این دست برنامه‌ریزی خوبی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه داشته باشیم و این خط اعتباری را به این پروژه‌های مرتبط کنیم.

وی با بیان اینکه جاذبه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری و مشارکت در پروژه‌ها در ایران وجود دارد، افزود: مطالعاتی که در سند ملی جهان‌گردی که با مشورت سازمان جهانی جهان‌گردی تهیه شد ثبت شده و اسناد بالادستی و تکالیفی که برای توسعه صنعت گردشگری تا سال 1404 ترسیم شده است، نشان‌دهنده ظرفیت وسیع حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری در این حوزه است. بر اساس اسناد بالادستی باید تا افق 1404، 20میلیون گردشگر ورودی به ایران محقق شود.

اوحدی خاطر نشان ساخت: برای رسیدن به این مطلوب باید از ظرفیت‌های کشور استفاده کرد، ظرفیت ورزش‌های کوهستانی و پیست‌ها یکی از این ظرفیت‌ها است. همچنین در سند ملی جهانگردی تأکید شده که برای رسیدن به 20میلیون گردشگر باید 400 هتل چهار و پنج ستاره در ایران به بهره‌برداری برسد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از فاکتورهای جدی برای سرمایه‌گذاری یک کشور در کشوری دیگر وجود امنیت و ثبات است گفت: در کنار تمام جاذبه‌های کشور، وجود امنیت در کشور به‌عنوان مزیتی قابل توجه می‌تواند در جلب و جذب سرمایه‌گذاری مؤثر باشد، قوانین جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران جزو مترقی‌ترین قوانین سرمایه‌گذاری در دنیاست. مثلا شرکت‌ها و سرمایه‌گذارانی که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند از خدمات بیمه‌ای بسیار خوبی برخوردار هستند.

معاون سرمایه‌ گذاری و برنامه ‌ریزی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی یکی دیگر از قوانین حمایتی برای سرمایه‌گذاری خارجی دانست و بیان کرد: معافیت مالیاتی در مناطق برخوردار 10 سال و درمناطق کم برخوردار 13 سال بعد از بهره‌برداری برای سرمایه‌گذاران خارجی برقرار خواهد بود. باید تأکید کنم که بخش عظیمی از ظرفیت‌های ورزش‌های کوهستانی ما در این مناطق کم‌برخودار قرار دارند.

اوحدی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران تضمین اصل و سود سرمایه‌گذار را به ارز خارجی نیز در هر زمان به سرمایه‌گذاران اعطا می‌کند. همچنین در صورت هرگونه سوءتفاهم بین کشور سرمایه‌گذار و طرف ایرانی، امکان طرح مسئله در دادگاه‌های بین‌المللی نیز فراهم شده است.

وی با بیان اینکه معمولا کشورها برای مالکیت زمین محدودیت‌های جدی اعمال می‌کنند، گفت: در ایران در صورتی که شرکتی خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران وجود داشته باشد، دولت جمهوری اسلامی ایران زمینه‌های لازم را برای مالکیت زمین فراهم کرده است.

وی تصریح کرد: می‌توان از طریق برگزاری نشست‌هایی از این دست و با به اشتراک‌گذاری ایده‌ها، ظرفیت‌های گردشگری ایران به‌ویژه در حوزه گردشگری کوهستان را توسعه داد. امیدوارم از دل این نشست مدلی مالی برای استفاده از این خط اعتباری تعریف شود.

معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: در شعاع حداکثر 45 کیلومتری تهران سه پیست اسکی یعنی پیست توچال، پیست دیزین، پیست شمشک با قابلیت ارائه در سطوح بین‌المللی را داریم که هر سه پیست اکنون فعال هستند.

شرایط ایران برای همکاری‌های مشترک مثبت است

کریستف گراپ ‌مایر رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران در ادامه این نشست گفت: اعضای این هیئت اتریشی در مدت زمان حضور در ایران در جلسات متعددی شرکت کردند که نتیجه آن این بود که اعضا، شرایط ایران برای همکاری‌های مشترک اقتصادی را مثبت ارزیابی کردند. طبیعتاً جاذبه‌های گردشگری ایران به‌عنوان کشوری که جغرافیای بسیار مناسبی در منطقه و جهان دارد بسیار منحصربه‌فرد است همچنین قطعا فرهنگ و پیشینه تاریخی ایران نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری برای گردشگران و شرکت‌های خارجی خواهد بود.

او افزود: یکی از نکات بسیار مثبت ایران، مهمان‌نوازی ایرانیان است که برای بسیاری از کشورها ارزشمند است. چشم‌انداز مناسب و امیدوارکننده‌ای وجود دارد که ظرفیت گردشگری ایران تا 1404 به 20 میلیون نفر برسد.

گراپ ‌مایر رایزن بازرگانی سفارت اتریش با بیان اینکه اتریش کشوری است که در صنعت گردشگری بسیار شناخته شده است تصریح کرد: امیدواریم از طریق مناسبات و گفت‌وگوهای دو ‌جانبه مزیت‌ و ظرفیت‌های دوجانبه‌ای را برای هر دو طرف ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

افزودن نظر


آخرین اخبار