امروز    دوشنبه , 07/اسفند/1396   Monday , 26/February/2018  - 

کودهای شیمیایی آفتی برای سلامتی

Share/Save/Bookmark

مصرف بیش از حد كودهای شیمیایی در مزارع و باغها تهدیدی جدی علیه سلامت انسان است. همه باید از عوارض کودهای شیمیایی آگاه شوند و کشاورزان و باغداران را به استفاده از کودهای طبیعی و جایگزین تشویق نمایند.

اختصاصی ملکشاهی خبر: با افزایش جمعیت و  نیاز جامعه به  مواد غذایی بیشتر،استفاده از کودهای شیمیایی به منظور چند برابر کردن محصولات ،بدون توجه به ضررهای آن بر سلامت انسان رایج گردید.ابتلا به سرطان تنها یکی از عوارض استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی است .مختل شدن سیستم ایمنی بدن و ابتلا به بیماری های خودایمنی از دیگر عوارض استفاده از کودهای شیمیایی است. سیستم ایمنی بدن تحت تاثیر رادیکال های آزادی که از طریق سموم و آفت کش ها و کودهای مختلف وارد بدن می شود گاهی چنان سردرگم می شود  که به اندام های خودی  حمله می کند که در اصطلاح به آن بیماری خودایمن گویند.

اگرچه افزایش مصرف كودشیمیایی موجب شد تولید غله جهان از سال 1950 تا سال 2000 به بیش از 3 برابر افزایش یابد، متاسفانه امروزه دیگر از آن  نباید به عنوان معجزه تولید یاد کرد.

نیترات هایی که به صورت کود وارد زمین می شود  جذب  آب های زیرزمینی (که اغلب آب شرب روستایی و شهرها را تامین می کند) شده و باعث افزایش سطح نیترات آن می شود در نتیجه موجب افزایش تشکیل "نیتروزامین"که ماده ای سرطان زا است می گردد تا  جائیکه  چنین آب هایی برای شرب و یا تهیه غذای نوزادان و خردسالان منع مصرف دارد.

نیترات یك ماده سرطان زا است و باعث سرطان دستگاه گوارش، ناهنجاری های عصبی و اختلال در سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن می شود. كود های فسفاته نیز پس از مصرف در گیاهانی مانند سیب زمینی كادمیوم تولید می كند كه كادمیوم نیز علاوه بر خاصیت سرطان زایی، باعث كوتاهی قد در كودكان و اختلال در كاركرد كلیه ها می شود.

كود اوره  نیز كه به علت ارزان بودن به مقدار زیادی مصرف می شود بعد از استفاده در محصولاتی مانند پیاز و سیب زمینی به نیترات تبدیل شده و در آن تجمع می یابد.کودهای پاشیده شده بر مزرعه موجب تجمع بور، كادمیوم و سایر فلزات سنگین در گیاهان می شوند و  سبب كاهش جذب مس، آهن و سایر ریز مغذی ها توسط ریشه می گردند.

محیط زیست هم بوسیله این کودها به شدت دچار آلودگی گردیده است؛ تجمع كودهای نیتراته در آب های زیرزمینی، تخریب ساختمان خاك مزارع، آلودگی  منابع آب  به فسفر بالاو عناصر سنگین و افزایش رشد جلبك ها و خزه ها و در نتیجه به هم خوردن  چرخه حیات موجودات زنده آبی.

حال باید به این سوالات جواب دهیم که مصرف کودهای شیمیایی یا معجزات تولید به چه قیمتی مورد استفاده واقع می شوند؟؟ آیا سلامتی بهتر است یا خوردن غذای مسموم؟؟ آیا نمی شود بجای این مواد سمی از کودهای طبیعی حیوانی و کمپوستهای گیاهی استفاده کرد؟؟

انتهای پیام/س

افزودن نظر


آخرین اخبار