امروز    پنجشنبه , 27/تير/1398   Thursday , 18/July/2019  - 

لزوم راه اندازی ایستگاه سنجش کیفیت هوا در ملکشاهی

Share/Save/Bookmark

شهرستان ملکشاهی فاقد ایستگاه سنجش کیفیت و میزان آلودگی هوا است و با توجه ضرورت اعلام دقیق میزان آلایندگی ناشی از ریزگردها جانمایی این ایستگاه در شهرستان بسیار ضروری است.

 

به گزارش ملکشاهی خبر، شهرستان ملکشاهی فاقد ایستگاه سنجش میزان آلودگی هوا و مولفه های کیفی سنجی هوا است.

باتوجه به قرارگرفتن شهرستان ملکشاهی در محدوده شهرستانهایی که تحت تاثیر گرد و غبار ورودی از کشورهای همسایه هستند، وجود ایستگاه سنجش کیفیت هوا در مرکز این شهرستان ضروری است.

مهمان ناخوانده گردوغبار که هر از گاهی موجب دردسر و آزار و اذیت ساکنان این شهرستان است، هوای منطقه را نامطلوب می سازد و سلامت ساکنان را تهدید می کند.

به منظور تشخیص میزان و شدت آلودگی غبار و گرد و خاک، وجود دستگاه یا به اصطلاح ایستگاه سنجش برای این امر لازم است و از خواسته های به حق مردم منطقه است.

گرچه سنجش آلودگی در شهرهای صنعتی میزان سایر آلاینده ها را نشان می دهد اما در حال حاضر تنها آلودگی هوای شهرستان ملکشاهی وجود گرد و غبار یا همان ریزگردها در جو است که میزان غلظت و تراکم این پدیده باید با دستگاه پیشرفته اندازه گیری و مخابره و در معرض عموم نمایش داده شود.

ریزگردها بر وضعیت سلامت مردم شهرستان اثرات زیادی گذاشته از جمله وجود بیماریهای ریوی مانند آسم و سرماخوردگی مکرر و...

همچنین محیط زیست تحت تهدید جدی این ریزگردها است و آثار مخرب آن شامل خشک شدن درختان و گونه های گیاهی متعدد در شهرستان است.

از حداقل خواسته های مردم شهرستان ملکشاهی احداث چنین ایستگاهی برای استفاده عموم و دسترس آسان به ماسک های معمولی در روزهای اوج حضور ریزگردها در منطقه است.

اغلب باران های محلی و نزولات آسمانی هم متاسفانه با خاک مخلوط و عواقب ناگواری برای محیط زیست و مردم به وجود می آورد به عنوان مثال شست و شوی حیاط منازل و خودروها بعد از هر بارندگی ضروری می شود و میزان مصرف آب لوله کشی چندبرابر می گردد.

متاسفانه هنوز اقدام جدی در سطح کلان کشوری برای مقابله با پدیده آزاردهنده و مخرب ریزگردها از سوی مسئولان نشده است.

ملکشاهی تنها شهرستان استان ایلام که ایستگاه سنجش هوا ندارد/ اعلام نیاز این دستگاه به مسئولان ذیربط

"رضا عدالت جو"؛ مدیر محیط زیست ملکشاهی گفت: ملکشاهی تنها شهرستانی در استان ایلام است که فاقد ایستگاه سنجش آلودگی هوا بوده و با توجه ضرورت های زیست محیطی امیدواریم هر چه زودتر این دستگاه در شهرستان جانمایی شود.

وی اظهار کرد: این شهرستان به لحاظ نزدیکی به مرز و شهرستان های مهران و دهلران بیش از نقاط دیگر استان درگیر مسئه آلودگی هوا ناشی از ورود ریزگردهاست که باید در موقع آلودگی هوا میزان آلایندگی به موقع و دقیق به مسئولان مربوطه گزارش شود.

عدالت جو افزود: در راستای استقرار ایستگاه سنجش آلودگی هوا با مدیران ذیربط در استان مکاتبات لازم صورت گرفته و اعلام نیاز این دستگاه گزارش شده است.

پس از بارندگی های هفته گذشته توده غلیظ گرد و غبار از سمت مرزهای غربی وارد استان ایلام شد که در ملکشاهی نیز به شدت احساس شد ولی بعلت فقدان ایستگاه سنجش، میزان آلودگی هوا بطور دقیق اعلام نشد.

انتهای پیام/س

افزودن نظر