امروز    جمعه , 23/آذر/1397   Friday , 14/December/2018  - 

لزوم توسعه پیام رسان های داخلی/ تلگرام باید به قوانین کشور متعهد شود

Share/Save/Bookmark
یکی از نکات بسیار مهم در عرصه شبکه های اجتماعی، تقویت شبکه های داخلی است، جهت گیری بسیاری از کشورها به سمت مدیریت داخلی این فضا است.

 

ملکشاهی خبر: حوادث اخیر در ایران  از زوایای گوناگون مورد بررسی و تحلیل محافل مختلف قرار گرفته است ونقش عوامل و فاکتورهای مختلفی در این قضایا بررسی شده است.

یکی از عوامل مهم که نقش زیادی در اثرگذاری بر مخاطبین و تهییج احساسات و تحریک آنها به آشوب داشت، شبکه های اجتماعی خصوصا تلگرام بوده است.

فیلتر تلگرام برای مدت موقت فضای روانی لازم را برای فروکش کردن احساسات و آرام سازی مهیا نمود.

متاسفانه در کشور ما کمتر به مسئله فرهنگ سازی و رفتار منطقی و معقول با تکنولوژی پرداخته می شود.

یکی از تکنولوژی هایی که تاثیر زیادی بر سبک زندگی ما ایرانیان گذاشت فضای مجازی و اینترنت بوده است، اینترنت در یک نگاه مقطعی ، یک دستاورد ستودنی بشر معاصر است که کاربردهای بسیار خوب و ارزشمندی دارد، بسیاری از امور را آسان کرده و دسترسی به اطلاعات مختلف را برای مردم فراهم نموده است.

آگاهی های اجتماعی مردم جوامع مختلف نیز دستخوش تحول شده است.

فرهنگ استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی متاسفانه در کشور ما آنگونه که باید و شاید جا نیافتاده است که این مسئله نیازمند آموزش در سنین مختلف است.

ارتقاء سطح آموزش و نحوه استفاده از صحیح از این فضا و امکانات نقش بسیار زیادی در این مسئله ایفا می کند.

اگر ناهی به دیگر کشورها که اتفاقا در سیاست های اعلامی خود بسیار از آزادی و حقوق بشر و ... دفاع دفاع می کنند بیاندازیم متوجه خواهیم شد که به هیچ وجه دسترسی به اینترنت و شبکه های اجتماعی در آنجا بی حساب و کتاب نیست، در بسیاری از کشورهای دنیا به صورت جدی این فضاها کنترل می شوند.

همین اخیرا آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه در یک سخنرانی از تبعات امنیتی و آسیب رسان شبکه های اجتماعی و در نتیجه مدیریت و کنترل بیشتر از این فضا سخن به میان آورد، در چین، روسیه، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی سیاست گذاری منطقی بر اساس منافع ملی، فرهنگ و آداب و رسوم خود آن ملت ها صورت می گیرد و این گونه نیست که فضا برای یک کانال تلگرامی باز شود که بر علیه منافع و امنیت ملی کشور نسخه مبارزات خشونت آمیز خیابانی و اغتشاش و ناامنی بپیچد. حتما و قطعا برخوردهای قانونی لازم برای حراست از امنیت ملی انجام می دهند.

متاسفانه در همین اغتشاشات اخیر یک کانال تلگرامی تمام هم و غمش تحریک جوانان و توصیه های تروریستی جهت آسیب رساندن به اموال عمومی و مردم بود که نهایتا با پیگیری های لازم توسط مدیر تلگرام مسدود شد.

آزادی هم چارچوب دارد، نباید از آزادی سوء استفاده کرد، آنچه مهم است در این فضا باید براساس منطق و سخنان مستند کار کرد نه صرفا بر مدار احساسات چرخید.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در عرصه شبکه های اجتماعی، تقویت شبکه های داخلی است، جهت گیری بسیاری از کشورها به سمت مدیریت داخلی این فضا است.

یکی از مشکلاتی که به وجود آمد این بود که تلگرام در خارج از کشور راه اندازی و مدیریت می شود، یکی از نقاط ضعفی که وجود دارد همین است.

شبکه های ملی اطلاع رسانی بایستی توسعه داده شوند و بر کیفیت و کمیت آنها افزوده شود تا در مواقع مختلف مدیریت آنها در اختیار خود کشور باشد.

تبلیغ استفاده از شبکه های پیام رسان داخلی و ارتقاء سطح کیفیت آنها از جمله راهکارهای مقابله با وضعیت مشکل آفرین کنونی در عرصه فضای مجازی می باشد.

شبکه های اجتماعی و اینترنت یک فرصت است، لکن باید به ابعاد منفی و تهدید آفرین نیز واقف بود.

فرهنگ سازی از طریق آموزش و قانون گذاری های به روز و کارآمد و تلاش برای مدیریت داخلی این فضا می تواند مواجه درستی با ابزارهای جدید تکنولوژی فراروی کشور قرار دهد.

تلگرام شمشیری دولبه است

"ایوب عزیزی"؛ مدرس دانشگاه در گفتگو با ملکشاهی خبر، گفت: تلگرام که از رسانه های مجازی دنیا است چندسالی است که پای آن هم  به ایران باز گردیده  و تاحدودی با استقبال کاربران مواجه شد. از این شبکه اجتماعی استفاده و کاربردهای فراوانی می توان نمود، برای اعتلای فرهنگی و علمی و تبادل اطلاعات در دنیای مدرن  امروزی کاربرد دارد.

وی اظهار کرد: اما آن لبه دیگر این شمشیر دولبه ای، در خدمت یک عده دیگر از مخاطبان است که استفاده هایی در خدمت منافع خود برای اشاعه فرهنگ منوط غربی و یا اشاعه اخبار کذب و گاهی هم در مقاصد جاسوسی و... از آن بهره برداری شده و می شود.

عزیزی افزود: تلگرام هم عوارض دارد هم مزایا، اما معضلات و عوارض آن همواره در طی مدت عمر خود بیشتر بوده است، اشاعه اخبار کذب و انتشار فوری آنها در فضای مجازی باعث دردسر و بی اعتمادی مخاطبان و کاربران است، پخش کلیپ های تصویری و عکس های مستهجن توسط عده ای دیگر از راه این شبکه  باعث گردید تا فیلتر نمودن برخی کانالها در برنامه کار شرکتهای ارتباطی قرار گیرد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اثرات مخرب تلگرام گفت: تبلیغ منافع و خواسته های دشمنان اسلام از طریق این شبکه اجتماعی باعث ضررهایی برای جامعه اسلامی گردید و انحرافات فکری و عقیدتی زیادی در مخاطبان ایجاد نمود.

به دلیل وجود شبکه یا به اصطلاح گروه تلگرامی، اعلان ها و اخبار از این طریق با سرعت بالایی انتشار می یابد و این امر سبب دردسرهایی است که جز پیامد منفی هیچ عاید یا منفعتی را به دنبال ندارد.

دانشجوی دکترای زبان شناسی با اشاره به تاثیرات تلگرام بر نسل نوجوان و جوان گفت: تلگرام بر نسل جوان و نوجوان اثرگذار است و جذب مخاطب خوبی در این نسل داشته است اما متاسفانه جز فرصت سوزی و عوارض مخرب نفعی به دنبال نداشته است.

وی ادامه داد: جذابیت آن باعث شده تا کاربران ساعت های طولانی از گوشی های همراه استفاده کنند و در معرض اشعه های مضر قرار گرفته و اثرات مخرب آنها به سلامتی شان آسیب برساند.

از سویی دیگر به دلیل نیاز این رسانه به آنلاین بودن، هزینه اینترنت و... برای کاربران به حد اسراف و به نحوه خسارت مالی برای مردم و جامعه و ایجاد ترافیک در حجم های کاربری شبکه وب در کشور شده است که نمونه آن بارگذاری های بیخودی کلیپ های بلا استفاده و صرفا تخریبی و با جنبه شوخی است.

در مجموع این رسانه جهانی در خدمت طراحان آن و جامعه استکباری است و منافع و مقاصد آنها را تامین می کند و برای جامعه اسلامی، بیشتر اثرات مخرب آن کارساز بوده است، زیرا این رسانه بومی نیست و باید بومی سازی شود و پیام رسان هایی با زبان فارسی و با نظارت درست و فرهنگی در خدمت اعتلای فرهنگ عام و گسترش تبادل اطلاعاتی جهان اسلام و بویژه جمهوری اسلامی ایران ایجاد گردد.

عزیزی تصریح کرد: هرزه درایی و مقاصد غیراخلاقی همه رسانه ها در کشور باید چک و در صورت لزوم فیلتر گردد و رسانه های سالمی جایگزین تلگرام و نظایر آن ایجاد گردد.

مدرس دانشگاه افزود: رسانه بومی، چندرسانه ای مورد استقبال کاربران است و طرفداران زیادی دارد و لذا در صورت فیلتر کردن نوع خارجی آنها ، کاربران از فیلتر شکن استفاده می کنند ولی بهتر است همین رسانه بومی سازی و طراحی آن داخلی و زیرساخت لازم برای آن در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات واقع شود و دولت درخصوص آن برنامه ریزی و نظارت داشته باشد.

وی اذعان کرد: خواسته مردم ایران یک رسانه چندمنظوره اما پاک و کم هزینه و بی دردسر است که در فضای مجازی عوارض کمتری نسبت به مزایای آن متوجه خانواده ها و جامعه گردد.

دانشجوی دکترای زبان شناسی گفت: همه رسانه های غربی مانند فیس بوک و توئیتر و... و به تبع آن تلگرام در مجموع منافع قابل توجهی برای فرهنگ اسلام نداشته اند و حتی زبان و فرهنگ اصیل ملتهای مسلمان را هم به نفع غرب متاثر ساخته اند و مصرف گرایی به بار آورده اند، به عنوان مثال؛ خرید گوشی های همراه خارجی با هزینه بالا در کشورهای مسلمان تنها به نفع تولیدکنندگان خارجی است.

تلگرام و شبکه های مجازی عامل تضعیف کتابخوانی

عزیزی با اشاره به نقش شبکه های مجازی در تضعیف کتابخوانی گفت: تلگرام و رسانه های مذکور مجازی فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را تضعیف می کنند زیرا هیچ رسانه ای جایگزین کتاب و متن فیزیکی نمی شود اما در راستای کتابخوانی تلاشی از سوی متولیان فرهنگی نمی گردد در حالی که به راحتی بستر لازم برای اشاعه فیلتر شکن تلگرام در کمتر از یک روز فراهم می شود.

مدرس دانشگاه بر ضرورت اصلاح استفاده از شبکه مجازی تلگرام تاکید کرئ و گفت: تلگرام را به دلیل باب شدن آن نمی شود جمع کرد اما باید آن را اصلاح نمود و در خدمت فرهنگ اسلامی بکار گرفت که برای این منظور همت دولت ضروری است.

دانشجوی دکترای زبان شناسی در پایان گفت: در مجموع می توان گفت که وجود تلگرام به نحوی که در حال حاضر رایج است کمکی به مقولات فرهنگی نمی کند و برای خبررسانی فوری هنوز هم روشهای دیگری جایگزین وجود دارد یعنی در کل می توان چنین نتیجه گرفت که مضرات و عوارض این رسانه رسانه مجازی بیشتر از نفع آن است که گاهی مورد استفاده داعش قرار گیرد و گاهی وسیله ارتباطی اغتشاش گران یک مملکت اسلامی شود.

انتهای پیام/س

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید