امروز    سه شنبه , 01/اسفند/1396   Tuesday , 20/February/2018  - 

تعطیلی پروژه های ملکشاهی/ مطالبات مردمی باد می خورد

Share/Save/Bookmark

طرح ها و پروژه های بزرگ عمرانی که از وعده های دولت در شهرستان ملکشاهی است، نیمه کاره و به حال خود رها شده است.

به گزارش ملکشاهی خبر، شهرستان ملکشاهی که چندسالی از شهرستان شدنش سپری می شود، هنوز در بسیاری از زیرساختهای عمرانی محروم مانده است و طرح ها و پروژه های بزرگ آن نیمه کاره رها شده است.

باتوجه به اینکه مطالبات مردم از دولت به منظور شهرستان شدن آن، توجه به توسعه عمرانی و زیرساختی منطقه بوده است، اما متاسفانه در دولت فعلی که فقط چندماهی از عمرآن باقی مانده است، پروژه ها و طرحهای کلان شهرستان ملکشاهی که از وعده های مهم دولت در این شهرستان می باشند، پیشرفت خوبی نداشته و برخی از آنها در وضعیت ناتمام رها شده اند.

با توجه به انتظار مردم شهرستان از مسئولان کشوری و استانی درخصوص توجه ویژه به آبادانی و توسعه منطقه، مشکلات فوق همچنان یکی از علل مهاجرت ساکنان این شهرستان محسوب می شوند.

از جمله طرحهای بزرگ و ضروری می توان به پروژه آبرسانی به مرکز شهرستان، دی کلینیک و مرکز درمانی، پل طاقی بتونی و واریانت گل گل، کانون فرهنگی تربیتی حدیث و شهرک صنعتی اشاره کرد که همچنان به حال خود رها شده اند.

علاوه بر این موارد، ادارات مختلف هنوز در شهرستان یا ایجاد نشده اند یا شعبه آنها بسیار ضعیف و با نیروی انسانی اندک فعالیت دارند.

راههای ارتباطی اصلی شهرستان هنوز توسعه نیافته اند و هیچ کارخانه تولیدی بزرگی برای ایجاد اشتغال جوانان در شهرستان ایجاد نشده است.

تعطیلی 10ساله پروژه کانون فرهنگی تربیتی حدیث

کانونهای فرهنگی تربیتی می توانند نقش بسزایی در شکوفا نمودن استعدادهای نهفته دانش آموزان وجوانان ایفا نمایند.

هراندازه به امور کانونها توجه بیشتری صورت گیرد به همان اندازه می توان انتظاری بیشتری از این مراکز در جهت رشد وشکوفایی استعدادهای دانش آموزان داشت.

كانونهاي فرهنگي تربيتي نقش مهمي در غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان دارد اين مراكز مي تواند با نياز سنجي، كشف استعداد ، پرورش وبه فعليت رساندن ذوق واستعداد دانش آموزان گامی موثر در بالندگي كودكان ونوجوانان ودر آينده جوانان بردارد.

يكي از ويژگي هاي آموزش و پرورش نوين ، توجه خاص به فعاليت هايي است كه دانش آموزان در خارج از كلاس مدرسه انجام مي دهند. اين گونه فعاليت ها با مشاركت دانش آموزان و معلمان انجام مي گيرد  و موجب غناي برنامه ي درسي و تعميق يادگيري مي شود ،همچنين مسئوليت پذيري ، فعاليت محوري و توسعه يادگيري از مدرسه به خانواده  و يا جامعه را به دنبال خواهد داشت  كه به آن فعاليت های مكمل و فوق برنامه اطلاق مي شود.

پروژه ساخت کانون فرهنگی تربیتی حدیث واقع در محله بان باباخان شهرستان ملکشاهی به دلیل عدم تامین اعتبار از سوی سازمان توسعه و نوسازی مدارس استان ایلام، همچنان متروکه رها شده است.

این مکان آموزشی که عمده فعالیت آن در فعالیتهای پرورشی و به عنوان کانون فرهنگی تربیتی حدیث ویژه خواهران درنظر گرفته شده است، مدت 10 سال است که اعتبار تکمیل شدن آن از سوی سازمان نوسازی و توسعه مدارس استان ایلام تهیه نشده است.

در حال حاضر آموزش و پرورش شهرستان به این مکان نیاز جدی دارد تا دانش آموزان را از نظر فعالیتهای پرورشی، قرآنی و تربیتی پوشش دهد.

مدارس دخترانه سمیه، صدیقه طاهره، دبیرستان حدیث و مدرسه ابتدایی 22 بهمن با مکان مورد نظر فاصله چندانی ندارند و به راحتی قابل استفاده دانش آموزان این مدارس و سایر دانش آموزان شهرستان نیز می باشد.

به دليل وقفه در كار ساخت تكميل اين طرح آموزشي و فرهنگي، دانش آموزان عضو كانون در حال حاضر سرگردان مي باشند و براي ادامه فعاليتهاي فرهنگي پرورشي، مكاني جايگزين نيز درنظر گرفته نشده است.

اين پروژه تحت نظارت سازمان نوسازي وتجهيز مدارس استان ايلام مي باشد و انتظار مي رود كه هرچه سريعتر عمليات احداث وتكميل آن به اتمام برسد و باتوجه به طولاني شدن زمان ساخت آن، لازم است مسئولين مربوطه پيگيريهاي جدي تري را در دستوركار خود قرار دهند.

با توجه به نیاز شهرستان به مکانهای آموزشی و تربیتی، انتظار می رود این فضای بلا استفاده به سرانه فضای آموزشی و تربیتی شهرستان اضافه شود و عملیات تکمیل و افتتاح آن پیگیری شود.

کمای مطلق دی کلینیک ملکشاهی/ تنها راه نجات پروژه تزریق اعتبار است

شهرستان ملکشاهی فاقد مرکز بیمارستانی مجهز و رسمی است وتنها مرکز اورژانس این شهرستان نیز امکانات اساسی مانند سی تی اسکن و... ندارد و فعالیت پزشکان متخصص دراین مرکز هنوز درسطح محدود و چند روز درهفته صورت می پذیرد.

مراجعات تخصصی درمانی و دندانپزشکی ساکنان شهرستان ملکشاهی به مرکز استان صورت می گیرد و خدمات بهداشتی درمانی تکمیلی درخود شهرستان هنوز ارائه نمی شود.

همزمان با تصویب شهرستان ملکشاهی در سال87 طرح تجمیع ادارت این شهرستان با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال در دستور کار دولت دهم قرار گرفت و بخش اسکلتی آن نیز تا پایان دولت تقریباً تکمیل شد و انتظار ادامه کار در دولت یازدهم می رفت.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و سفر هیئت دولت به استان طرح تجمیع ادارت با مصوبه وزیران به وزارت بهداشت واگذار و طرح احداث دی کلینیک شهرستان در پنج طبقه شامل اورژانس، اتاق عمل و ساختمان اداری شبکه بهداشت جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم ملکشاهی با اعتبار 80 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفت.

در جریان بازدید رئيس سابق دانشگاه علوم پزشكي و معاون سابق عمراني استانداري از روند ساخت دی کلینیک شهرستان قرار بود این طرح تا پایان سال 94 به اتمام برسد،اما هنوز ساخت و ساز آن به کندی پیش می رود.

گرچه احداث این مرکز درمانی از مصوبه های سفر استانی هیئت دولت بود ولی تکمیل شدن این پروژه به درازا انجامیده و مردم شهرستان از این بابت گلایه مند می باشند.

باتوجه به نیاز ضروری شهرستان به مرکز درمانی وبیمارستان عمومی، امید آن می رود که مسئولین ذیربط، ضمن توجه ویژه به این ضرورت، به منظور راه اندازی وبهره برداری هرچه سریعتر دی کلینیک تخصصی، اقدامات لازم را بعمل آورند و موانع احتمالی را برطرف نمایند.

با گذشت بیش از سه سال از این مصوبه و بروکراسی های زیاد مردم هنوز اقدامی که بتواند تأثیر مثبتی بر سلامت آنها گذاشته شود ندیده اند و انتظار می رود دولت این پروژه را از حالت کما خارج کند.

پیشرفت کند پروژه انتقال آب سد چم گردلان به مركز شهرستان ملكشاهی/ مردم همچنان "دبه" بدست به جستجوی آب شيرين می روند

آب سالم مایه حیات جامعه است و آبهای سنگین و غیربهداشتی نیز باعث بوجودآمدن بیماریهایی ازجمله سنگ کلیه می گردد و بویژه برای کودکان و خردسالان آب شرب سالم یک نیاز ضروری است.

مدتهاست است که مردم شهرستان ملکشاهی با مشکل تهيه آب شرب بهداشتی دست و پنجه نرم می کنند.

سالهاست معضل آب شرب شهرستان ملکشاهی بویژه شهر ارکواز حل نشده باقی مانده و چاره جویی مسئولان شهرستان هنوز بی نتیجه باقی مانده است.

آب لوله کشی کنونی شهر ارکوازملکشاهی غیرقابل شرب و درجه سختی آن به حدی است که حتی برای استحمام و شستشو هم چندان مفید نمی باشد.

برخی از شهروندان برای تهیه آب شرب، کیلومترها از شهرخارج شده و به چشمه های اطراف مي روند تا چند دبه آب برای مصارف پخت وپز وآشامیدن تهیه کنند.

عده ای دیگر که وضعیت مالی بهتری دارند، اقدام به خرید دستگاه تصفیه کن آب خانگی نموده اند تا از دردسر تهیه آب از چشمه ها راحت شوند، گرچه هزینه تعویض فیلتر که به عت سنگینی بیش ازحد آب نیاز به تعویض مکرر دارد را متحمل می شوند.

این درحالی است که در 15 کیلومتری شهر ملکشاهی دریاچه ای از آب شیرین درپشت سدی که شاید اشتباها "سدایلام" نامگذاری شده است ذخیره شده است. سدی که قرار بود نام آن سد چم گردلان باشد و آب رودخانه گل گل ملکشاهی را ذخیره کند.

به هرحال طرح و ایده انتقال آب این سد از مسیر شهر مهر تنها راه حل بحران آب شیرین این شهرستان است.

این پروژه علاوه بر تامین آب شرب شهر ارکوازملکشاهی ، درمسیرخود می تواند آبادانی های پرثمری را بوجود آورد؛ ازجمله اینکه همه زمینهای کشاورزی مسیر مهر و گردنگاه را از دیمی به آبی تبدیل کند و باغات و سبزیکاریهایی ایجادکندکه خود باعث رونق اقتصادی شهرستان و تامین میوه،سبزی و صیفی را فراهم آورد.

این طرح باتوجه به نزدیکی مسافت شهر تا سدچم گردلان هزینه های هنگفتی برای دولت دربرنخواهد داشت و از حقوق مسلم مردم شهرستان ملکشاهی دارابودن آب لوله کشی سالم و قابل شرب می باشد.

امیدواریم که روزی با تحقق این خواسته و اجرایی شدن این طرح ، همه آب تصفیه کن هایی که در برخی خانه ها خریداری شده اند جمع آوری شوند و بلور رسوبات دهانه شیرآبهای منازل متلاشی گردد.

.

به هرحال سختی های تهیه آب شرب بردوش مردم ملکشاهی سنگینی انداخته وانتقال آب سدچم گردلان به این شهر، فاصله زیادی تا تحقق این امر و تکمیل پروژه آب رسانی دارد. و این مدت زمان بدون آب لوله کشی قابل شرب درشهرستان، در واقع مدت زمانی است طولانی وغیرقابل تحمل.

در همین راستا، همت مسئولان  شهرستاني و استاني می تواند با  تسریع در انجام اين پروژه به كمك مردم برسد و روزي شاهد جريان آب شیرین سد چم گردلان در لوله هاي آب منازل خود باشند.

به منظور رعایت حال شهروندان ملکشاهی در طول مدت باقی مانده تازمان انتقال آب شیرین برای مصارف خانگی، می توان طرحهای جایگزین نظیر تخفیف هزینه آب، توزیع روزانه آب شیرین توسط تانکرهای سیار در خیابانهای اصلی و توزیع دستگاههای آب تصفیه کن با قیمت یارانه ای را اجرا کرد. البته اجرای این موارد، همت مسئولین شهرستانی و استانی را می طلبد.

پروژه ای که به حال خود رها شده است/ ضرورت تسریع تکمیل پل طاقی محور ملکشاهی-ایلام

پروژه واریانت و پل طاق بتونی مسیر ملکشاهی به ایلام در نزدیکی روستای گل گل هنوز نیمه کاره باقی مانده است.

عملیات اجرای این پروژه از چندسال گذشته به منظور حذف پیچهای جاده ای خطرناک و پرحادثه درمسیر ملکشاهی به ایلام آغاز گردید اما مدت زیادی تعطیل بوده است.

پل طاق بتونی گل گل بر روی مسیل محلی در عمق دره احداث شده است وعلاوه بر حذف پیچ های حادثه خیز، باعث کوتاهتر شدن طول محور ارتباطی نیزخواهدشد.

پیچ جاده ای درمحل فوق به قدری تند است که سرعت خودروها درموقع عبور ازآن بایستی تا ده کیلومتر برساعت کاهش یابد.

این پل در 15 کیلومتری مسیر ارتباطی ملکشاهی به ایلام واقع شده است.

احداث پل طاق بتونی محور گل گل ملکشاهی به منظور ارتقاء ایمنی پایدارتر درجاده ها، افزایش سطح ایمنی عبور ومرور، به حداقل رساندن سهم جاده در سوانح رانندگی، کاهش تصادفات وحذف نقاط حادثه خیز است.

ماجرای غربت و تنهایی تابلویی صبور و چشم به راه/ ناحیه صنعتی ملکشاهی بدون صنعت است

شهرکهای صنعتی به دلیل نقش بسیار ارزنده و مهمی که در راستای ایجاد اشتغال، تعادل اقتصادی، استفاده از توانمندیها و پتانسیل‌های استانها و بهبود وضع صادرات در یک کشور دارند از اهمیت بسیاری برخوردارند.

واحدهای صنعتی مستقر در شهرکهای صنعتی از حضور و فعالیت در آنها تأثیر پذیرفته و از ابعاد مختلفی می توان با بهره گیری از توانمندیهای موجود در شهرک های صنعتی برای بهبود واحدهای صنعتی تلاش کرد.

صنعتی شدن به عنوان یک تصمیم سر نوشت ساز برای توسعه اقتصادی شهرستان ملکشاهی ضرورتی است که هیچ کسی نمی تواند آن را انکار نماید.

امروزه واضح است که صنعتی شدن ملکشاهی به عنوان عاملی است که اثرات آن در همه بخش ها به ویژه در بخش اقتصادی در شهرستان احساس شده است  که بر این اساس که در طول چند سال از احداث یک تابلو به عنوان ناحیه صنعتی در شهرستان ملکشاهی می گذرد اما این موضوع باید مورد توجه برنامه ریزان ومسئولان زیرربط قرار گیرد که درصورت توجه به ناحیه صنعتی شهرستان ملکشاهی و راه اندازی این ناحیه الزاماً همراه با گسترش زیر ساختی مانند،راه های ارتباطی ،شبکه انتقال آب ،مخابرات، و موسسات خدماتی حمل نقل ومانند آن همراه است.

از فواید راه اندازی ناحیه صنعتی در شهرستان ملکشاهی ضمن ایجاد مهارت های جدید وایجاد هماهنگی موجب شکستن موانع سنتی رشد اقتصادی وهمچنین تنها راه حل مشکل فقر بیکاری و ایجاد فرصت های شغلی جدید را می توان نام برد.

وجود صنعت در شهرستان ملکشاهی منافع وسیعی را برای اجتماعات مطالعه را در بر داشته به طوری که سبب افزایش یکپارچگی خانوارها، افزایش در آمد، سرانه توزیع متعادل درآمد می گردد که بر این اساس باید اذغان داشت که امروزتنها نجات جوانان بیکار در شهرستان ملکشاهی صنعت است چون صنعت به عنوان اصلی ترین ابزار در توسعه وبه خصوص توسعه عقب ماندگی ومهاجرت شهرستان نقش محوری را به خود اختصاص داده است.

از تمامی مسئولین کشوری،استانی ،نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و مسئولین شهرستان ملکشاهی انتظار می رود راه اندازی این ناحیه صنعتی بعنوان مطالبه مردم ملکشاهی را پیگیری نمایند و این موانع را برطرف کنند. زیر ساخت های ناحیه صنعتی همچون زمین ،تاسیسات، آب، برق حصار کشی، همواره نمودن زمین و... را برطرف کنند تا سرمایه گذاران بومی وغیر بومی بتواند در این ناحیه سرمایه گذاری کنند.

"مرتضی دارایی" مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان ایلام گفت: حدود 92 درصد واحدهای صنعتی کشور، صنایع کوچک و متوسط هستند که نقش مهمی در صنعت کشور دارند و بیش از 45درصد سهم اشتغال بخش صنعت در این صنایع است.

وی اظهار کرد: از حدود 50 سال پیش محل استقرار صنایع کوچک در شهرکهای صنعتی بوده است.

دارایی افزود: استان ایلام دارای 13 شهرک صنعتی مصوب می باشد که 11 شهرک به بهره برداری رسیده است و دراین استان 550 واحد دارای پروانه بهره برداری موجود است که 45 درصد در نواحی صنعتی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان ایلام گفت: شهرک صنعتی شهرستان ملکشاهی در راستای توسعه این شهرستان مطالعه گردیده است.

وی تصریح کرد: وظیفه شرکت شهرکهای صنعتی، آماده سازی زیرساخت ها، عمران و آبادانی است.

دارایی اضافه کرد: کار جذب سرمایه گذار در این شهرک، تابعی از فضای کسب وکار کشور است، شرایط اقلیمی و جمعیتی استان از توابع دیگر سرمایه گذاری است.

وی با اشاره به مزایای فعالیت سرمایه گذاران در این شهرک گفت: شرکت شهرکهای صنعتی شرایطی چون معافیت مالیاتی و استثناء از قانون شهرداری را برای سرمایه گذاران در این شهرک فراهم نموده است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان ایلام اضافه کرد: در شهرک صنعتی ملکشاهی، زیرساخت های لازم انجام شده اما جذب سرمایه گذار براساس فضای کسب وکار است.

دارایی اذعان کرد: با سرمایه گذار بومی و غیربومی رایزنی انجام شده است و پیگیر جذب سرمایه گذار هستیم.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان ایلام؛ راههای مواصلاتی نامناسب، معرفی نشدن ظرفیتهای شهرستان ونبود سرمایه گذاران قوی بومی را از مشکلات سرمایه گذاری در این شهرک صنعتی عنوان کرد.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه شهرستان ملکشاهی کمتر توسعه یافته است، برای سرمایه گذاران در این شهرک، زمین با 60 درصد تخفیف و مابقی هزینه خرید زمین نیز بصورت قسطی بدون بهره بانکی واگذار می گردد، تسهیلات ایجاد صنایع درصورت داشتن طرح توجیه به صندوق توسعه ملی معرفی می گردد.

دارایی یادآور شد: سند ثبتی شهرک صنعتی ملکشاهی به مساحت 300 هزار مترمربع به نام شرکت شهرکهای صنعتی ثبت گردیده است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان ایلام در پایان گفت: نیازمند اعتبارات عمرانی جهت تکمیل زیرساخت ها و آماده سازی بهتر برای جذب سرمایه گذار در شهرک صنعتی ملکشاهی هستیم.

افزودن نظر


آخرین اخبار