امروز    سه شنبه , 01/اسفند/1396   Tuesday , 20/February/2018  - 

26 دي روز تاريخي براي ملت ايران

Share/Save/Bookmark

26 دي روز تاريخي براي ملت ايران بود، ملت ايران توانست طاغوت پر نخوت زمانه را كه 37 سال غاصبانه و به زور بر مال و منابع آنها حكومت سراسر ظلم كرده بود مجبور به فرار كنند.

به گزارش ملکشاهی خبر، ساعت دو بعد از ظهر روز 26 دی سال 57 بود که خبر فرار شاه از راديو پخش شد، فرياد شادماني جمعيت به هوا رفت، چراغ اتومبيل ها روشن شد، برف پاکن ها به رقص درآمدند، بوق ها به راه افتاد، غلغله شهر را برداشت.

جمعيت به شور آمده، و هر کدام به طريقي نفرت خود را از شاه نشان دادند؛ برخي اشک شوق مي ريختند، برخي عکس شاه را در اسکناس درشت پانصد توماني و هزار توماني سوراخ کرده بودند و بر دست گرفته بودند. گروهي هم نقل و نبات پخش مي کردند.

جمعي نيز عکس هاي حضرت امام خميني (ره) را بين سرنشينان اتومبيل ها پخش مي کردند.

ساعت حدود چهار بعد از ظهر روزنامه های اطلاعات و کيهان با تيتر "شاه رفت" منتشر شدند. تيتر روزنامه ها از هميشه درشت تر بود.

مردم روزنامه ها را بر سر، دست گرفته بودند و به يکديگر نشان مي دادند. برخي بين کلمه “شاه» و “رفت» ابرو باز کرده، با دست کلمه “در» را اضافه کرده بودند. در نتيجه تيتر روزنامه ها به صورت “شاه در رفت» خوانده مي شد.

"شاه با فرحش در فت" جمله ای بود که یکی از حضار فریاد می زدو شاید زیباترین موسیقی بود که به گوش می رسید و از تلوزیون پخش می شد که بعدها هم با تکرار این صدا یاد خوشحالی مردم در سال 57 دوباره زنده می شود، این فرار حتی  سال ها بعد در بازی های کودکان راه یافت و نمایش هایی از فرار شاه و فرح و شعرهایی با این مضمون شادی آور لحظه های کودکی بودند.

26 دي روز تاريخي براي ملت ايران بود، ملت ايران توانست طاغوت پر نخوت زمانه را كه 37 سال غاصبانه و به زور بر مال و منابع آنها حكومت سراسر ظلم كرده بود مجبور به فرار كنند، شادي و شعف پس از شنيدن اين خبر در سراسر ايران ديدني بود، ملت ايران شاه ظالمي را كه تا آن روز دست پليدش به خون ملت پاك ايران آلوده شده بود را فراري داد و خاطره آن روز هرگز از ذهن ملت در پي سي ساله اخير فراموش نشده است.

از آنجا كه امام همواره بازگشت به ايران را منوط به خروج شاه از كشور اعلام كرده بود، فرار شاه براي ملت ايران يك گام روبه جلو بشمار مي رفت و پس از خروج شاه در روزهاي ‌آخر دي 1357، هيمنه او و همه اياديش را شكست و خبر بازگشت قريب‌الوقوع امام خميني نيز در رسانه‌هاي خبري انتشار يافت و ديري نپائيد كه امام آمد، 12 بهمن تنها 16 روز پس از فرار شاه، امام با پرواز انقلاب آمد.

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

پایگاه اطلاع رسانی ثامن

افزودن نظر


آخرین اخبار