امروز    پنجشنبه , 03/اسفند/1396   Thursday , 22/February/2018  - 

نياز برخي گونه هاي جنگلي منطقه به هرس

Share/Save/Bookmark

گونه هاي درختي بلوط و بنه در جنگلهاي منطقه نياز به هرس دارند.

به گزارش ملکشاهی آنلاین، بر اساس پژوهش عملي و تجربي بعمل آمده و با استنهاد به منابع علمي،درختان بومي جنگلهاي شهرستان ملكشاهي و منطقه زاگرس براي تقويت و عمر طولاني تر به هرس متناوب نيازدارند.

هرس prun به معني زدودن شاخ و برگهاي اضافه و خشك شده از درختان،در فصل مناسب و به شيوه اصولي روشي است براي احيا و تقويت جنگلهاي بلوط و بنه.

بررسي ها نشان مي دهد كه آن دسته  از درختاني كه در حاشيه جاده ها هرگز شاخه هاي آنها قطع نشده است،ظريف تر ،آسيب پذيرتر و در اصطلاح محلي "پلنتر" به معني ترد و شكننده هستند و با كوچكترين فشار وزش باد شكسته و كنده مي شوند.اما درختاني كه در ميان مزارع ديم و گوشه و كنار حداقل يكبار شاخه هاي آنها به هر دليلي زدوده شده است(هرس) ،مقاوم تر و پرشاخ و برگ تر، داراي طول ريشه بيشتر و درجه "پلنتر"ي كمتر هستند.درصد رويش گياه انگلي لورانتوس در نيز به حد صفر كاهش مي يابد.

اين واقعيت در خصوص درخت بنه بيشتر از ساير گونه ها ست،زيرا بنه به خودي خود آسيب پذيرتر و شكننده تر است اما بعد از هرس كاملا مستحكم شده و ميوه دهي و شيره دهي آن نيز به طور قابل توجهي افزايش مي يابد.

اين هرس به طور تقريبي بايد هر هفت سال تا ده سال يكبار و در ماه آذر وپس از ريزش تمام برگهاي درخت صورت پذيرد.

اين هرس بايد توسط كارشناس چيره دست، روي درختان با عمر بالاي 40سال به صورت slant cut توسط تيشه انجام شود .برش شاخه ها  با اره برقي يا دستي  نتايج خوبي را پس نمي دهد.

به قطع بايد گفت كه انتشار اين مطلب ،هرگز جايي براي توجيه قطع بي رويه به منظور چراي دامها و استفاده از چوب و زغال درختان نمي باشد و ضروري است به منظور مقابله با تهديدات مخرب جنگلها از جمله آتش سوزي، قاچاق چوب،پديده ريزگردها، جاده سازي،چراي بي رويه،سيل ،لورانتوس و...راهكارهاي مناسب را ارائه و عملي نمود تا نعمت و ذخيره جنگل براي نسلهاي آتي نيز در دسترس بماند.

انتهاي پيام/

افزودن نظر


آخرین اخبار