امروز    پنجشنبه , 28/دي/1396   Thursday , 18/January/2018  - 

تجارت بین‌الملل از حاشیه وارد متن شود/ قانون تجارت بین‌الملل مدونی از مجلس بیرون نیامده است

Share/Save/Bookmark

رئیس اتاق بازرگانی ایران ـ عراق گفت: تجارت بین‌الملل از حاشیه وارد متن شود و قانون تجارت بین‌الملل مدونی از مجلس بیرون نیامده است.

خبرگزاری فارس: تجارت بین‌الملل از حاشیه وارد متن شود/ قانون تجارت بین‌الملل مدونی از مجلس بیرون نیامده است

یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران درباره طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: تجارت به‌ویژه تجارت بین‌الملل در حاشیه قرار دارد و باید تجارت بین‌الملل از حاشیه وارد متن شود.

وی با تأکید بر اینکه این طرح قبلاً به مجلس شورای اسلامی هم رفته بود، تصریح کرد: مجدداً به خاطر اهمیت موضوع اعلام شده است، تجارت از روز اول شکل‌گیری انقلاب اسلامی تا الآن طی این سال‌ها جایگاه اصلی خود در اقتصاد کشور را نداشته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ـ عراق با اشاره به اینکه رویکرد به تجارت با برداشت‌های غلط همراه بود، افزود: این برداشت‌های غلط علیه آن به‌ویژه در حوزه تجارت بین‌الملل ایجاد شده است.

آل‌اسحاق با بیان اینکه تضاد بین تولید و تجارت می‌دیدند، اضافه کرد: فرصت‌های بسیاری را به خاطر این نگاه و رویکرد از دست دادیم، ضربه‌های زیادی از این‌طرف خوردیم.

وی با تأکید بر اینکه یکی از راهکارهای مهم برای خروج از مشکلات اقتصادی و سایر معضلات جامعه مانند اشتغال نگاه درست به حوزه تجارت است، تصریح کرد: اشتغال جوانان از مشکلات اساسی جامعه است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ـ عراق با بیان اینکه امروزه گزارشات سازمان‌های بین‌المللی و بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و واحدهای تحقیقاتی و پژوهشی دنیا تفاوت‌هایی بین کشورهای پیشرفته و عقب‌افتاده قرار داده است، اضافه کرد: استاندارد سطح تکنولوژی با فناوری‌های روز و سطح حضور در تجارت بین‌الملل ازاین‌دست تفاوت‌ها است.

آل‌اسحاق با اشاره به اینکه حضور کشورهای عقب‌افتاده در قیاس با کشورهای پیشرفته در سطح تجارت بین‌الملل پایین است، تصریح کرد: این امر عاملی مهم در عقب‌افتادگی این کشورهاست.

وی با تأکید بر اینکه سهم ایران در تجارت بین‌الملل نسبت به جمعیت باید حدود یک درصد از تجارت جهانی در حد استاندارد و قابل قبول باشد، اضافه کرد: متأسفانه سهم ایران در تجارت جهانی بدون نفت 24 صدم درصد و با در نظر گرفتن نفت سهم ایران 34 صدم درصد است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ـ عراق با اشاره به اینکه ایران یک‌سوم سهم واقعی خود در بازار تجارت بین‌الملل را دارد، تصریح کرد: باید تجارت کشور را سه برابر افزایش دهیم تا به سطح سهم استاندارد خود در بازار تجارت بین‌المللی برسیم.

آل‌اسحاق با بیان اینکه استخوان‌بندی استراتژیک جامع و کامل تجارت نداریم، افزود: قانون تجارت ما چند دوره در مجلس شورای اسلامی مانده است، با توجه به تحولات جهانی باید به‌روز شود.

وی با تأکید بر اینکه قانون تجارت بین‌الملل مدونی از مجلس بیرون نیامده است، اضافه کرد: سهم تجارت و بازرگانی یک‌چهارم یک وزارتخانه مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ در صورتی‌ که بازرگانی نیاز به یک نهاد مستقل و قوی دارد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ـ عراق با اشاره به اینکه توسعه دامنه تجارت و بازرگانی محرک رفع معضلاتی همچون اشتغال‌زایی است، اظهار کرد: تولید ملی را با رونق مواجه می‌کند و محرکی برای اشتغال‌زایی و رفع معضل بیکاری در جامعه است.

انتهای پیام/

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید