امروز    پنجشنبه , 27/تير/1398   Thursday , 18/July/2019  - 

ترک سیگار با راهکارهای طب سنتی

Share/Save/Bookmark

با استفاده از توصیه های طب اصیل سنتی می توان سیگار را یرای همیشه ترک کرد.

 

ملکشاهی خبر؛ ایوب عزیزی / پژوهشگر طب سنتی : از دیدگاه طب سنتی انسان به دنبال کسب نشاط است و این نشاط از راه گرم نمودن مغز و اعصاب توسط غذاها،دودها و بوهای خوش حاصل می شود.نوعی گرمی بخش  و نشاط آفرین سریع الاثر دود(دخان) می باشد که زودتر از غذاها جذب می شود. چون غذا پس از چهار فرایند هضم در نهایت جذب می شود اما دودها و بوها  بلافاصله اثر گذارند،تمایل به استفاده از آنها بیشتر است.

از نظر طب قدیم مزاج مغز سرد است و افراد سرد مزاج و کسانیکه فعالیت بالای فیزیکی یا ذهنی دارند یرای جبران سردیها به استفاده از دود سیگار روی می آورند.

از آنجائیکه رسوبات  دود(دخانیات) راه خروجی از ریه ندارند در نهایت به صورت تدریجی از دیواره ریه ها وارد گردش خون شده و در کل بدن پخش می شوند که بیشترین آسیب را به کبد،کلیه و غز وارد می کنند.

به منظور ترک سیگار مراحل زیر از نظر طب سنتی ضروری است:

1- شروع مصرف غذاهای با طبع گرم و ترک غذاهای سرد

2- جایگزین کردن تنباکو با دودهای سالم مانند دود اسپند

3- استعمال بوهای خشک و عطریات گرم (غیرشیمیایی)

فرد سیگاری با مصرف غذاهای گرم در صبحانه مانند مخلوط ارده با شیره انگور توان و انرژی لازم را برای انجام کارهای روزانه کسب نموده و میلش به سیگار کم می شود، اگر وعده های دیگر مانند شام نیز گرمی بخش مانند نخود، آبگوشت، حلوای خرما با روغن های سالم و... میل کند، میان وعده از میوه های گرم و دارای رطوبت مانند انگور، موز، انجیر و... استفاده نماید به تدریج به سیگار کم میل تر می شود.

با مصرف دمکرده های نشاط آوری مانند زعفران، آویشن و... به جای چای معمولی بازهم میل به سیگار در یک فرد عادی کمتر می شود.

ترک سیگار باید با شیب ملایمی صورت گیرد و ترک یکباره سیگار هرگز توصیه نمی شود، از پنج نخ در روز، هفته اول باید به تدریج با کم کردن در هفته چهارم به یک نخ در روز کاهش یابد و در صورت بی قراری و احساسات عصبی دیگر از دم نوش های طب سنتی مانند گل راعی استفاده شود.

در طول مدت ترک و کاهش تدریجی دود سیگار، استشمام گلاب در حال خواب کمک کننده خوبی است و استفاده مکرر از اسانس گل محمدی و میخک لازم است.

می توان از دود برگ زیتون و برگ نعناع بعنوان جایگزین تنباکو برای مدتی محدود استفاده کرد، بنا به توصیه حکمای طب سنتی قلیان با دود نعناع و پایه (مایع) عرق نعناع خالص در مدت ترک بسیار کمک کننده است.

در طول ترک تدریجی ورزش ملایم نیز لازم است و در وعده صبحانه بهتر است یک لیوان شیرعسل گنجانده شود و در منزل یا اطاق فرد در حال ترک گلدان گل یاس قرار داده شود.

انتهای پیام/ع

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید