امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

چرایی مهاجرت های بی رویه در ملکشاهی

Share/Save/Bookmark

هرساله عده قابل توجهی از ساکنان شهرستان ملکشاهی به شهرهای دیگر استان و خارج از استان مهاجرت می کنند.

به گزارش ملکشاهی خبر، هرساله عده قابل توجهی از ساکنان شهرستان ملکشاهی به شهرهای دیگر استان و خارج از استان مهاجرت می کنند.

دلایل عمده ای برای مهاجرت مردم از شهرستان ملکشاهی به مناطق دیگر وجود دارد که در راس آنها نبود فرصتهای شغلی مناسب برای جمعیت بالای بیکاران این شهرستان می باشد. به همین منظور خانواده های زیادی برای امرار معاش خود مجبورند به یکی از شهرهای بزرگ نظیر تهران، اهواز و حتی سایر شهرستانهای ایلام نقل مکان کنند.

این پدیده که سالهاست روند افزایشی به خود گرفته  است باعث کاهش جمعیت ساکنان شهرستان و مهاجرت بی رویه آنان گردیده است و پتانسیل جمعیت منطقه را کاهش داده است.

راهکار اصلی جلوگیری از مهاجرت در شهرستان ملکشاهی در مرحله اول توجه به ایجاد فرصتهای شغلی با توسعه شهرک صنعتی و وامهای خوداشتغالی است.

خشکسالی های پی درپی باعث مهاجرت روستائیان به مرکز شهرستان شده و با شهرنشین شدن عده زیادی از کشاورزان و روستائیان، تمایل به مهاجرت از منطقه برای ایجاد کسب وکار بهتر بیشتر شد.

همزمان با این مهاجرتها پدیده فرار مغزها در میان افراد تحصیلکرده و تاثیرگذار نیز علتهای اساسی و عمده دارد که نبود امکانات، زیرساختهای علمی و محیطهای متناسب برای فعالیتهای کاری وفرهنگی و تمرکز برخی از این امکانات در مرکز استان را می توان برشمرد.

با رونق شهر مهران از لحاظ موقعیت تجاری، بخش عمده ای از جمعیت شهرستان ملکشاهی جهت کسب کار وتجارت به شهر مهران مهاجرت کردند.

در حال حاضر جمعیت عمده ای از کارگران شهرستان ملکشاهی در بنادر جنوبی کشور یا در شهرهای بزرگ صنعتی مشغول بکار هستند.

شهرستان ملکشاهی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی در عرصه اقتصاد مقاومتی است که با حمایت های دولت می توان با در راستای توسعه اقصادمقاومتی در ملکشاهی با ایجاد شغل برای جوانان بیکار از مهاجرت های بی رویه جلوگیری کرد.

همچنین ایجاد کارگاههای کوچک و زودبازده اقتصادی در شهرستان می تواند باعث ایجاد اشتغال و کاهش مهاجرت شود.

امید است مسئولین مربوطه با توجه به ظرفیت های بالای شهرستان زمینه ایجاد اشتغال افراد بیکار را فراهم نمایند تا روند مهاجرت های بی رویه در شهرستان کاهش پیدا کند.

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید