امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

لزوم حفاظت بيشتر از آثار باستاني و تاریخی شهرستان ملكشاهي

Share/Save/Bookmark

در شهرستان ملكشاهي آثار باستاني و ميراث فرهنگي متنوعي وجود دارند كه لازم است بيشتر شناسايي و معرفي گردند و برای حراست از اين آثار ارزشمند نهايت تلاش و اقدام عملي صورت پذيرد.

 

 

به گزارش ملكشاهي خبر، در شهرستان ملكشاهي آثار باستاني و ميراث فرهنگي متنوعي وجود دارند كه لازم است بيشتر شناسايي و معرفي گردند و براي حراست از اين آثار ارزشمند نهايت تلاش و اقدام عملي صورت پذيرد.

آتشکده کوشک قینفر در ارتفاعات پشمین روستای گنبد پیرمحمد و مشرف بر دشت مهران واقع است که از آثار ثبتی تاریخی است. اين آتشکده  دارای چهار ورودی است که آتش دان در وسط آن قرار گرفته است و در ضلع شمالی این آتشکده یک باغ وسیع و چندین درخت زیتون در کنار چشمه ای با آب شیرین قرار دارد. .

با توجه به نحوه ساخت آن مصالح بکار رفته در این آتشکده مربوط به دوران ساسانی با قدمتی نزدیک به 2000 سال است که مردم از آن برای مراسم های دینی خود استفاده می کردند.

سنگ نوشته آشوري در نزديكي روستاي گل گل به هزاره نخست قبل از میلاد بر می گردد که قدمتی حدود 3000 سال دارد و حاوی مطالبی مربوط به فتح تمدن کهن عیلام باستان است که به دست آشور بانی پال پادشاه آشوریان نوشته شده است.

بقاياي قلعه "جوق" منسوب به دوره سلجوقيان واقع در روستايي به همين نام در مركز شهرستان واقع گرديده است كه ظرفيت خوبي براي صنعت گردشگري محسوب مي شود.

علاوه بر اين آثار تاريخي وكهن، بقاء متبركه امامزادگان سيدمحمدعابد(ع) وسيدمحمدابوچماقين(ع) از مكانهاي زيارتي شهرستان محسوب مي شوند.

از ديگر آثار ملي وتاريخي شهرستان ملكشاهي مي توان به غار آقامير و غار تايه گه و.... اشاره كرد.

اين آثار درمجموع نيازمند توجه، حراست، معرفی وكاوشهای علمي دقيق تری مي باشد، همچنين لازم است از گنجهاي زيرزميني كه توسط نسلهاي پيشين در زيرخاك ويا درون برخي قبرها مدفون گرديده اند، حفاظت لازم بعمل آيد.

يکی از تهديدات اين منابع وميراث فرهنگي وجود دستگاههاي فلزياب وگنج ياب است كه ممکن است باعث غارت ونابودی اين منابع ملي ارزشمند شود.

ثبت 31 اثر باستانی تاریخی ملکشاهی در فهرست آثار ملی

"طالب خزان"؛ رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملکشاهی در گفتگو با ملکشاهی خبر، گفت: شهرستان ملکشاهی دارای وسعتی به مساحت  دو هزار و 20 کیلومتر مربع می باشد و با توجه به کوهستانی بودن آن، جای جای شهرستان دارای جاذبه گردشگری است.

وی اظهار کرد: 31 اثر باستانی و تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و 43 اثر نیز مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته است.

خزان افزود: از مهمترین آثار شاخص تاریخی و گردشگری شهرستان، سنگ نوشته گل گل  با قدمت 3 هزار ساله و آتشکده کوشک قینفر با قدمتی دو هزار ساله می باشند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملکشاهی گفت: آثار این شهرستان شامل دوره های مختلف تاریخی است که نیاز به کاووش های باستان شناسی و تحقیق بسیار جدی دارد.

وی با اشاره به وجود امامزادگان و بقاع متبرکه گفت: این شهرستان با توجه به وجود امامزادگان سید محمد ابوچماقین (ع) و سید محمد عابد (ع) از جاذبه های گردشگری مذهبی نیز بهره مند می باشد.

خزان به جاذبه های طبیعی شهرستان اشاره کرد و افزود: این شهرستان دارای طبیعت بکر بوده و جاذبه هایی چون تالاب سیاب درویش، آبشار اما، غار تایه گه، غار آقامیر، غار گل گل، دره عمق و دیدنی ویژدرون و باجک از جاذبه های طبیعی این منطقه هستند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملکشاهی تصریح کرد: یادمان شهدای ملکشاهی واقع در ترشابه که سمبل مقاومت و ایثار مردم این مرز و بوم می باشد نیز یکی از جاذبه های گردشگری دفاع مقدس است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته اداره میراث فرهنگی در حوزه آثار تاریخی گفت: در این حوزه بخش عظیمی از شهرستان مورد پیمایش قرار گرفته که منجر به بررسی و شناسایی چندین اثر تاریخی شد که این آثار شامل محوطه ها تپه ها و گورستانهای تاریخی هستند که برای هرکدام پرونده تشکیل شده و جهت اعلام نظر نهایی جهت ثبت به سازمان مرکزی ارسال شده است.

خزان اذعان کرد: در راستای حفظ و حراست بیشتر از آثار تاریخی و دخالت مردم بعنوان حافظان اصلی و بازوان توانمند میراث، انجمنهای میراث فرهنگی در شهرستان و در مناطق دورافتاده و عشایری تشکیل و برای اعضا کارت عضویت صادر شده است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملکشاهی در پایان گفت: امکانات سازمان میراث فرهنگی محدود و آثار تاریخی فراوانند پس بایستی مردم پای کار بیایند و یار و همکار میراث باشند و اگر چه بر اساس قانون حفاظت از آثار بر عهده سازمان میراث می باشد اما این بدان معنا نباید تلفی شود که دیگر سازمانها و مردم در این زمینه مسوولیت نداشته باشند بلکه باید همه دراین خصوص مسوول باشیم و وظیفه ملی بدانیم.

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید