امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

لاشه های بی جان حیات وحش ملکشاهی در اثر برخورد با خودروها

Share/Save/Bookmark

این روزها افرادی که در جاده‌های اصلی شهرستان ملکشاهی تردد می کنند، صحنه های دلخراشی از لاشه های بی جان حیات وحش که از ذخایر زیستی این منطقه هستند را مشاهده می کنند.

 

ملکشاهی خبر/ وحید میرزایی زاده: این روزها افرادی که در جاده‌های اصلی شهرستان ملکشاهی تردد می کنند صحنه های دلخراشی از لاشه های بی جان حیات وحش که از ذخایر زیستی این منطقه هستند را مشاهده می کنند.

شهرستان ملکشاهی دارای غنای بالای تنوع زیستی بوده است اما متاسفانه در اثر بالا رفتن فشار به محیط زیست این غنا و تنوع بکر به ورطه ی نابودی کشیده شده است و به طور متوسط روزانه چند لاشه بی جان حیات وحش در بدترین وضع ممکن در معابر قربانی می شوند که بی تفاوت از کنار آنها عبور می‌کنیم.

با آغاز فصل سرد سال حیات وحش که طبقات زنجیره غذایی اش در اثر بی مبالاتی ما انسان ها از بین رفته است و هر روز این حلقه کوچکتر شده و تنوع زیستی رو به انقراض نهاده است، حیات وحش برای تامین غذای روزانه خود به جاده ها نزدیک می شوند تا با تغذیه از پسماندهای خوراکی انسانی بتواند گذاران زندگی نمایند که در این مسیر پرخطر با ماشین های عبوری برخورد می کنند و باعث می ‌شود که این حیات وحش زیبا و بی گناه که در اثر خودخواهی بشر برای قُوت خود تلاش می کنند از بین بروند.

در این راستا پیشنهاد می‌شود نهادهای دولتی  که وظیفه قانونی‌ شان حفظ تنوع زیستی منطقه است دست بکار شوند.

محیط زیست می تواند با همکاری اداره راه و شهرسازی با نصب تابلوهای اخطار در مکان‌های پر مخاطره از نابودی بیشتر حیات وحش جلوگیری کند.

همچنین این نهاد بایستی در فصل سرد سال که حیات وحش به تغذیه گذارنده نیاز دارد تغذیه ای مناسب را در مکان هایی که حیات وحش با فراوانی بالاتری دارد و مکان یابی هم شده اند، تامین کنند تا حیات وحش مجبور به هجوم به کنار جاده ها نشوند و با تصادف با وسایل نقلیه نابود نگردند.

اما رانندگان محترم احتیاط را سرلوحه کار خود قرار دهند و بدانند که جان انسان و حیات وحش هیچ فرقی با هم ندارند جان، جان است و نباید ما جان گیر باشیم بلکه بشر باید حیات بخش باشد.

هنگام رانندگی در شب حیات وحش در برخورد با نور چراغ های ماشین مات می‌شوند و توان حرکت را ندارند در صورت مشاهده برای لحظه ای چراغ را خاموش نماییم تا جانور مجال فرار پیدا کنند.

رانندگی با سرعت مطمئنه علاوه بر تامین سلامت خویش و همراهان ، حیاتِ حیات وحش را هم تامین می کند.

در این فصل اگر به طبیعت رفتیم باقیمانده غذای خود را در گوشه ای برای حیات وحش بجا بگذاریم.

حتما نیاز است که پسماندهایی که برای طبیعت آسیب ایجاد می کنند و تجزیه نمی‌شوند همراه خود بیاوریم و در جایگاه‌هایی که برای از بین بردن این پسماند ها در نظر گرفته شده است امحا کنیم و در طبیعت رها نکنیم.

یادمان باشد ما جزیی از طبیعت هستیم و بقیه جانداران حق حیات در طبیعت را دارند و باید در راستا حفظ حیات وحش که حیات ما بستگی تام به حیات آنها دارد، تلاش کنیم.

حیات بخش باشیم نه جان گیر ...

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید