امروز    جمعه , 23/آذر/1397   Friday , 14/December/2018  - 

افزایش تولید محصولات دیم با علمی کردن کشاورزی

Share/Save/Bookmark

طرح علمی کردن کشاورزی در راستای افزایش محصولات کشاورزی و تحقق اقتصادمقاومتی در شهرستان ملکشاهی اجرا می شود.

به گزارش ملکشاهی خبر، در راستای افزایش تولید محصولات کشاورزی شهرستان ملکشاهی بخصوص گندم و جو، طرح علمی کردن کشاورزی توسط بسیج مهندسین کشاورزی و جهادکشاورزی شهرستان ملکشاهی درسطح زیرکشت اراضی دیم شهرستان در حال اجرا می باشد.

"ستار جاسمی"؛ مسئول بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان ملکشاهی در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: در راستای تحقق بخشيدن به به تدابير مقام رهبري در زمينه اجراي سياست های اقتصاد مقاومتي و راهبردهاي سازمان بسيج مهندسين كشاورزي براي نقش آفريني در عرصه هاي كشاورزي ، بسيج بسيج مهندسين كشاورزي شهرستان ملكشاهي اقدام به طرح علمي كردن كشاورزي در سطح اراضی دیم شهرستان نموده است.

وی اظهارکرد: به منظور افزايش توليد محصولات كشاورزي با توجه به پتانسيل كشاورزي اين شهرستان، مي تواند به قطب توليد عمده گندم و جو تبدیل شود.

جاسمی افزود: در این راستا اقداماتی از جمله؛ برگزاری همايش فصلي علمي كردن كشاورزي قبل از ايام كاشت با استفاده از توان مهندسان مجرب جهاد كشاورزي براي كشاورزان سطح شهرستان، بازديد از زمينهاي كشاورزي و آزمايش نواع خاك شهرستان و تناسب آن اقدام به تقويت خاک زمينهاي كشاورزی و تهیه دستگاه ردیف کار و چیزل پکر و تنظيم آن جهت استفاده كشاورزان منطقه و شخم زدن آزمايشي با آن انجام شده است.

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان ملکشاهی؛ تهیه بذر مادر مستعد زمينهای كشاورزی شهرستان و واگذاري به كشاورزان، تهيه كود شيميايي و اختصاص به كشاورزان ونظارت بر كشاورزان در مراحل كاشت،داشت، برداشت را از دیگر اقدامات در راستای طرح علمی کردن کشاورزی عنوان کرد.

درشهرستان ملکشاهی اراضی حاصلخیز و مستعدی وجود دارد ولی بدلیل عدم رعایت الگوهای مناسب کاشت، داشت و برداشت عملکرد مناسبی نداشته اند، لذا برای افزایش تولید و در راستای طرح علمی کردن کشاورزی جهار فاکتور؛ انتخاب بذرگواهی شده، کاشت مکانیزه، استقاده مناسب از کود براساس آزمون خاک و کنترل به موقع علف های هرز انتخاب گردیده است.

درصورت اجرایی شدن این چهار فاکتور در اراضی کشاورزان درگیر طرح علمی کردن کشاورزی، پیش بینی می شود حداقل 30درصد در عملکرد اراضی افزایش تولید وجود داشته باشد.

بذر گواهی شده دارای قدرت جوانه زنی بالا، فاقد بذور علف های هرز و ضدعفونی شده است و دارای عملکرد بالاو مزرعه یکنواخت و مناسبی را به وجود می آورد.

در فرآیندکاشت مکانیزه؛ دستگاه عمیق کار دیم ابتدا کود مورد نیاز را در عمق مناسب خاک بصورت ردیفی دفن می کند و پشت سرآن بذر مورد نیاز را در عمق مناسب وچند سانتی متر بالاتر از خط کود دفن می کند ودرنهایت یک شیار کوچک روی بذر وکود دفن شده ایجاد می کند که برای جمع آوری ونگهداری آب باران بسیار مناسب است. عملکرد مزارعی که بادستگاه عمیق کار دیم کاشت می شوند به مراتب بالاتر از مزارع غیرمکانیزه می باشند.

اگر علف های هرز کنترل نشوند تا 30 درصد خسارت به مزارع وارد می شود، اگر به موقع با علف های هرز مبارزه شیمیایی صورت گیرد، میتوان عملکرد را افزایش داد.

تناسب رعایت کودهای نیتروژنه وفسفاته باعث افزایش عملکرد محصولات کشاورزی می شود که متاسفانه در کشاورزی سنتی ملکشاهی به این امر توجه شده واستفاده اصولی ومناسبی از کودهای شیمیایی صورت نگرفته است. براساس آزمون خاک انجام شده در اراضی مشمول طرح علمی کردن کشاورزی، ترکیب مناسبی از کودهای فسفره و نیتروژنه برای کشاورزان مشخص گردیده است.

انتهای پیام/س

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید