امروز    جمعه , 23/آذر/1397   Friday , 14/December/2018  - 

مهمترین رسالت دانشجو آگاهی بخشی به ملت است

Share/Save/Bookmark

مهمترین رسالت دانشجو آگاهی بخش به ملت است و دانشگاه به مثابه مغزجامعه تولید کننده فکر و اندیشه است.

اختصاصی ملکشاهی خبر: 16 آذرماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز دانشجو ثبت شده است. این نامگذاری نشان از نگاه ویژه نظام جمهوری اسلامی به قشر دانشجو است.

دانشجو بعنوان قشر فرهیخته و مطالبه گر جامعه همواره نقش بی بدیلی در عرصه های سیاسی و اجتماعی در نقاط مختلف جهان ایفا کرده است.

دانشجویان در زمان رژیم پهلوی با فریاد اعتراض آمیز خود که با سرکوب دژخیمان شاهنشاهی مواجه شد از عزت و استقلال میهن خود دفاع کردند و سرکوب آنها نشان داد که محمدرضا شاه برای خوش آمد آمریکاییها کمترین احترامی برای ملت خود و جوانان دانشجوی خود قائل نبود.

دانشگاهیان از ابتدا و حتی قبل از انقلاب همواره یکی از اقشار تاثیرگذار و ذی نفوذ جامعه ایران اسلامی بوده و رسالت خطیری برعهده داشته و دارند.

مهمترین رسالت دانشجو آگاهی بخش به ملت است. دانشگاه به مثابه مغزجامعه تولید کننده فکر و اندیشه است و دانشجو به این دلیل که در جهت تولید علم و دانش حرکت می کند از جایگاه و موقعیت ویژه ای برخوردار است.

روشنفکر کردن جامعه و ایجاد خودآگاهی در اجتماع از وظایف دانشگاهها است. حال این سئوال مطرح می شود که دانشجو با این اهمیت چه وظیفه ای در موقعیت کنونی ایران اسلامی دارد؟

دانشجویان باستی مدافعان آرمانهای انقلابی ملت باشند، آرمان استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بعنوان نماد و تبلور خواست و اراده ملت ایران که در برهه انقلاب به گفتمانی عمومی و فراگیر بدل شد.

دانشجو و تشکل های دانشجویی نباید ابزار دست احزاب و جریانات سیاسی باشند بلکه با توجه به جایگاهی که دارند علی القاعده و علی الاصول باید راهبران جریانات و احزاب سیاسی باشند و با تولید اندیشه های سیاسی مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی و در جهت تحقق حاکمیت دینی و اسلامی بعنوان قافله سالاران احزاب و جریانات ایفای نقش کنند.

شان دانشجو و جایگاه دانشگاهیان بالاتر است از اینکه به تریبون احزاب و جریانات سیاسی بدل شوند. دانشجو باید مطالبات اجتماعی را درک کند و از تریبون علمی دانشگاهی با صدای صریح و رسا و عالمانه و دغدغه مند این مطالبات را به گوش مسئولان و دولتمردان برساند.

دانشجویان بعنوان قشر روشنفکر و مطالبه گر جامعه مورد طمع دشمنان ایران و نظام جمهوری اسلامی هستند. ترور دانشمندان هسته ای یکی از دهها نمونه ای است که نشان می دهد دشمنان این نظام ولایی، از اعتماد به نفس جوان دانشجوی ایرانی در هراس است و با این رویکرد های ضد انسانی می خواهند تهور و شجاعت را از دانشجوی ایرانی بگیرند که مبادا به تولید اندیشه و علم بپردازد.

علم تولید قدرت می کند و دانشجو با تولید علم به قدرت ملی ایران اسلامی می افزاید. آنچه که دشمنان و مخالفین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از آن می ترسند، ارتقاء سطح علمی و تولید دانش مبتنی بر زیست بوم فرهنگی ایران اسلامی است.

یکی دیگر از مسائل مهم مرتبط با دانشجو و دانشگاه، مسئله علوم انسانی است که یکی از دغدغه های جدی مقام معظم رهبری و دیگر دلسوزان انقلاب است، علوم انسانی فعلی در ایران دانشجو را با فرهنگ خود بیگانه می کند و حس حقارت و خود کم بینی را به بدنه دانشگاهها تزریق می کند.

متاسفانه علوم انسانی فعلی که در دانشگاهها تدریس می شود و خوراک فکری دانشجویان عزیز ما را تامین می کند غالبا خواستگاه غربی داشته و از فرهنگ دینی و انقلابی ما فاصله بعیدی دارد. این علوم مانعی هستند در جهت حرکت به سمت تمدن نوین ایرانی اسلامی ، لذا همه همت و سعی دانشجوی انقلابی باید شالوده شکنی از این علوم وادراتی و تقلیدی باشد به گونه ای که طرحی نو در سپهر اندیشگانی این مملکت دراندازند، طرحی مبتنی بر مولفه ها و داشته های غنی علمی فرهنگی این مرز و بوم.

طرحی علمی که خواستگاهش فارابی، ابن سینا، ملاصدرا، بیرونی و ... بوده و با تکیه بر قلل رفیع ادبی این سرزمین مثل حافظ و سعدی و مولوی تکامل یابد.

پیامبر رحمت و مهربانی حضرت ختمی مرتبت(ص) آن بزرگ مربی بشریت در خصوص جایگاه ایرانیان در تولید علم و دانش فرمود؛ اگر علم و دانش در ثریا باشد مردانی از ایران زمین آن را به زیر خواهند کشید.

به امید روزهای درخشان تر و پربارتر در مسیر تولید علم و دانش و آگاهی. علم و دانشی که مولود متفکران و دانشگاهیان عزیز این کهن مرزو بوم باشد.

انتهای پیام/س

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید