امروز    سه شنبه , 01/اسفند/1396   Tuesday , 20/February/2018  - 

ملکشاهی مهیای استقبال از زائرین حرم عشق

Share/Save/Bookmark

مردم و مسئولان شهرستان ملکشاهی همچون سال‌های گذشته، امسال نیز از زائرین اربعین حسینی استقبال و پذیرایی مطلوب به عمل می آورند.

 

ملکشاهی خبر/ شمس الله سلیمانی: باز بوی اربعین می آید، قدم های زائرین حسینی در کنار قدم های جابر قرار گرفته تا باز در دیار عاشقی محشر به پا کنند و با صدای لبیک یا حسین(ع) نشان دهند که تا عشق ارباب و ولایت هست هیچ دشمنی نمی تواند حتی کوچکترین آسیبی به اسلام بزند.

کم کم بوی اربعین به مشام می رسد، حال و هوای اربعین دیدنی است به ویژه این چندسال اخیر که خیلی ها پای پیاده راهی کربلای ارباب می شوند.

کربلا رفتن آن هم پای پیاده اجری دارد که گفتنی نیست، لحظه به لحظه اش داستانی دارد و فرد فرد زائرانش داستانی ترند، قلم به دست بگیری، یا دوربین بر چشم بگذاری حرف ها زیاد است برای گفتن، و صحنه ها زیاد است برای به تصویر کشیدن، و گوش ها و چشم ها تشنه حقیقت ناب کربلایند.

اربعین امسال حال و هوای دیگری دارد و عشق به امام حسین(ع) در دل مسلمین جور دیگری خودنمایی می کند اربعین امسال خیلی ها با پای پیاده طول جاده عشق را به سمت حرم امام حسین (ع) در کشور عراق با جان و دل پیمودند تا با تمام وجود سرو جان را تقدیم امام شیعیان‎شان کنند.

چند روزی است که زائرین کربلای معلی از شهرها و روستاهای مختلف کشور سختی راه را به جان خریدند و با پای خسته و پیاده به سمت کربلای معلی به راه افتادند، زن و مرد حتی از کودک چندماه ماهه گرفته تا پیرزن و پیرمردی که نای راه رفتن را ندارند اما به عشق امام حسین(ع) سعی می کند تا از کاروان عقب نمانند.

خدایا این چه عشقی است که همه را اینچنین به سمت خود می خواند و این چه شوری است که شیعیان دلسوخته ات حاضرند چند روز متوالی با وجود خستگی راه با پای پیاده به سمت کشور عراق برای دیدن بارگاه ملکوتی امام شیعیان حسین بن علی (ع) بپیمایند.

محور ملكشاهی، مسير جايگزين مناسب براي تردد زائرين اربعين

مسير ارتباطي ايلام- ملكشاهي- مهران، در ايام اوج ترافيك و تردد زائرين از مسير اصلي يعني ايلام به مهران، مي تواند بهترين محور جايگزين محسوب شود.

اين مسير جاده ای امن، كم ترافيک وداراي طبيعتي زيبا و دل انگيز مي باشد كه از شهرایلام تا ملکشاهی 35 کیلومتر و از ملکشاهی تا شهر مهران حدود 70 كيلومتر فاصله دارد.

ضروري است مسئولين استاني نسبت به اطلاع رساني درخصوص اين مسير در ايام اوج تردد زوار اربعين و نصب تابلوهاي راهنما در خروجي شهر ايلام اقدام نمايند.

اين مسير ارتباطي در كاهش بار ترافيكي مسير ايلام-مهران و كاهش تصادفات و سهولت تردد زائرين بسيار موثر است.

در ايام اربعين سال گذشته، زائريني كه به علت ترافيك سنگين درمسير ايلام - مهران، از مسير ارتباطي شهرستان ملكشاهي عبور مي كردند، مورد استقبال و پذيرايي بي نظير مردم شهرستان ملكشاهي قرار گرفتند.

ضرورت معرفی مسیر ملکشاهی به زائرین

مراسم اربعین به نماد واقعی ایجاد اتحاد و انسجام میان مسلمین تبدیل شده است، چند سالی است که با وجود مشکلاتی در کشور عراق عاشقان مکتب حسینی خطر را به جان می خرند و حماسه ای عظیم درپیاده رویی اربعین خلق می کنند.

در این میان نقش کشور عزیزمان ایران اسلامی نقشی پررنگ تر و سازنده تر است و استان ایلام هرچند استانی محروم ودور افتاده است اما به لطف قدوم مبارک زائران حسینی،ایلام ومهران به تمام کشور حتی برخی کشورهای اسلامی معرفی شده است.

رسیدن به مرز مهران از مرکز استان ایلام از دو مسیر میسر است یکی از آنها محور ایلام-صالح آباد- مهران و مسیر دوم محور ایلام- ملکشاهی- مهران است که زوار اباعبدالله الحسین در مسیر دوم برای رسیدن به مرز مهران از شهرستان ملکشاهی باید عبور کنند.

در سال گذشته در حماسه اربعین بیش از 2میلیون نفر ازمرز مهران به کشور عراق سفر کردند که از این مقدار جمعیت قابل توجهی مسیر شهرستان مکشاهی را برای رسیدن به مرز مهران انتخاب کردند.

این تعداد جمعیت با استقبال خوب مردم ملکشاهی روبرو شدند چرا که از آغاز شروع ورود زوار به شهرستان ملکشاهی مسئولین و مردم شهرستان با برپایی ایستگاه ها و موکب های و مراکز اقامتی جهت خدمت به زوار ابا عبدالله الحسین شبانه روز تلاش کردند و از هیچ تلاشی دریغ نکردند و الحمدالله شاهد رضایت زائرین از مردم شهرستان ملکشاهی بودیم.

امسال نیز شهرستان ملکشاهی با ایجاد کمیته ها و ستادهای مختلف آماده پذیرایی از زائرین شده است و برنامه ریزی های لازم در حال صورت گرفتن است،اما نکته ای که امسال را از سال گذشته متمایز می کند بهره برداری از پروژه بهسازی و تعریض جاده ترشابه است که در ایام اربعین زیر بارترافیک خواهد رفت، چرا که با بهره برداری از این پروژه پیچ های خطرناک و حادثه ساز ترشابه حذف شده، طول مسیر کوتاهتر و ایمنی جاده بالاتر می رود و شیب مسیر کاهش پیدا خواهد کرد و در هزینه سوخت خودرو های عبوری نیز موثر است.

اما امسال انتظاری که از مسئولین استانی داریم این است که در راستای معرفی این مسیر به زائرین عنایت ویژه ای را داشته باشند چرا که اگر قرار است نقشه راهی به زوار داده شود این مسیر ارتباطی هم درآن گنجانده شود چرا که این مسیر از این پتانسیلی برخوردار است که پذیرای ججم زیادی از زوار باشد.

امیدواریم که در ورودی و سطح شهر ایلام، شاهد ایجاد و نصب تابلوهای معرفی شهرستان ملکشاهی به عنوان مسیر منتهی به مرز مهران باشیم چرا که مردم شهرستان افتخار می کنند امسال پذیرای حجم زیاد تری از زوار باشند.

آمادگی مردم ملکشاهی برای استقبال و پذیرایی از زائرین اربعین

شهرستان ملکشاهی در استان ایلام یک از مسیرهایی است که به سرزمین عشق ختم می شود و چه بسیاری از زائران این راه را بخاطر منتهی شدن به مرز مهران برای رسیدن به کربلای معلی انتخاب می کنند.

شهرستان ملکشاهی در سال گذشته با برپایی مواکب پذیرایی در پذیرایی از زوار اربعین حسینی سنگ تمام گذاشت.

امسال نیز همانند سال گذشته، مردم و مسئولان ملکشاهی برای پذیرایی از زائرین اربعین حسینی تمهیدات لازم را اندیشیده اند.

مردم مومن، ولایتمدار و دوست دار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برای پذیرایی از عاشقان و دلباختگان شیفته ابالفضل العباس(ع) و حسین بن علی(ع) از هیچ تلاش و کوششی دریغ نمی کنند بطوریکه در ایام منتهی به اربعین همه نذورات خود را به موکب مرکزی می فرستند و در این موکب از چای، خرما و شیر گرفته تا کباب داغ از زائرین اربعین پذیرایی می کنند تا توانسته باشند به زائرین سرور و سالار شهیدان خدمتی کرده باشند.

با برنامه ریزی و پیگیری‌های مسئولان و تلاش و جدیت ستادهای مردمی اربعین در شهرستان، تدارک خوبی برای میزبانی از زائرین اربعین حسینی در ملکشاهی اندیشیده‌ شده است.

دراین راستا جلسات متعدد با خیرین و ادارات به منظور پذیرایی از زائرین انجام شده است.

امسال در ملکشاهی موکب بزرگ و تجمیع یافته در محوطه بزرگی با کلیه امکانات شامل پارکینگ، محل اسکان، سرویس بهداشتی و... در محل اداره فنی و حرفه ای شهرستان برپا گردیده است.

علاوه بر این موکب مرکزی، به روال سال های گذشته  تدابیر اسکان زائران در مساجد و حسینه های شهر، برگزاری ایستگاههای صلواتی در مسیرهای تردد زائران در دستور کار قرار گرفته است و کار جمع آوری نذورات و کمکهای مردمی در حال انجام است.

ساماندهی نذورات مردمی، اطلاع رسانی و ارائه خدمات بهداشتی ، درمانی وامدادی در این شهرستان نیز صورت گرفته است.

مردم شهرستان ملکشاهی نیز در هر زمینه ای از امکانات موجود در جهت راه اندازی موکب پذیرایی، پخت وپز غذا، آماده سازی محوطه موکب نهایت همکاری خود را بکار بسته اند تا زائرین عتبات عالیات خاطره خوشی را این شهرستان با خود به یادگار ببرند.

آمادگی شهرستان ملکشاهی برای خدمات رسانی به زائرین اربعین

با برنامه ریزی و پیگیری‌های مسئولان و تلاش و جدیت ستادهای مردمی اربعین در شهرستان، تدارک خوبی برای میزبانی از زائرین اربعین حسینی در ملکشاهی اندیشیده‌ شده است.

دراین راستا جلسات متعدد به منظور پذیرایی از زائرین انجام شده است.

امسال در ملکشاهی موکب بزرگ و تجمیع یافته در محوطه بزرگی با کلیه امکانات شامل پارکینگ، محل اسکان، سرویس بهداشتی و... در محل اداره فنی و حرفه ای شهرستان برپا گردیده است.

علاوه بر این موکب مرکزی ، به روال سال های گذشته تدابیر اسکان زائران در مساجد و حسینه های شهر، برگزاری ایستگاههای صلواتی در مسیرهای تردد زائران در دستور کار قرار گرفته است.

ساماندهی نذورات مردمی، اطلاع رسانی و ارائه خدمات بهداشتی ، درمانی وامدادی در این شهرستان نیز در دستور کار متولیان امر می باشد.

مردم شهرستان ملکشاهی نیز در هر زمینه ای از امکانات موجود در جهت راه اندازی موکب پذیرایی، پخت وپز غذا، آماده سازی محوطه موکب نهایت همکاری خود را بکار بسته اند تا زائرین عتبات عالیات خاطره خوشی را این شهرستان با خود به یادگار ببرند.

در طول محورهای ارتباطی شهرسنان؛ اکیپهای راهداری، پلیس،هلال احمر، فوریت پزشکی و سایر دستگاههای خدمات رسان مستقرهستند.

استقرار 15 دستگاه آمبولانس در محورهای شهرستان ملکشاهی

"صمیر جمشیدی" رئیس شبكه بهداشت و درمان شهرستان ملكشاهي در گفتگو با ملكشاهي خبر، گفت: با توجه به اینکه مسیر شهرستان ملکشاهی به عنوان راه دوم و موازی مسیر اصلی شناخته شده و هر ساله نیز این مسیر نقش مهمی در تردد زائرین داشته است لازم است تمهیداتی در حوزه بهداشت و درمان و فوریتهای پزشکی انجام گیرد.

وی اظهار کرد: در راستای خدمات رسانی مطلوب در حوزه بهداشت و درمان در مسیر ارتباطی ایلام – ملکشاهی و ملکشاهی تا مهران، 15 دستگاه آمبولانس به همراه تکنسین و تجهیزات پزشکی به مدت 20 روز مستقر شده است.

جمشیدی افزود: یک پایگاه مرکزی به همراه چهار اکیپ سیار بهداشت و درمان و درمانگاه شبانه روزی نیز به صورت ویژه تا پایان برگشت زائرین در این شهرستان فعالیت خواهند کرد.

رئیس شبكه بهداشت و درمان شهرستان ملكشاهی گفت: اكيپ های بهداشت بصورت سيار جهت كنترل آب آشاميدني و موادغذايي در موکبها و ایستگاههای پذیرایی از زائرین نظارت خواهند نمود.

وی تصریح کرد: ارائه كليه خدمات درماني به زائران بصورت رايگان انجام مي پذيرد.

جمشیدی ادامه داد: خدمات پزشکی از جمله ويزيت، تزريقات، داروهاي اوليه و انتقال مصدومين به زائرين ارائه می گردد.

رئیس شبكه بهداشت و درمان شهرستان ملكشاهي اذعان كرد: كليه پرسنل شبكه بهداشت اعم از اداري، درماني، بهداشتي و فوريت پزشكي در آماده باش هستند.

وی با اشاره به خدمات درماني در مسيرهاي ارتباطي شهرستان گفت: مركز درماني روستاي گنبد پيرمحمد در مسير ارتباطي ملكشاهي به مهران آماده ارائه خدمات به زائرين مي باشد.

تکمیل راهسازی و آسفالت 2.5 کیلومتر از جاده ترشابه

"رحمت سجادی"؛ رئیس اداره راه وشهرسازی شهرستان ملکشاهی گفت: پروژه مرمت و بهسازی محور ارتباطی ترشابه از آذرماه سال گذشته آغاز و تا پایان سال جاری اتمام و به بهره برداری می رسد.

وی اظهار کرد: این طرح به طول چهار کیلومتر و700 متر احداث می شود و عرض جاده به 11 متر افزایش پیدا خواهد کرد.

سجادی افزود: 2.5 کیلومتر از پروژه واریانت ترشابه تکمیل و آسفالت آن انجام گردیده و تردد زائرین از این جاده انجام می گیرد.

وی؛ هدف از اجرای این طرح را کوتاه کردن طول مسیر، اصلاح شیب جاده، حذف و اصلاح نقاط حادثه خیز، بالابردن سطح ایمنی، تسهیل در تردد زائرین حسینی بعنوان مسیر دوم تردد زائرین اربعین عنوان کرد.

استقرار راهداران ملکشاهی در مسیر دوم تردد زائرین اربعین

"بساط برجی"؛ رئیس راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان ملکشاهی در گفتگو با ملکشاهی خبر، گفت: اکیپ های راهداری شهرستان ملکشاهی جهت ایمنی بیشتر و آمادگی کامل جهت ارائه خدمات به زائرین اربعین حسینی در محور سه‏ راهی میشخاص – ملکشاهی و ملکشاهی – گنبد- مهران اسقرار یافته اند.

وی اظهار کرد:این گشت‏ ها بصورت شبانه روزی مستقر هستند و شماره تلفن 33850262 بصورت شبانه روزی آماده جوابگوی زائرین محترم می باشد.

برجی افزود: در این طرح 12 دستگاه ماشین آلات سبک و نیمه سنگین و 17 نفر پرسنل اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان ملکشاهی خدمت رسانی می کنند.

رئیس راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان ملکشاهی گفت: 300 عدد علائم راهنمایی و رانندگی و 5 تابلو اطلاعاتی در مسیر ایلام-ملکشاهی-مهران نصب گردیده است.

وی تصریح کرد: خط کشی محورهای ارتباطی تردد زائرین اربعین به طول 50 کیلومتر انجام گرفته است.

برجی اذعان کرد: لکه گیری با آسفالت گرم در مسیرهای ملکشاهی به ایلام و ملکشاهی به مهران به مقدار 250 تن انجام شده است.

رئیس راهداری و حمل ونقل جاده ای شهرستان ملکشاهی؛ تیغه زنی، قناو برداری، شانه سازی و ایجاد تله های خاکی را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای ایمن سازی مسیر تردد زائرین اربعین عنوان کرد.

وی در پایان گفت: 1200 متر گاردریل در پرتگاهها جهت ایمنی جاده های ارتباطی شهرستان و مسیر های تردد زائرین ایجاد گردیده است.

آمادگی شهرداری ارکواز ملکشاهی برای خدمات رسانی به زائرین اربعین

"جلیل هواسی تک"؛ شهردار ارکواز ملکشاهی در گفتگو با ملکشاهی خبر، گفت: در راستای تسهیل در تردد زائرین اربعین حسینی از شهر ارکواز ملکشاهی، این شهرداری نسبت به تعیین و تجهیز مکان اسکان موقت در محل پارک شهرداری اقدام نموده است.

وی اظهار کرد: در این راستا تهیه و نصب 20 چشمه سرویس بهداشتی، 45 عدد سکو نشیمن، ساماندهی 15 عدد آلاچیق، ساخت وضوخانه، توسعه برق رسانی و آبرسانی، تامین روشنایی، ساماندهی پارکینگ و فضای داخل پارک جهت اسکان زائرین صورت گرفته است.

هواسی تک افزود: 15عدد تابلو راهنمای زائرین اربعین در سطح شهر ارکواز ملکشاهی نصب شده است.

شهردار ارکواز ملکشاهی؛ روکش آسفالت و لکه گیری معابر سطح شهر ارکواز ملکشاهی از دیگر اقدامات انجام گرفته در راستای تسهیل تردد زائرین اربعین عنوان کرد.

وی تصریح کرد: جهت اجرای این طرح ها، اعتباری بالغ بر 250 میلیون تومان هزینه گردیده است.

خدمات دهی هلال احمر ملکشاهی به زائرین/ استقرار سه پایگاه امدادونجات درمحورهای شهرستان

"صادق کریمی نژاد"؛ رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ملکشاهی در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: جهت خدمات دهی به زائرین اربعین حسینی، سه پایگاه امداد و نجات و یک دستگاه ست نجات در مسیرهای ارتباطی شهرستان ملکشاهی مستقر شده است.

وی اظهار کرد: محل استقرار این پایگاهها در سه راهی دره شهر ملکشاهی ایلام، روستای پاریاب و گردنه ترشابه و ست نجات در روستای گنبد پیرمحمد می باشد.

کریمی نژاد افزود: خدمات دهی جمعیت هلال احمر شهرستان ملکشاهی به زائرین اربعین بصورت شبانه روزی با 15 نفر امدادگر و نجاتگر، 5 نفر پرسنل و سه دستگاه آمبولانس صورت می گیرد.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ملکشاهی گفت: چهار تخته چادر در موکب مرکزی شهرستان برپا شده است که سه چادر برای اسکان اضطراری و یک چادر پایگاه سلامت به منظور تست قند خون و فشار خون توسط داوطلبان و جوانان می باشد.

وی تصریح کرد: اسکان اضطراری در ساختمان جمعیت هلال احمر ملکشاهی به ظرفیت 40 نفر آماده اسکان زائرین می باشد.

کریمی نژاد اذعان کرد: جمعیت هلال احمر شهرستان ملکشاهی، آمادگی کامل جهت خدمت رسانی در طرح اربعین ۹۶ به زائران اباعبدالله الحسین(ع) را دارد.

افزودن نظر


آخرین اخبار