امروز    پنجشنبه , 02/فروردين/1397   Thursday , 22/March/2018  - 

روند بهسازی و تعریض مسیر دوم ترددزائرین اربعین+ تصاویر

Share/Save/Bookmark

پروژه بهسازی و تعریض جاده ترشابه به طول 4 کیلومتر و 700 متر در حال که احداث می باشد که 2.5 کیلومتر آن قبل از اربعین افتتاح و زیر بار ترافیک می رود.

 

ملکشاهی خبر: راه های مواصلاتی یکی از تاثیر گذارترین زیر ساخت های توسعه صنعتی و اقتصادی است و تاثیری که سرعت حمل و نقل می تواند در جابه جایی کالا ها و مسافران داشته باشد، چشمگیر است.

جاده ترشابه که در مسیر ملکشاهی - مهران قرار دارد یکی از جاده های نامتناسب شهرستان و استان بود، این جاده در زمان جنگ برای عبور رزمندگان به جبهه های مهران ساخته شده  که پس از جنگ تحمیلی هیچگونه تغییری نکرده و همان جاده جنگی باقی مانده بود که امروزه به مسیر دوم تردد زائرین اربعین حسینی تبدیل شده است.

وضعیت این جاده به گونه ای بود که روکش آسفالت آن کاملا از بین رفته ، چاله های زیادی در آن وجود داشته ، پرتگاههای فراوان خطر سقوط را به جان راننده ها انداخته ، باریکی جاده به گونه ای بوده که امکان سبقت در آن وجود نداشت، فاقد شانه خاکی بود و دهها مشکل دیگر ....

جاده ملکشاهی – مهران به مسافت  70کیلومتر است که مسافت 27 کیلومتر تا روستای گنبد در محدوده استحفاظی شهرستان ملکشاهی است و مسیر گنبدپیرمحمد به مهران محدوده استحفاظی شهرستان مهران است که هم اکنون در دست بهسازی وتعریض می باشد.

*جاده ترشابه در کاهش بار ترافیکی استان ایلام موثر است

گرچه نقش جاده ملكشاهي به مهران در كمک به خروج از گره ترافيكي در اوج تردد زائرين نمود واقعي خود را پيدا مي كند، توجه به توسعه زيرساختي آن محدود به زمان خاصي نمی باشد.

با توجه به تردد زياد زائرین حسینی از مرز مهران ، محور ارتباطی ایلام – صالح آباد- مهران با بار ترافیکی سنگین و مسدود شدن این محور روبرو می گردد و این امر باعث می شود زائرین ، مسیر جایگزین ایلام – ملکشاهی – مهران را برای تردد انتخاب کنند.

عبور زائرین از مسیر ارتباطی ملکشاهی در کاهش بار ترافیکی شهرستانهای ایلام ، مهران و به تبع آن کل محورهای مواصلاتی استان موثر مي باشد.

اين محور ارتباطی نسبت به ديگر مسيرها از آب و هوای مناسب و طبیعتی زيبا نيز برخورداراست.

جاده ترشابه راه خروج از بن بست مواصلاتی، محور دوم تردد زوار اربعین، راه ارتباطی کاروانهای راهیان نور شهرستان، جاده ورود به بازارهای تجاری جنوب کشور بویژه استان خوزستان، راه دسترسی به منطقه آزاد تجاری مهران، جاده اتصال به اماکن مذهبی شهرستانهای جنوب، محور اصلی تردد عشایر به مناطق گرمسیری و... محسوب می شود.

از اربعین سال گذشته پروژه مرمت و بهسازی جاده ارتباطی ترشابه آغاز شده و هم اکنون در حال اجرا می باشد.

*بهسازی و مرمت جاده ترشابه به طول چهار ونیم کیلومتر با اعتبار اولیه 70 میلیارد ریال/2.5 کیلومتر از پروژه تا قبل از اربعین زیر بار ترافیک می رود

"رحمت سجادی"؛ رئیس اداره راه وشهرسازی شهرستان ملکشاهی گفت: پروژه مرمت و بهسازی محور ارتباطی ترشابه از آذرماه سال گذشته آغاز و تا پایان سال جاری اتمام و به بهره برداری می رسد.

وی اظهار کرد: این طرح به طول چهار کیلومتر و700 متر احداث می شود و عرض جاده به 11 متر افزایش پیدا خواهد کرد.

سجادی افزود: کلیه پیچ های خطرناک و حادثه ساز حذف می شوند و شیب مسیر که قبلا 25 درصد بوده کاهش پیدا خواهد کرد و شیب جاده در مسیر جدید، حداکثر 11 درصد خواهد بود.

رئیس راه و شهرسازی ملکشاهی گفت: 9 دهنه پل در این پروژه احداث می گردد که بین 11 تا 70 متر طول پل های احداثی خواهد بود.

وی با اشاره به میزان اعتبار و پیشرفت پروژه گفت: اعتبار اولیه پروژه حدود 70 میلیارد ریال بوده که تا سطح آسفالت 110 میلیارد ریال نیز می توانیم کار کنیم و پروژه تاکنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گفته سجادی؛ تاکنون 90درصد از عملیات راهسازی، شامل عملیات خاکی و پل سازی خاکی انجام شده، 7 دهنه پل احداث گردیده و دو ونیم کیلومتر از مسیر تسطیح و ریگلاژ گردیده است.

رئیس راه و شهرسازی ملکشاهی ادامه داد: این پروژه شامل یک میلیون متر مکعب عملیات خاکریزی و خاکبرداری، زیر سازی و روسازی می باشد.

وی؛ هدف از اجرای این طرح را کوتاه کردن طول مسیر، اصلاح شیب جاده، حذف و اصلاح نقاط حادثه خیز، بالابردن سطح ایمنی، تسهیل در تردد زائرین حسینی بعنوان مسیر دوم تردد زائرین اربعین عنوان کرد.

سجادی اذعان کرد: 2.5 کیلومتر از پروژه واریانت ترشابه هم اکنون در مرحله روکش آسفالت قرار با پیشرفت فیزیکی 40درصد قرار دارد و تا قبل از اربعین زیر بار ترافیک می رود.

افزودن نظر


آخرین اخبار