امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

لزوم ایجاد موزه مردم شناسی در شهرستان ملکشاهی

Share/Save/Bookmark

احداث موزه مردم شناسی  شهرستان ملکشاهی  یکی از ضرورتهای فرهنگی فراموش شده در این شهرستان به شمار می آید.

 

 

ملکشاهی خبر/ایوب عزیزی:: به هر مجموعه  متشکل از آثاری که دارای ارزش هنری، تاریخی و یا باستان شناسی باشد و به صورت دائمی در معرض تماشای عموم قرار گیرد ،موزه اطلاق می شود . موزه ها محل هایی هستند که آثار و اشیاء و ابزار نادر و کمیاب و با ارزش را در خود حفظ و نگهداری کرده، برای بازدید همگان آماده می سازند.

" موزه "بیش از هر چیز بازتابی است از انسان و فعالیت های او، از محیط طبیعی،فرهنگی و اجتماعی، موزه به زبان ویژه سخن می گوید که زبان شیء یا زبان«چیز واقعی» است . موزه ها در واقع گذرگاههایی هستند که آثار گذشتگان را برای آیندگان حفظ می کنند.
امروزه وجود موزه، بویژه موزه های باستان شناسی و هنری در هر شهر، نماد و مظهر رشد و  توسعه فرهنگی آن شهر محسوب می شود.

همچنین موزه یکی از منابع تغذیه فکری و فرهنگی نسل حاضر است و  پشتوانه و توشه فرهنگی لازم برای نسل جوان جامعه  را فراهم  می کند . توشه ای که هم حرکت مطلوب و شایسته انسان کمال طلب و حقیقت جو را تضمین می کند و هم رشد و پویایی لازم را بر اساس تجارب گذشتگان در این قشر به وجود می آورد.
متأسفانه شهرستان  ملکشاهی  با  سابقه فرهنگی  طولانی ،فاقد موزه است، این بدان معنی نیست که  مردم این شهر به ارزش و اهمیت چنین مراکز علمی - فرهنگی واقف نیستند، بلکه  شاید هنوز  مسئولین  استان و شهرستان میل و رغبتی برای ایجاد موزه، مخصوصاً موزه های فرهنگی – هنری و مردم شناسی  از خود نشان نداده اند.

شیوه زندگی اجداد و پیشینیان،آداب و رسوم  مردم گذشته،لباس و پوششهای سنتی،کارها و  مشاغل مختلف، اشیا و ابزارهای مورد استفاده ، غذاهای محلی و بومی،آهنگها و آثار هنری، سکه و پولهای رایج، سرپناه مردم بویژه سیاه چادر عشایر و هزاران مورد دیگر در این شهرستان می توانند به آسانی کلکسیون موزه مردم شناسی ملکشاهی را تشکیل دهند.
علاوه بر این موزه مي تواند بر توسعه گردشگري و به ويژه گردشگري فرهنگي  شهرستان ملکشاهی  بيفزايد و  وضعيت گردشگري فرهنگي، تحت تاثير جاذبه های  موزه نیز قار خواهد گرفت.

اشیاء و وسایل زیر را می توان در موزه مردم شناسی شهرستان نگهداری کرد تا از نسخ و انقراض آنها جلوگیری شود:

صنایع دستی بافتنی: شواک، هگوه، هور، دروبان، جاجیم، گلیم، قتره، فرجی، نمد، کلنجه، سخمه، مقنعه، هبر، گل ونی، گردله.کرک

صنایع دستی غیر بافتنی: بگده، خنجر، چاقو، نعل، داس، کرکیت، سم تراش، کمچه کن، هله کت،خرک چوب،شکره، جوال دوز، گاو آهن چوبی،  گهواره چوبی،عصا، انواع وسایل چوبی رایج در زندگی عشایر مانند سه پایه، هاون چوبی.

عتیقه جات: سکه های قدیمی، قرآن، گوه، رخته، مهره های قدیمی

غذاهای سنتی: ترخینه، شاطیه، برساق، گندم شیره و....

آداب و رسوم:عروسی،نامزدی،چمر،گل برینه(پشم چینی دسته جمعی)،گل درو( دروی محصول به طور دسته جمعی)،رقص و آواز هوره،...

انتها/ع

افزودن نظر