امروز    جمعه , 23/آذر/1397   Friday , 14/December/2018  - 

هفت درصد سهم کتاب خوانی در ملکشاهی/ کتابخانه عمومی ملکشاهی در انتظار رونق حضور کتابخوانان

Share/Save/Bookmark
موقعیت مکانی نامناسب تنها کتابخانه عمومی شهر ارکواز شهرستان ملکشاهی باعث مراجعه نکردن شهروندان به این مرکز شده به طوریکه به جای زمزمه آشنای فضاهای کتابحوانی، فقط سکوت و سردی فضای داخلی کتابخانه را پرکرده است.

به گزارش ملکشاهی خبر، کتاب وکتابخوانی یکی از ضروریات پیشرفت جوامع در دنیای امروز است که با آرامش روانی جامعه رابطه مستقیم دارد، به طوری که براساس آمارهای منتشر شده از سوی منابع معتبر کشورهایی که سرانه مطالعه درآن ها بالاتر است جزء امن ترین وآرام ترین کشورهای جهان محسوب می شوند.

بسیاری ازکارشناسان با انتقاد از عدم رواج فرهنگ کتابخوانی در کشورسرانه مصرف مواد آسیب رسان را در کشور ما چندین برابر دنیا، اما سرانه مطالعه کشور را به‌طور میانگین یک دقیقه در روز می دانند.

رهبر انقلاب همیشه بر فرهنگ کتابخوانی وگسترش این فرهنگ تاکید داشته اند وحتی دراین باره درپیامی درآغاز هفته کتاب اظهار داشتند:  امروز کتابخوانی‌ و علم‌آموزی‌ نه‌ تنها یک‌ وظیفه‌ ملی‌، که‌ یک‌ واجب‌ دینی‌ است‌. از همه‌ بیشتر، جوانان‌ و نوجوانان‌، باید احساس‌ وظیفه‌ کنند، اگر چه‌ آنگاه‌ که‌ انس‌ با کتاب‌ رواج‌ یابد، کتابخوانی‌ نه‌ یک‌ تکلیف‌، که‌ یک‌ کار شیرین‌ و یک‌ نیاز تعلل‌ناپذیر و یک‌ وسیله‌ برای‌ آراستن‌ شخصیت‌ خویستن‌، تلقی‌ خواهد شد، و نه‌ تنها جوانان‌، که‌ همه‌ نسل‌ها و قشرها از سردلخواه‌ و شوق‌ بدان‌ رو خواهند آورد. (پیام به مناسبت آغاز هفته‌‌ کتاب- 4/10/1372 )

ایشان بارها در جلسات و دیدارهای مختلف به موضوع کتاب اشاره کرده و از دغدغه خود بر این امر تأکید کرده‌اند. شاید اگر دیگر مسئولان نیز این امر را جدی می‌گرفتند، وضعیت بهتری از حال حاضر در جامعه حاکم بود.

كتابخانه از آن جهت حائز اهميت ويژه است كه گنجينه ای است از دانش هاي گوناگون و مكاني است براي انجام تحقيقات كه محققين در آن به مطالعات علمي و بررسي دانش موجود مي پردازند.

محتويات كتابخانه نه تنها وسيله دانش اندوزی است بلكه لذت بخش نيز هست. مطالعه، رايج ترين سرگرمي هاست و كتابخانه ها مي توانند براي هر نوع سليقه اي كتابي فراهم كنند.

اهميت كتابخانه از آن رو مورد تاكيد است كه هيچ چيز نمي تواند جاي محتويات كتابخانه ها را كه شامل كتاب و ساير مواد مكمل كتاب است بگيرد. چون مطالعه كتاب و ديگر رسانه هاي انتشاراتي، ايجاد علاقه و عادت به مطالعه، توسعه كتابخواني و ارائه راه ها و مهارت هاي مطالعه و يادگيري، در بالابردن سطح آگاهي هاي يك جامعه و افراد آن نقش بسزايي دارد.

تأثیر مثبت کتابخوانی و فضاهای کتابخانه ها به عنوان مراکز علمی فرهنگی در هر شهر و روستایی بر اعتلای علم و فرهنگ آن منطقه امری مسلم و انکار ناپذیر است.

موقعیت مکانی نامناسب و درحاشیه بودن کتابخانه عمومی باقرالعلوم ارکواز ملکشاهی

شهر ارکواز به عنوان مرکز شهرستان ملکشاهی تنها یک کتابخانه عمومی دارد که آن نیز در موقعیت نکانی نا مناسب و آخرین نقطه حاشیه شهر و بدور از دسترس عموم و راحتی مردم و اهالی مطالعه گر این شهرواقع شده است.

دسترسی به این کتابخانه عمومی که فاقد هر گونه تابلو راهنمایی شهروندان است، مستلزم عبور از میان چندین خیابان و کوچه پس کوچه است که هر فردی پس از یک بار تلاش و مراجعه عطایش را به لقایش می بخشد و دیگر به این مکان مراجعه نمی کند.

این کتابخانه عمومی با دارا بودن 18 هزار جلد کتاب های نفیس و مرجع علمی در رشته های مختلف خود گنجینه ای از علم و دانش و هنر و فرهنگ است که بلا استفاده مانده است.

دور بودن این کتابخانه عمومی از مرکز جمعیتی شهر و نامناسب بودن موقعیت مکانی آن باعث گله مندی شهروندان بوده که خواستار تغییر این مکان فرهنگی به یک موقیت مناسب تر هستند.

7% درصد از جمعیت ملکشاهی عضو کتابخانه هستند/ وجود 18 هزار جلد کتاب در کتابخانه باقرالعلوم ملکشاهی

"سلیمان کریمی"؛ رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملکشاهی در گفتگو با ملکشاهی خبر، گفت: یکی از اساسی ترین کارهای فرهنگی و تاثیر گذار برجامعه، فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که در اصلاح جامعه و کاهش ناهنجاری ها و افزایش اطلاعات عمومی موثر است.

وی اظهار کرد: در شهرستان مکشاهی دو کتابخانه وجود دارد که یکی کتابخانه باقر العلوم در مرکز شهرستان و دیگری کتابخانه شهدا در شهر مهر می باشند.

کریمی افزود: در کتابخانه باقرالعلوم ملکشاهی 18 هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف از جمله؛ بخش مرجع، کلیات، فلسفه، دین، علوم اجتماعی، زبان شناسی، علوم نظری، علوم عملی، هنر و سرگرمی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، کتابهای نوسوادان، کمک درسی، تستی و کنکوری و بخش کودکان وجود دارد که به صورت امانی در اختیار اعضاء و خوانندگان قرار می گیرند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملکشاهی گفت: کتابخانه عمومی شهر ارکواز علیرغم اینکه گنجینه ای از مهمترین کتاب های علمی و آموزشی در رشته های مختلف را در خود جای داده ولی کمترین مراجعه کننده و اعضا را دارد.

وی تصریح کرد: اعضای کتابخانه باقر العلوم حدود 600 نفر هستند که آنها نیز بارها گله مندی خود از موقیت مکانی کتابخانه ابراز داشته اند.

کریمی؛ نامناسب بودن مکان این کتابخانه مهمترین عامل عدم رغبت شهروندان در مراجعه به این مکان فرهنگی است که نیازمند چاره اندیشی مسئولان است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملکشاهی با اشاره به لزوم جابجایی کتابخانه عمومی شهر ارکواز یادآور شد: این شهرستان نیازمند احداث کتابخانه عمومی بیشتری در سطح شهرها و روستاهاست.

وی ادامه داد: فقط 7% درصد از جمعیت شهرستان ملکشاهی عضو کتابخانه هستند که نشان از عدم رشد متناسب فرهنگ مطالعه در شهرستان نسبت به میانگین جهانی دارد.

کریمی فضای مجازی را یکی از موانع گسترش فرهنگ کتابخوانی بیان کرد وگفت: استفاده از فضای مجازی وشبکه های اجتماعی سبب شده تا مردم کمتر به سمت کتاب وکتابخوانی بروند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملکشاهی، مهم ترین مشکلات کتابخانه شهرستان را درحاشیه بودن کتابخانه، عدم پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری، کمبود فضای کتابخانه، کمبود اعتبارات و کمبود متصدی و نیروی انسانی عنوان کرد.

باتوجه به آمار بالای دانشجویان شهرستان و لزوم توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی لازم است مسئولین محترم در راستای توسعه این مکان فرهنگی و رفع معایب آن تلاش و کوشش بیشتری انجام دهند و مکان بهتر، متصدیان بیشتر و باتجربه را برای آن در نظر گرفته و کمیت و کیفیت کتب موجود در آن را بالا ببرند.

لازم است ساعت کاری این مجموعه تا پاسی از شب ادامه داشته باشد و سالن مطالعه عمومی با امکانات به روز برای آن در نظر گرفه شود.

افزودن نظر


آخرین اخبار

اخبار پربازدید