امروز    سه شنبه , 01/اسفند/1396   Tuesday , 20/February/2018  - 

هر سیاه‌ چادر عشایری یک پاسگاه مرزبانی است

Share/Save/Bookmark
مدیر کل امور عشایری استان ایلام گفت: عشایر استان ایلام در نوار 430 کیلومتری مرز مشترک با کشور عراق مستقر هستند و هر سیاه‌ چادر یک پاسگاه مرزبانی محسوب می‌شود که این غیور مردان و شیر زنان نقش مهمی در تولید امنیت مرزها ایفا می کنند.

به گزارش ملکشاهی خبر، به نقل از ایلام پویا، "علی سلیمی" مدیر کل امور عشایری استان ایلام گفت: عشایر مصداق بارز تحقق شعار سال و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستند که نیاز به حمایت بیشتر دارند و یکی از ویژگی‌های بارز عشایر تولید زیاد و مصرف کم است
مدیر کل امور عشایری ایلام اظهار کرد: عشایر استان ایلام در نوار 430 کیلومتری مرز مشترک با کشور عراق مستقر هستند و هر سیاه‌ چادر یک پاسگاه مرزبانی محسوب می‌شود که این غیور مردان و شیر زنان نقش مهمی در تولید امنیت مرزها ایفا می کنند.
وی افزود: در استان ایلام بیش از 9 هزار و 736 خانوار عشایری با جمعیت حدود 60 هزار نفر وجود دارد و این قشر در قالب 12 ایل و 32 طایفه در 95 کانون توسعه استقرار دارند.
مدیر کل امور عشایری ایلام تصریح کرد: بیش از 11 درصد جمعیت استان ایلام عشایر هستند و بیش از یک‌میلیون و 400 هزار رأس دام در اختیاردارند که 71 درصد جمعت دامی استان را به خود اختصاص داده‌اند.
سلیمی تاکید کرد: سالانه 70 هزار و 900 تن گوشت قرمز، 25 هزار تن شیر، 350 تن پشم، 465 تن روغن حیوانی، جمعا به ارزش اقتصادی 350 میلیارد تومان توسط عشایر استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
مدیر کل امور عشایری ایلام افزود: جامعه عشایری عموما دامدار و در مواردی کشاورزی انجام میدهند و کوچ عشایر استان عموما درون کوچ است و در واقع کوچ به استان های همجوار توسط عشایر ایلام صورت نمی گیرد.

افزودن نظر


آخرین اخبار