امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

هجمه رسانه های اصلاح طلب به سخنان حق طلبانه امام جمعه مهران

Share/Save/Bookmark

رسانه های اصلاح طلب در اقدامی هماهنگ به سخنان حق طلبانه امام جمعه مهران هجمه وارد کردند.

به گزارش ملکشاهی خبر، به نقل از ایلام بیدار، امام جمعه مهران اخیرا با بر شمردن سابقه تاریخی بد قولی آمریکا در مواجهه با کشورهای مختلف و بخصوص ایران عنوان کرده که کره شمالی آینده خود را به برجام ها گره نزند و از برجام عبرت بگیرد.

این سخنان در حالی خشم رسانه های اصلاح طلب را برانگیخته که حتی خود مسئولان مذاکره کننده هم بر بدقولی آمریکا در برجام صحه گذاشته و بارها تاکید کرده اند که آمریکا برجام را نقض کرده است.

بیش از چهارسال از گره خوردن مستقیم تمام مباحث اقتصادی کشور به مساله هسته ای  و دوسال نیز از سندی به نام برجام می گذرد. زمانی بسیار طولانی که با وعده و عید درخصوص چرخیدن چرخ اقتصاد و هسته ای و رفع مشکلات اقتصادی در خصوص خرید و فروش و نقل و انتقالات میگذرد و حتی نوشیدن آب نیز به آن وابسته شده بود.


عراقچی، ظریف و صالحی که تا پیش از این هر هفته ساعت ها آنتن را از رسانه ملی تصاحب کرده بودند چندماهی است که حتی در مقابل دعوت برنامه های تلویزیونی نیز مقاومت می کنند و حاضر به صحبت کردن با مردم نیستند، روزنامه های دولتی و حامی آنها نیز در موضعی انفعالی یا به نقد های جسته و گریخته می پردازند و یا به دستاوردتراشی های متناقض دست می زنند.

کره شمالی که روزگاری خود نیز با انعقاد قراردادی با دولت بیل کلینتون به نوعی برجامی را اجرا کرد که سرنوشت آن بسیار عبرت آموز است.

در سال ۱۹۹۴ توافق هسته‌ای آمریکا و کره شمالی منعقد شد از کره شمالی خواسته شده بود تأسیسات هسته‌ای‌اش را متوقف و در نهایت امحا کند. این فرایند مستلزم آن بود که کره شمالی سه رآکتور هسته‌ای خود را برچیند. همچنین مقرر شده بود کره شمالی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بدهد پایبندی این کشور به توافق هسته‌ای مورد بررسی قرار بگیرد و 8000 اجزای سوخت رآکتور هسته‌ای مصرف‌شده این کشور به یک کشور ثالث منتقل شود.

در مقابل آمریکا متعهد شد ترتیباتی را برای تهیه دو رآکتور آب سبک با ظرفیت تولید حدود 2000 مگاوات برق هسته‌ای را تا سال 2000 برای کره شمالی فراهم کند. همچنین مقرر شد آمریکا کنسرسیومی بین‌المللی برای تأمین مالی و ساخت پروژه رآکتورهای آب سبک کره شمالی راه‌اندازی کند.

واشنگتن همچنین متعهد شده بود به کره شمالی نفت سوخت با نرخی برابر با 500 هزار تن در سال تحویل بدهد.

نمایندگان کنگره آمریکا بلافاصله پس از آغاز اجرایی شدن توافق هسته‌ای کره شمالی تصویب مجموعه‌ای از طرح‌ها و قطعنامه‌ها را با هدف مانع‌تراشی در تخصیص اعتبار برای اجرای «چارچوب توافق» آغاز کردند، به همین دلیل واشنگتن تعهداتش برای تحویل نفت سوختی را اغلب با تأخیرهایی اجرا می‌کرد که معمولاً عصبانیت کره شمالی را به‌همراه داشت.

علاوه بر این، دولت بیل کلینتون، در اجرای سایر تعهداتش از جمله رفع تحریم‌ها علیه کره شمالی هم عملاً اقدامی انجام نمی‌داد. در حالی که آمریکا بایستی مطابق بندهای چارچوب توافق دو نیروگاه برق هسته‌ای تحویل کره شمالی می‌داد، تا پایان دولت کلینتون، حتی بتن‌های مربوط به زیرساخت‌های نیروگاه اول هم ریخته نشده بود.

در چنین شرایطی بود که دولت بوش پس از روی کار آمدن، کره شمالی را به تقلب در این توافق متهم کرده و اعلام کرد که آمریکا به تعهداتش پایبند نخواهد بود.

وضعیت کنونی برجام بی شباهت با قرارداد کره شمالی و آمریکا نیست و می توان نقطه اشتراک آنها در بدقولی آمریکا به وضوح مشاهده کرده،سرنوشت عبرت انگیزی که مذاکره کنندگان ما از آن غافل شدند.

این رسانه ها به جای هجمه به اشخاص بهتر است به تبعیت از رییس جمهور و همچنین وزیر امور خارجه بر ناکارآمدی برجام صحه بگذارند تا شاید مردم از حسن نیت آنان مطمئن شوند.

انتهای پیام/

افزودن نظر