امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

چاقوسازی؛ هنری دیرینه و قدیمی در ملکشاهی/ظرفیت تبدیل صنعت چاقوسازی به یک قطب در غرب کشور

Share/Save/Bookmark

صنعت چاقوسازی و آهنگری در ملکشاهی با ظرفیت تبدیل شدن به یک قطب در غرب کشور همچنان تشنه توجه مسئولین برای سرمایه گذاری و توسعه است.

به گزارش ملکشاهی خبر ، بسیاری از مردم شهرستان ملکشاهی از گذشته های دور با سرانگشتان هنرمند خود به تولید صنایع دستی مشغول بوده و علاوه بر تولیدات منحصر به فرد هنری، از این راه امرار معاش می کرده اند.

استقبال هموطنان از صنایع دستی و خرید صنایع دستی نشان دهنده هنرمندی صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی این شهرستان و زیبایی و ظرافت تولیدات آنهاست.

«چاقوسازی» یکی از این آثار است که از هنرهای بومی و قدیمی شهرستان ملکشاهی در استان ایلام به شمار می رود و قدمتی دیرینه دارد .

سابقه صنعت چاقو سازی در ملکشاهی به زمانهایی برمی گردد که داشتن سلاح سرد از ضروریات زندگی هر فرد به شمار می رفت باورود سلاح گرم بتدریج حمل و استفاده از سلاح سرد منسوخ شد و صنعت شمشیر سازی نیز رو به افول رفت و در حد چاقو سازی و ساخت اشیاء برنده مورد نیاز روزمره زندگی به حیات خود ادامه داد.

هم اکنون صنعت چاقوسازی در شهرستان ملکشاهی رونق دارد و بسیاری از جوانان در کنار پیشکسوتان به این صنعت روی آورده اند و علاوه بر رونق بخشیدن به این صنعت از همین طریق امرار معاش می کنند .

صنعت چاقوسازی در شهرستان ملکشاهی ظرفیت تبدیل شده به یک قطب در غرب کشور دارد، اما این صنعت همچنان تشنه توجه مسئولین برای سرمایه گذاری و توسعه است . فعاالان صنعت چاقوسازی در ملکشاهی دارای مهارت و تخصص بالایی می باشند و اگر به این صنعت در شهرستان ملکشاهی توجه شود به قطب صنعتی غرب کشور تبدیل خواهد شد که هم براشتغال زایی این منطقه تاثیرخواهد داشت و هم باعث تولید و رونق فراوان این صنعت خواهد شد.

همچنین با توجه به مبحث اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری، رونق و توسعه این صنعت در عرصه اقتصادمقاومتی نقش بسزایی خواهد داشت

چاقوهای دست ساز، هنر آهنگری های سنتی ملکشاهی

"طالب خزان"، مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملکشاهی گفت: این شهرستان هفت کارگاه آهنگری سنتی بویژه در زمینه هنر چاقوسازی دارد که ضمن ایجاد اشتغال برای 50 نفر از جاذبه های گردشگری این ملکشاهی محسوب می شود.

وی اظهار کرد: تولید و عرضه صنایع دستی از زمان های خیلی دور منبع درآمد و کسب و کار تعداد قابل توجهی از مردم این دیار بوده است.

خزان افزود: آهنگری سنتی ، نمد مالی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، کیف دوزی ، چرم دوزی و چادر دوزی از جمله صنایع دستی این شهرستان است که باعث ایجاد اشتغال بیش از 200 نفر فراهم شده است.

مدیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ملکشاهی گفت: آهنگری سنتی که در ساخت وسایل خانگی ، کشاورزی و دامداری و بویژه چاقوسازی نمود یافته جلوه زیبایی از همت و تلاش مردان هنرمند این دیار را به نمایش گذاشته است.

وی تصریح کرد: چاقوهای دست ساز از زیباترین هنرهای آهنگران سنتی ملکشاهی است که طرفداران خاص خود را در میان مردم استان و حتی هموطنانان از سایر استان های کشور دارد.

15 کارگاه فعال در حوزه آهنگری سنتی و چاقوسازی ، نمدمالی، گلیم بافی، چرم دوزی، چادر دوزی ، گیوه بافی و معرق کاری در سطح شهرستان ملکشاهی فعال است.

میراث فرهنگی و نهادهای مربوطه برای حمایت از کارگاه های صنایع دستی ضمن شناسنامه دار کردن با ارائه تسهیلات کم بهره و بلند مدت زمینه توسعه این کارگاه ها را فراهم سازند.

"حمدالله سلیمانی"؛ از جوانان فعال در عرصه آهنگری و صنعت چاقوسازی در ملکشاهی درگفتگو با ملکشاهی خبر، گفت: صنعت چاقوسازی یکی صنایع بومی و قدیمی شهرستان ملکشاهی است که از قدیم الایام در این شهرستان با هنرمندی آهنگران ملکشاهی فعال بوده و علاوه بر هنرنمایی، صنعتی برای کسب درامد بوده است.

وی اظهار کرد: اکنون در شهرستان ملکشاهی، جوانان در کنار پیشکسوتان به این صنعت روی آورده اند و قابلیت تبدیل به یک صنعت مهم را دارد.

سلیمانی افزود: در شهرستان ملکشاهی بالغ بر 15 کارگاه چاقو سازی فعالیت دارد که این صنعت زمینه اشتغال برای جوانان شهرستان را فراهم آورده است و درصورت حمایت از سوی متولیان امر، می تواند موجب اشتغالزایی بیشتری در شهرستان گردد.

این فعال صنایع دستی گفت: میزان میانگین درآمد حاصل از این صنعت، مایانه بالغ بر یک میلیون و 500 هزار تومان می باشد که با توجه به نیازمندی مشتریان و میزان فروش تغییر می کند.

وی تصریح کرد: جهت راه اندازی این کارگاه تولیدی از سوی نهادهای بسیج سازندگی، صندوق کارآفرینی و میراث فرهنگی مورد حمایت قرار گرفته اما پیشرفت این صنعت در شهرستان نیازمند توجه بیشتر مسئولین است.

سلیمانی اذعان کرد: بازار فروش این محصولات در مرکز استان و شهرستانهای همجوار و سایر استانهای کشور می باشد که با توجه به اینکه نمایشگاه فروش محصولات در شهرستان و استان وجود ندارد، بیشر عرضه و تقاضا در خود کارگاه تولیدی می باشد.

تولید کننده چاقو گفت: قیمت محصولات تولیدی بستگی به نوع، اندازه و مواد اولیه دارد و قیمت ها  براساس طرحهای مختلف متفاوت می باشد.

وی محصولات تولیدی در این کارگاه را چاقو، تیشه، تبر، کارد و لوازم آشپزخانه عنوان کرد و گفت: کیفیت محصولات باتوجه به مواد اولیه آنان و میزان استحکام و همچنین قیمت محصولات از موارد مشابه بسیار با کیفیت تر و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه تر است.

این تولید کننده، ارائه تسهیلات قرض الحسنه، ایجاد نمایشگاههای دائمی و فصلی در استان و شهرستانها و حمایتهای بیمه ای را از درخواستهای خود از مسئولین عنوان کرد.

"صیدمحمد جعفرزاده"؛ از دیگر آهنگران و فعالان صنعت چاقو سازی در ملکشاهی به خبرنگار ما گفت: از سال 72 در این عرصه فعالیت می کنم و این هنر را از پدرم یاد گرفتم.

وی اظهار کرد: دارای مدرک مهارتی در عرصه آهنگری و تولید چاقو از سازمان میراث فرهنگی بوده و با مجوز در این عرصه فعالیت دارم.

جعفرزاده افزود: سفارش محصولات از سایر شهرستانها و مرکز استان و همچنین سایر استانهای کشور داریم و محصولات چاقو تولیدی شهرستان ملکشاهی در سراسر کشور عرضه می گردد.

این تولید کننده گفت: تولید چاقد از زمانهای قدیم ویژه هنرمندان شهرستان ملکشاهی بوده که امروز این صنعت توسط جوانان نیز رونق گرفته و درصورت حمایتهای ویژه شاهد پیشرفت در تولید این محصول در شهرستان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: از مسئولین مربوطه تقاضا داریم با ارائه تسهیلات کم بهره و رسیدگی و حمایت ویژه از صنعتگران شهرستان در جهت رونق این صنعت تلاش نمایند.

جعفرزاده محصولات تولیدی کارگاه خود را شامل؛ داس، تبر، چاقو، تیشه و ابزار آلات کشاورزی عنوان کرد.

افزودن نظر