امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

حکایت پزشک و معالجه در شهرستان ملکشاهی

Share/Save/Bookmark

 

مردم شهرستان ملکشاهی برای کوچکترین مداوایی باید به مرکز استان یا شهرستانهای همجوار مراجعه کنند.

 

به گزارش ملکشاهی خبر، به بهانه روز پزشک بر آن شدیم تا مطلبی اندر حکایت دوا و درمان و طبابت در شهرستان ملکشاهی را به زبان قلم بیان کنیم.

شهرستان ملکشاهی از وجود پزشک متخصص، آزمایشگاه مجهز، سونوگرافی، دندانپزشکی، عینک سازی و... محروم است و حتی باطری سمعک هم در آن پیدا نمی شود.

ملکشاهی از معدود شهرستان های کشور است که فاقد بیمارستان و یا مرکز درمانی مجهز است و نبود امکانات پزشکی و پزشک متخصص باعث مراجعه مردم به مرکز استان می شود که مشکلات ایاب و ذهاب و هزینه های آن باعث رنج مردم شده است.

هرمحله و هرشهری به پزشکی متبحر برای درمان و معالجه نیاز دارد که جای خالی آن در شهرستان ملکشاهی کاملا محسوس است.

پزشکان غیربومی مستقر در این شهر، همگی یا سرباز پزشک هستند یا به نحوی به حالت کارورزی چندماهی در مرکز اورژانس خدمت می کنند و بعد از مدت کوتاهی شهرستان را ترک می کنند.

پزشک متخصص در این شهرستان اصلا مطب ندارد و هیچ پزشک متخصصی در این شهرستان خدمت نمی کند.

دندانپزشکی  در این شهرستان در حقیقت وجود ندارد، مردم شهرستان حتی برای یک عصب کشی ساده به مرکز استان می روند و نوبت چند روزه را در مرکز استان تحمل می کنند.

دی کلینیک شهرستان هنوز نیمه کاره است و زایشگاه و متخصص زنان و زایمان ندارد و اغلب زایمانها به مرکز استان ارجاع داده می شوند.

کمبود امکانات پزشکی از عوامل مهاجرت از شهرستان ملکشاهی

وضعیت اسفناک پزشکی در شهرستان ملکشاهی یکی از دلایل اصلی مهاجرت از این خطه محسوب می شود.

مراجعات تخصصی درمانی، سونوگرافی، دندانپزشکی و... ساکنان شهرستان ملکشاهی به مرکز استان صورت می گیرد و خدمات بهداشتی درمانی تکمیلی درخود شهرستان هنوز ارائه نمی شود.

بی توجهی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان به استقرار پزشکان متخصص و دندان پزشکان، سالهاست که از گلایه عمده ساکنان ملکشاهی است.

نبود پزشک متخصص و سونوگرافی در ملکشاهی

درشهرستان ملکشاهی پزشکان متخصص در مرکز درمانی وجود ندارد ولی نیاز به آنها به خوبی محسوس است.

در بحث امراض زنان و زایمان باتوجه به کثرت مراجعه کنندگان به متخصص زنان، هنوز بیماران مجبورند به مرکز استان مراجعه نمایند.

نبود زایشگاه مناسب و کمبود پزشک و نیروی انسانی ماهر و متخصص از مواردی است که باعث بیشترین ایاب و ذهاب مردم این شهرستان به مرکز استان می شود که باید برای آنها چاره اندیشی شود.

باتوجه به بعد مسافت و هزینه های جانبی برای مراجعه کنندگان به مرکز استان، ضروری است که مسئولین مربوطه نسبت به تامین پزشک متخصص زنان و زایمان برای خدمت در شهرستان ملکشاهی اقدام نمایند.

ازسویی دیگر باتوجه به مراقبتهای بارداری علمی و ضروری دوران حاملگی مادران، نیاز به متخصص زنان در تمامی شهرها حس می شود و به نظر می رسد ماموریت یک پزشک متخصص به شهرستان از مراجعه و تردد بیماران به مرکز استان بسیار به صرفه تر و معقول تر است.

یادآوری می شود که یکی از ابزارهای تشخیصی پزشکی، دستگاه سونوگرافی است که که متاسفانه در شهرستان ملکشاهی امکان ارائه مطلوب این خدمت پزشکی  وجود ندارد.

ضعف خدمات دندانپزشکی و کمبود دندانپزشک در ملکشاهی

بخش دندانپزشکی درمانگاه دولتی ملکشاهی به دلیل کمبود دندانپزشک هر روز با ازدحام مراجعین مواجه است و هیچ راه چاره ای برای حل این معضل اندیشیده نشده است.

مطب های شخصی دندانپزشکی در ملکشاهی به یک مطب نیمه تعطیل کاهش یافته اند و مراجعین مجبورند به مرکز استان رجوع نمایند.

با  کمبود دندانپزشک می بایست برای کشیدن دندان ویا ترمیم آن به مرکز استان مراجعه شود و وضعیت اقتصادی و هزینه های بالای دندانپزشکی معضلی برای مردم شده است و داندانپزشکی اطفال نیز یکی دیگر از نیازهای مراجعین است که در این شهرستان حتی نامی از آن وجود ندارد.

کمای مطلق دی کلینیک ملکشاهی

همزمان با تصویب شهرستان ملکشاهی در سال87 طرح تجمیع ادارت این شهرستان با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال در دستور کار دولت دهم قرار گرفت و بخش اسکلتی آن نیز تا پایان دولت تقریباً تکمیل شد و انتظار ادامه کار در دولت یازدهم می رفت.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و سفر هیئت دولت به استان طرح تجمیع ادارت با مصوبه وزیران به وزارت بهداشت واگذار و طرح احداث دی کلینیک شهرستان در پنج طبقه شامل اورژانس، اتاق عمل و ساختمان اداری شبکه بهداشت جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم ملکشاهی با اعتبار 80 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفت.

گرچه احداث این مرکز درمانی از مصوبه های سفر استانی هیئت دولت بود ولی تکمیل شدن این پروژه به درازا انجامیده و مردم شهرستان از این بابت گلایه مند می باشند.

باتوجه به نیاز ضروری شهرستان به مرکز درمانی وبیمارستان عمومی، امید آن می رود که مسئولین ذیربط، ضمن توجه ویژه به این ضرورت، به منظور راه اندازی وبهره برداری هرچه سریعتر دی کلینیک تخصصی، اقدامات لازم را بعمل آورند و موانع احتمالی را برطرف نمایند.

امید آن می رود که به این مشکلات و با حداقل بخشی از این کاستی ها در شان مردم منطقه رسیدگی شود.

نظرات 

 
0 # عرفان ۰۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
گفتن فایده نداره عمل عمل
پاسخ
 

افزودن نظر