امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

تاملی برسخنان اخیر رئیس جمهور درخصوص مشروعیت

Share/Save/Bookmark

تلاش رئیس جمهور برای تعلیق تفاوت های فرهنگی و فلسفی اسلام و غرب و حکومت اسلامی و دموکراسی غربی در برهه ای که بیش از هر زمان دیگری به الهامات دین مبین اسلام نیازمندیم، فاقد مبنای تئوریک و نظری فلسفه و سیاست اسلامی است.

 

اختصاصی ملکشاهی خبر: حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان اخیرا در یک سخنرانی بیان داشته که حضرت علی (ع) با رای مردم به مقام ولایت و حکومت می رسد و حتی حضرت علی (ع) به مردم فرموده که هرکس شما انتخاب کنید من اول کسی هستم که از او اطاعت خواهم کرد.

این گونه سخن گفتن نشات گرفته از نگاه سیاسی و سطحی به برخی فرمایشات حضرت علی (ع) می باشد تا نگاهی عالمانه و عمیق به فلسفه امامت.

مخالفت صاحب نظران حوزه دین و فلسفه اسلامی مثل آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی و مصباح یزدی با این نوع نگاه، نشان می دهد این گونه سخنان دارای کمترین پایه علمی و فلسفی هستند. بنا به اعتقاد علمی شیعه، مقام حکومت و ولایت صرفا از آن خداوند است و از این طریق به پیامبران  و از طریق پیامبر خاتم به ائمه معصومین رسیده و مردم هیچ نقشی در واگذاری مقام ولایت و حکومت به امامان معصوم که مخازن اسرار الهی هستند ندارند، بلکه امام باید با دارا بودن ویژگی های الهی مردم را در مسیر هدایت و سعادت دنیا و آخرت قرار دهند.

نظریه ولایت فقیه نیز همین مسئله را تداوم می بخشد، امام خمینی (ره) ولایت فقیه را تداوم سلسله انبیاء دانسته و همان مسئولیت عظیم اجتماعی ائمه را بر دوش فقهای جامع الشرایط می گذارد که رسالت خطیر حکومت بر انسانها و هدایت افراد جامعه را بر عهده دارند.

دموکراسی مسئله ای است جدید که روش رسیدن به قدرت را نشان می دهد، نه اینکه مشروعیت حکام را تضمین کند.

تلاش رئیس جمهور برای تعلیق تفاوت های فرهنگی و فلسفی اسلام و غرب و حکومت اسلامی و دموکراسی غربی در برهه ای که بیش از هر زمان دیگری به الهامات دین مبین اسلام نیازمندیم، فاقد مبنای تئوریک و نظری فلسفه و سیاست اسلامی است.

ملت ایران اسلامی، عظمت و شکوه خود را مرهون اسلام است و مردم سالاری از درون فقه پویای شیعه به همت و مجاهدت علمای بزرگ شیعه استخراج و همچون ترکیبی شفابخش، نسخه ای الهی برای شیوه زمامداری اسلامی است.

سوغات اندیشه غربی، جر تداوم وابستگی و تضعیف هویت اسلامی و تحقیر ملت های مسلمان نخواهد بود، لذا توصیه می شود به جای پرداختن به حاشیه های غیرضرور که از ضعف استدلال و برهان رنج می برند، به وظیفه اصلی خود که همانا تلاش در جهت مبارزه با فقر و اشرافی گری و برقراری عدالت اجتماعی می باشد، پرداخته شود. فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَميعاً ...

افزودن نظر