امروز    جمعه , 03/فروردين/1397   Friday , 23/March/2018  - 

حفاظت و توسعه جنگل، بستری برای تحقق اقتصادمقاومتی

Share/Save/Bookmark

حفاظت و توسعه جنگل می تواند بستر مقاومی برای اقتصاد کشور را فراهم آورد.

ملکشاهی خبر/ وحید میرزایی زاده: در پی ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در بهمن ماه 1392 که در آن، وظایفی بر عهده قوای سه گانه گذاشته شد، هر یک از قوا و واحدهای زیرمجموعه آنها ملزم به ارایه برنامه ی مشخصی در این زمینه هستند. وزارت جهاد کشاورزی بر این اساس تلاش کرده است ضمن تبیین مفاهیم اقتصاد مقاومتی رئوس کلی برنامه ی راهبردی بخش منابع طبیعی را ارایه کند.

اقتصاد مقاومتی شیوه اداره امور اقتصادی است که متناسب با اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران و مبتنی بر مبانی دینی و با استفاده از تجربیات، ادبیات و ابزارهای اقتصادی در راستای رشد و پیشرفت، به منظور تحقق استقلال اقتصادی و امنیت کشور، توسعه می یابد.

منابع طبیعی کشور، از جمله ثروت های ملی است که کل اقتصاد ایران به نحوی به آن متکی است. منابع طبیعی تجدیدشونده به موجب ماده یکم قانون ملی شدن جنگلها و مراتع شامل: جنگل، مرتع، بیشه زار، اراضی جنگلی و ... می باشد که قسمت اعظم اراضی کشور تحت عنوان منابع طبیعی شناخته می شوند و در شهرستان ملکشاهی 96 درصد اراضی جز اراضی منابع طبیعی هستند که پوشش آنها جنگل، مرتع و... می باشد که مدیریت اصولی و پایدار آنها می تواند مقاومت در اقتصاد را نوید دهد. توسعه منابع طبیعی بستری برای تحقق اقتصاد مقاومتی است با وجود محدودیت های طبیعی، کشور از لحاظ  گونه های گیاهی در رده پنجم جهانی قرار دارد و از 13 اقلیم شناخته شده در جهان ایران از 11 مورد آن برخوردار است.

حفاظت و توسعه جنگل ها و اقتصاد مقاومتی

حفظ منابع پایه ای مثل آب و خاک کارکرد های بسیاری دارد و بر اساس آمار، زمینی که دارای پوشش گیاهی و جنگل است، نزولات آسمانی درآن40 برابر بیشتر از زمین فاقد پوشش گیاهی است . هر هکتار جنگل حدود 2 و نیم متر مکعب اکسیژن خالص تولید و حدود 8 تن گاز کربنیک و سایر آلاینده ها را جذب می کند هر هکتار جنگل بیش از 60 تن ریز گرد را جذب  می کند پس  اگر فضای سبز و جنگل ها نباشند ریز گردها عرصه را بر انسان ها تنگ می کنند. هر درخت اکسیژن دو نفر را تامین کند. درمصرف سوخت های فسیلی، با سوختن هرگرم بنزین حدود 15 گرم هوا سوخته و 2 و 2 دهم گرم گاز کربنیک تولید می شود. معیشت یک و 6 دهم میلیون خانوار عشایری،‌روستایی و جنگل نشین به عرصه های منابع طبیعی وابسته است وایران  14 و 3 دهم میلیون هکتار جنگل دارد که معادل 8 و 7 درصد کشور است و سرانه آن هزار و 700 متر مربع است و کمتر از یک سوم جهان است.

ارزش جنگلها در ذخیره کردن آب مخصوصا برای کشورهایی که جمعیت روبه رشد دارند بسیار مهم است . در یک تحقیقی  ارزش جنگلها از نظر ذخیره آب 300 میلیون دلار ، از نظر گردشگری و پارک جنگلی 40 میلیون دلار است در صورتیکه از نظر فروش چوب دارای ارزشی معادل 23 میلیون دلار است .

در یک برآورد تقریبی برای هر درخت یک چاله به ظرفیت 1500 لیتر و اگر در هر هکتار 100 اصله کاشت شود در هر هکتار 150000 لیتر ذخیره آب ایجاد می‌شود با متوسط 10 بارش سالانه چیزی حدود 1500000 لیتر معادل 1500 مترمکعب ذخیره آب صورت می‌گیرد. چنانچه طبق برآورد رسمی وزارت نیرو با هر مترمکعب 100 تومان به قیمت سال 90 در نظر بگیریم ارزشی معادل 150 هزار تومان خواهد شد و باقیمت واقعی متری 10 هزار تومان (بنا به اظهار رئیس کمیسیون جهانی آبیاری و زهکشی (ICID)در سال،1393 معادل 150 میلیون تومان خواهد شد.سالانه حدود 40 هزار میلیارد تومان عرصه‌های مختلف منابع طبیعی دچار تخریب می‌شوند.

براساس تحقیقی که در استان ایلام انجام شده است ارزش حفاظت از حیات وحش، تفرج و حفاظت از جنگل های منطقه به ترتیب 9/3، 8/2 و 6/12 میلیارد ریال است. همچنین ارزش جذب کربن معادل 830 میلیارد ریال و ارزش تولید جنگل های استان ایلام 801 میلیارد ریال برآورد شده است.

با توجه به آمار و ارقام ذکر شده تاثیر مستقیم جنگل ها بر زندگی افراد لذا حفاظت و توسعه جنگل ها می تواند در راستای اقتصاد مقاومتی باشد بطوریکه هر چه میزان پوشش این عرصه بالاتر رود آسیب هایی چون سیل و رانش زمین و... کاهش پیدا کرده و ذخایر آب و منابع تامین اکسیژن افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین حفاظت و توسعه جنگل خود می تواند بستر مقاومی برای اقتصاد کشور فراهم آورد.

افزودن نظر