امروز    پنجشنبه , 28/دي/1396   Thursday , 18/January/2018  - 

رویش بیش از صد گونه گیاه دارویی در شهرستان ملکشاهی

Share/Save/Bookmark

 

پژوهشگر گیاهان دارویی گفت: بیش از صد گونه گیاه دارویی و خوراکی در شهرستان ملکشاهی شناسایی شده که همه آنها به صورت خودرو و حشی درسطح منطقه می رویند.

 

به گزارش ملکشاهی خبر، یکی از مهم ترین ظرفیت‌های طبیعی شهرستان ملکشاهی، وجود گونه‌های گیاهان دارویی متعدد است که می توان با بهره برداری اصولی و صنعتی استفاده  حداکثری از آنها بعمل آورد.

ایوب عزیزی پژوهشگر گیاهان دارویی و طب سنتی در گفتگو با ملکشاهی خبر گفت: در حال حاضر بیش از صد گونه گیاهی در شهرستان ملکشاهی شناسایی‌شده که صددرصد آنها به صورت خودرو وحشی درسطح منطقه می رویند و برای بهره برداری علمی ،عرق گیری،پرورش به صورت باغی و صدور به خارج از استان ظرفیت خوبی را برای این شهرستان در راستای اشتغالزایی بوجود آورده اند.

عزیزی در ادامه گفت: برخی از این گیاهان دارویی مانند کور، کهورک، شور ، بنطافلن و... خاص مناطق گرمسیری شهرستان و بعضی دیگر  مانند  آوندل،خار مریم،والک،بیلهر،جوقاسم و...تنها در حوزه سردسیر شهرستان می رویند.

وی اضافه کرد: مردم شهرستان به صورت سنتی از برخی از این گونه ها استفاده دارویی و خوراکی می کنند که توصیه می شود از مصرف خودسرانه برای درمان استفاده نشود زیرا برخی از این گونه ها سمی هستند و مصرف آنها دارای عوارض می باشد و تعدادی از این گیاهان  مانند شیرین بیان و حنظل، منع مصرف در زمان شیردهی و حاملگی و برای اطفال هم نباید مصرف شوند.

پژوهشگر گیاهان دارویی افزود: علاوه بر وجود گونه‌های گیاهی منحصربه فرد ،گونه های درختی و درختچه‌ای متنوعی از قبیل زالزالک،کیالک ،ضرو،تنگس،آلوچه وحشی،بادام تلخ و... در  رویشگاههای جنگلی شهرستان‌ وجود دارند که محصول آنها اغلب خوراکی و دارویی می باشد.

انتهای پیام/

افزودن نظر